Borsa Haberleri

Turkcell, Güneş Enerjisi için 240 Milyon Dolar Yatırım Hedefliyor

Turkcell, Güneş Enerjisi için 240 Milyon Dolar Yatırım Hedefliyor
Google News Icon Takip Et

Turkcell (TCELL) Genel Müdürü Taha Koç, yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında hedeflerinin 2025 sonuna kadar 240 milyon dolar yatırımla 300 MW kurulu güce sahip GES’leri devreye almak olduğunu ifade etti.

2026 itibarıyla toplam elektrik ihtiyacının 65%’ini ‘yeşil enerji’ kaynaklarından karşılamayı planladıklarını ifade eden Koç, “Hedefimiz; enerji tüketimimizi, 2030’a kadar kendi kaynaklarımızdan 100% yeşil enerjiyle karşılamak ve 2050’de net sıfır şirket olmak. Turkcell olarak iklim krizinin etkilerini azaltmak için dijitalleşmenin gücünü kullanacağız.” dedi.

“Veri Merkezi Şirketimiz Yatırımcılar Tarafından İlgi Görecek”

Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olduklarını ve en yakın rakiplerinin iki katı kapasiteye sahip olduklarını belirten Koç şöyle devam etti:

“Turkcell olarak bu gücü daha da büyütmek amacıyla kuracağımız veri merkezi şirketimiz yatırımcılar tarafından ilgi görebilecek potansiyelde büyük bir şirket olacak. Ayrıca veri merkezi alanındaki gücümüzden dolayı, ‘hyper scaler’ olarak adlandırılan, uluslararası bazı büyük şirketleri Türkiye’ye getirmek istiyoruz”

“Yapay Zeka ile Siber Suçlara Savunma Mekanizmalarını Güçlendireceğiz”

Gerçekçi sahte içeriklerin kolayca oluşturulabilmesinin küresel güvenlik gündeminin başında geldiğini belirten Koç, veri güvenliği ve siber güvenlik gündemine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Turkcell olarak, siber suçluların gelişen teknolojileri kötüye kullanma potansiyeline karşı, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi araçları kullanarak savunma mekanizmalarımızı, siber güvenlik araçlarımızı daha da güçlendireceğiz. Tehdit tespiti, analizi ve uyarlanabilir kontroller gibi alanlarda yapay zekâ teknolojilerini etkili bir şekilde kullanarak, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz. Siber güvenlik, Turkcell iş stratejisinin en önemli bileşeni.”

“Her Alanda Yapay Zekayı Kullanıyoruz”

Koç, yapay zekâ konusunda felsefelerinin, “yeniliği teşvik etmek ile kamusal fayda arasında denge sağlamak” olduğunu ve tüm işlerinde yapay zekâ teknolojileri kullandıklarını söyledi.

Koç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Mühendislerimizin geliştirdiği aplikasyonumuzda günlük 200 bin müşterimize destek veren bir chatbotumuz var. fizy ve TV+ gibi platformlarımızda en uygun içerikleri sunan öneri modelleri de yapay zekâ destekli. Ayrıca, Turkcell yapay zekâ ekibimizle Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg’un paydaşlarından biri olarak, aracın ‘Araç İçi Yüz Algılama, Tanıma ve Analiz Sistemi’ni de geliştiriyoruz.”

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks