Borsa Yorumları

Güvenli Gelir: Morningstar’ın 10 Temettü Hissesi Önerisi

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güvenli Gelir: Morningstar’ın 10 Temettü Hissesi Önerisi

Temettü hisseleri; piyasanın çalkantılı olduğu zamanlarda yatırımcılara bir güvenli liman sunabilir ve düzenli – bazen artan – gelir ve sermaye kazancı potansiyeli sağlayabilir.

Durum böyleyken Morningstar, aylık raporunda yatırımcılar için 10 temettü hissesi sunuyor. Raporda en iyi temettü hisselerinin yalnızca en yüksek getirili temettü hisseleri olmayacağını belirten analistler, “Yatırımcılara bir hissenin getirisinin ötesine bakmalarını, dayanıklı temettüleri olan hisseleri seçmelerini ve bu hisseleri değerinin altında olduklarında satın almalarını öneriyoruz.” yorumunu yapıyor.

Morningstar stratejisti Dan Lefkovitz’e göre temettü ödeyen hisse satın almak ve getiri peşinde koşmak söz konusu olduğunda, seçici olmak gerçekten kritik önem taşıyor:

Piyasanın getiri açısından en zengin bölgelerini aramak sizi genellikle sorunlu bölgelere ve temettü tuzaklarına götürebilir. İleriye dönük temettü dayanıklılığı ve güvenilirliği için iyi bir tarama yapmalısınız.

Bu kapsamda aşağıda Morningstar tarafından seçilen hisseler; analistlere göre en az 20 yıllık bir rekabet avantajına sahip ve Morningstar’ın adil değer tahminlerinin altında işlem görüyor:

  • Verizon Communications (VZ)
  • Altria Group (MO)
  • Wells Fargo (WFC)
  • Comcast (CMCSA)
  • Coca-Cola (KO)
  • PepsiCo (PEP)
  • Bristol-Myers Squibb (BMY)
  • United Parcel Service (UPS)
  • Gilead Sciences (GILD)
  • Medtronic (MDT)  

📞 Analist Michael Hodel’e göre Verizon öncelikli olarak kablosuz işine odaklanmış durumda ve “bu alanda iyi bir konumda kalmasını sağlayacak adımlar attı.” Şirketin ağ kalitesini de öven analist “Bu segmentin tutarlı sonuçlar vereceğine inanıyoruz ancak büyüme muhtemelen çok ılımlı olacak.” diye ekledi. 

🥤 “Operasyonel yanlış adımlar ve yetersiz yatırım nedeniyle yıllarca süren ılımlı büyümenin ardından yönetim; kesintiler ve enflasyona rağmen PepsiCo’nun dümenini düzeltmek için çok çalıştı.” diyen analist Dan Su, şirketin diğer faktörlerin yanı sıra atıştırmalık işindeki seküler destekler yardımıyla daha fazla ilerleme kaydedebileceğine inanıyor.

Güvenli Gelir: Morningstar’ın 10 Temettü Hissesi Önerisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street