Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, GESAN, ISCTR, BRISA ve FROTO

September 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, GESAN, ISCTR, BRISA ve FROTO

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Europower Enerji (EUPWR) ve Girişim Elektrik (GESAN)’in iştiraki Peak PV Solar Teknolojileri, Adese Gayrimenkul ve Selva Gıda ile güneş paneli tedarikine yönelik 289 milyon TL’lik sözleşme imzaladı.
 • İş Bankası (ISCTR), Greeneco Enerji’nin 50% oranındaki payını 130,9 milyon dolar bedelle devraldı.
 • Brisa (BRISA), yeni yatırım harcamalarında kullanmak üzere EBRD ile 2 yılı anapara geri ödemesiz 6 yıl vadeli 100 milyon dolar karşılığında kredi anlaşması imzaladı.
 • SPK, Ford Otosan (FROTO)’ın yurt dışında 500 milyon avroya kadar tahvil ihraç etmesini onayladı.
 • Mercan Kimya (MERCN), ham madde üretim tesisi projesi için yatırım teşvik belgesi aldı.
 • Tatlıpınar Enerji (TATEN)’nin RES lisansına ek için EPDK’ya yaptığı başvuru olumsuz sonuçlandı.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar; ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla negatif bir seyir izlerken, bugün FED’in faiz kararı, FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma yatırımcıların odağına yerleşti.
 • ABD Merkez Bankası (FED) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. FED beklentiler dahilinde politika faizini sabit tutarken, FED yetkililerinin çoğu bu yıl için bir faiz artışı yönünde daha sinyal verdi. FED’in ekonomik projeksiyonlarında 2023 büyüme beklentisine yönelik yukarı yönlü revizyonla birlikte çekirdek PCE tarafındaki aşağı yönlü güncelleme dikkat çekti.
 • Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, Ağustos ayında elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı ilk defa 20%’yi aştı. Kaynak
 • Goldman Sachs ve Nomura analistleri İngiltere’de beklentilerin oldukça altında gelerek sürpriz yapan enflasyon verileri sonrasında ülkede faizlerin muhtemel zirvesini gördüğünü belirtti. Kaynak

📈 Bu 3 Ev Geliştirme Hissesi için “AL” Diyoruz – BofA

Bank of America’ya göre, enflasyonist baskıların azalması ve ev değerlerinin güçlenmesi, ev geliştirme alanındaki perakendeciler için er ya da geç bir toparlanma anlamına gelecek.

Bankanın ev geliştirme sektörüne yönelik göstergesi ağustos 2023 için hâlâ negatif seyretse de temmuz ayına göre yükseldi.

Analist Elizabeth Suzuki “Bu, bize ev geliştirme perakendecileri tarafından 2023’ün ilk yarısında belirtilen zayıf satış eğilimlerinin artık toparlandığına dair inanç veriyor. 2023’ün ikinci yarısında yıllık satış büyümesindeki toparlanma, tüketici üzerinde enflasyondan kaynaklanan baskının azalması ve yüksek ipotek oranları ve düşük konut cirosu nedeniyle konut piyasası üzerindeki baskının azalmasından geliyor.” diyor. 

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, GESAN, ISCTR, BRISA ve FROTO

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,06% düşüşle 7.714,90 puandan başladı.
 • Bakan Bolat, “Türkiye’nin ticaret ve yatırımlarda temel vizyonu, dijital ve yeşil dönüşümü tamamlayarak rekabet gücü yüksek bir üretim ve ticaret üssü haline gelmektir. Bu anlamda ABD’li yatırımcıları da önemli bir ortak olarak görüyoruz.” dedi. Kaynak
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde sözleşme sonlandırılmadan birikimlerin yüzde 50’sine kadar olan kısmı, konut alımı, evlenme, doğal afet ve eğitim harcamaları için kullanılabilecek. Kaynak
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “2002’de 31 bin 846 megavat olan elektrik kurulu gücü 3,3 kat artarak temmuz sonunda 105 bin 135 megavata ulaştı.” dedi. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 19.000 adet payı 128,80 TL – 134,00  TL fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunuyor.

Panora GYO (PAGYO) 0,3516 TL temettü dağıtacak.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde iki kritik gelişme var:

Türkiye – Merkez Bankası Faiz Kararı / (TSİ) – 14.00
ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları / (TSİ) – 15.00

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: EUPWR, GESAN, ISCTR, BRISA ve FROTO

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 21 Eylül 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.