Bültenler

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 20 Haziran Haftası

June 22, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri – 20 Haziran Haftası
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 20 Haziran Haftası

Apple (AAPL) / Güncel Fiyat: 135,87 dolar

🎯 UBS analisti David Vogt, Apple hisseleri üzerindeki “AL” notunu ve 185 dolarlık hedef fiyatını yineledi ve Çin’deki iPhone sevkiyatlarında “geri dönüş” gördüğünü belirtti.

🔍 Ne Demiş?

  • Analist David Vogt, “Mayıs ayında, Çin’deki toplam akıllı telefon sevkiyatları yaklaşık 9% azaldı. Bununla birlikte, son kontrollerimizle tutarlı olarak, veriler Covid kilitlenmelerinin ve marjdaki tedarik zinciri kıtlıklarının azaldığını gösterdiğinden, aydan aya teslimatlar yaklaşık 16% arttı. Daha da önemlisi, Apple’ın bizim kontrollerimizle tutarlı olarak malzeme payı almasıyla iPhone gönderilerinin yıllık bazda yaklaşık 13% ve aya göre yaklaşık 155% arttığını tahmin ediyoruz.” diye belirtti.

  • Analist salı günü paylaştığı notta mayıs ayı boyunca Apple’ın Çin’deki iPhone satışları, yıllık bazda 13% artış ile güçlü bir toparlanma kaydettiğini ve “piyasadan önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini” belirtti.

  • Analist müşterilerine verdiği bir notta, iPhone’un Çin payının Mayıs ayında 320/890 baz puan artarak bir önceki aya göre 16,4’e yükseldiğini söyledi. Mayıs ayındaki güç göz önüne alındığında, Çin’deki iPhone sevkiyatlarının, genel pazardaki 23%’lük düşüşe kıyasla Nisan ve Mayıs aylarında yalnızca 9% düştüğünü de ayrıca belirtti.

  • Sonuç olarak, UBS, 42 milyon Haziran çeyreğine ilişkin iPhone tahmininin, teknoloji devinin gelecek ay açıklayacağı kazanç öncesinde aşağı yönlü riski en aza indirgeyen olası aksaklıkları halihazırda yakalaması gerektiğine inanıyor.

  • “Toplamda, Çin akıllı telefon sevkiyatları Mart/Nisan aylarındaki 42/34%’lük düşüşün ardından Mayıs ayında yıllık bazda 14% düştü. Hesaplamalar Mayıs’ta kolay olsa da (Mayıs 2021 32% düşüş), marjdaki gevşeme belirtilerine rağmen, marjdaki kilitlenmeler ve bileşen kıtlığı geçen ay muhtemelen ters rüzgarlardı. Mütevazı bir gevşeme göz önüne alındığında, yerel marka gönderileri aydan aya yaklaşık 1% iyileşme gösterdi, ancak ay içinde iPhone gönderileri önemli ölçüde düşük performans gösterdi. Bu nedenle, yerel marka payının Nisan’daki 93%’ten Mayıs’ta 84%’e düştüğünü ve yıllık 320 baz puan düştüğünü tahmin ediyoruz.” diye ekledi.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 20 Haziran Haftası

Netflix (NFLX) / Güncel Fiyat: 170,91 dolar

🎯 Stifel, pazartesi günü Netflix hisseleri üzerindeki “TUT” notunu yinelerken hisse üzerindeki hedef fiyatını 300 dolardan 240 dolara düşürdü. 

🔍 Ne demiş?

  • Fiyat hedefini düşürmesine rağmen Devitt, “mevcut değerlemenin bize göre minimum kademeli abone büyümesi anlamına gelmesi nedeniyle riskin/ödülün daha çekici hale geldiğine inanıyoruz” şeklinde olumlu bir yorum yaptı.

  • Devitt, “Mevcut hisse fiyatıyla, pazarın, şirketin yaklaşmakta olan reklam destekli ve parola paylaşım planlarından kaynaklanan isteğe bağlı olarak, sürdürülebilir abone büyümesine geri dönüş için çok yıllı fırsatı gözden kaçırıyor olabileceğine inanıyoruz” diye belirtti. Ancak, akış abonelik hizmetinin satın alınabilirlik sorununu çözmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  • Analist “Son çeyreklerde yönetim, yavaşlayan abone büyümesini rekabet baskısı, makro koşullar ve nispeten olgun pazarlarda abone büyütmeyi zorlaştıran şifre paylaşımının yaygınlığı dahil olmak üzere çeşitli ters rüzgarlara bağladı. Bu faktörler Netflix’in abone kazanımını kesinlikle etkiliyor olsa da, alt büyüme hakkındaki son tartışmanın Netflix için uzun süredir devam eden (ve muhtemelen daha yaygın olan) bir sorunu gözden kaçırdığına inanıyoruz: satın alınabilirlik. Analizimize ülke düzeyinde bir yaklaşım getirdikten sonra, satın alınabilirliğin gelişmiş pazarların dışında abone büyümesinin önünde bir engel olduğu açık” dedi.

  • Öte yandan “Bu girişimlerle ilgili daha fazla ayrıntı beklerken Bekletme notumuzu koruyoruz, ancak ön çalışmalarımız, reklamın yenilenen abone büyümesi için bir katalizör olabileceğini ve üye başına gelir üzerinde nötr ile olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.” ifadelerine ekledi.
Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 20 Haziran Haftası

Micron Technology (MU) / Güncel Fiyat: 56,80 dolar

🎯 Mizuho, ​​Micron’daki hedef fiyatını hisse başına 113 dolardan 95 dolara düşürdü, ancak hisse üstünde “AL” notunu yineleyerek bir satın alma fırsatı gördüğünü belirtti.

🔍 Ne demiş? 

″MU ve WDC’nin güçlü uygulamaları, 5G’deki uzun vadeli seküler eğilimler ve kalıcı sunucu gücü ile, olumsuz duyguların ve makro rüzgarların olduğu bir ortamda devreye girmek için bir fırsat sunduğuna inanıyoruz.”

🎯 Morgan Stanley de ​​Micron’daki fiyat hedefini hisse başına 83 dolardan 56 dolara düşürdü ve hisse üstünde “EŞİT AĞIRLIK” notunu yineledi.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 20 Haziran Haftası

🎯 Exxon Mobil (XOM) / Güncel Fiyat: 91,48 dolar

🎯 Credit Suisse analisti Manav Gupta, Exxon Mobil’in notunu “ÜSTÜN PERFORMANS’a”’ yükseltirken hisselerin hedef fiyatını da 115 dolardan 125 dolara yükseltti.

🔍 Ne Demiş?

Analist Manav Gupta yatırımcılara notunda, “Dünyanın fosil yakıtlara çok daha uzun süre ve orta vadede petrol ve petrol talebine ihtiyaç duyacağına inandığını.” belirtti.

🔍 Ne Oldu? 

Qatar Energy’nin Katar’ın North Field East projesini daha da geliştirmek için bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Hisse fiyatı anlaşma haberi ve Credit Suisse notu sonrası salı günü 6% yükseldi.

Haftalık Analist Tavsiyeleri ve Hedef Fiyat Tahminleri - 20 Haziran Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı