ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Piyasa Enflasyon Verilerini Sindiriyor

April 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Piyasa Enflasyon Verilerini Sindiriyor

ABD hisse senedi endeksleri beklenti üstü gelen enflasyon verisinin ve Fed toplantı tutanaklarının sindirildiği güne yatay başlıyor. 

Hatırlamak gerekirse, dün açıklanan ABD enflasyon verisi yıllık 3,5% ile beklenti üzerinde gerçekleşerek enflasyonun yapışkanlığını yeniden gündeme getirdi. Beklenti üstü veri sonrasında hisse senedi piyasalarından çıkışlar takip edilirken tahvillere yaşanan girişlerle tahvil getirileri zirve seviyeleri gördü. 

Bugün ise yatırımcıların gündemin ÜFE verisi vardı. ÜFE verisi yıllık bazda 2,2% beklentisinin altında 2,1% olarak gerçekleşti. Dün açıklanan TÜFE verisinin beklenenden yüksek gelerek enflasyona dair endişeleri yeniden tetiklemesinin ardından ÜFE aylık %0,2 artış ile %0,3 artış beklentisinin altında gerçekleşti.

Enflasyonun yapışkanlığını koruması ve dün akşam yayımlanan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklarda enflasyondaki yüksek görünüme dikkat çekilmesi yatırımcı iştahını baskılarken Fed’in faiz indirimlerine eylül toplantısında başlayacağı ihtimali fiyatlanmaya başladı.

Fed tutanaklarına ilişkin detaylı bir okuma için “Fed Tutanakları: Enflasyonda Yeterince Düşüş Görmüyoruz” başlıklı içeriğe göz atabilirsin. 👀

Hisse tarafında ise ABD’de bilanço sezonu yarın finansal sektör öncülüğünde başlıyor. Yarın piyasa açılışı öncesinde JPMorgan (JPM), Wells Fargo (WFC) ve Citigroup (C) gibi büyük bankaların bilanço paylaşması planlanıyor. 

Banka bilançolarına dair beklentiler için “ABD’de Bilanço Sezonu Bu Hafta Bankalarla Başlıyor: Banka Bilançolarından Ne Beklenmeli?” içeriği ilgini çekebilir.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🧬 RLYB ➡️ Rallybio 

🧪 ELYM ➡️ Eliem Therapeutics

🏔️ ALPN ➡️ Alpine Immune Sciences

💊 CADL ➡️ Candel Therapeutics

🚗 TSLA ➡️ Tesla

🎮 NVDA ➡️ Nvidia 

💳 SOFI ➡️ SoFi Technologies

🎵 SOUN ➡️ SoundHound AI

🖥️ INTC ➡️ Intel 

🛒 AMZN ➡️ Amazon.com

Günün Hisseleri: Piyasa Enflasyon Verilerini Sindiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq