Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Tutanakları: Enflasyonda Yeterince Düşüş Görmüyoruz

April 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Fed Tutanakları: Enflasyonda Yeterince Düşüş Görmüyoruz

Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay faiz oranlarını sabit bıraktıkları politika toplantısında, bu yıl bir noktada faiz indirimi öngördüklerini söylese de enflasyonun yeterince hızlı düşmediğine ilişkin endişelerini dile getirdi. 

Fed geçen yıl dünyayı 2024’teki olası faiz indirimlerine doğru yönlendirmeye başladığında, aylardır enflasyonun merkez bankasının 2%’lik hedefine düştüğünü gösteren ve politikalarının hâlâ çok sıcak bir ekonomiyi frenlediğinin kanıtı olan verilerden cesaret aldı.

Ancak mart ayına ilişkin yeni enflasyon (TÜFE) verilerine göre manşet enflasyon bir önceki aydaki 3,2% seviyesinden 3,5%’e yükseldi ve Fed yetkililerinin görmeye alışık olduğu aşağı yönlü çizgiler 2024’ün ilk çeyreğinde tersine döndü.

Tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak yüksek enflasyonun sürekliliğine ilişkin belirsizliklere dikkat çekti ve son verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye doğru indiğine dair güvenlerini artırmadığı görüşünü ifade etti.” denildi.

Toplantıda ocak ve şubat aylarında beklenenden yüksek gelen enflasyon rakamları da ele alındı. Başkan Jerome Powell, bu iki aydaki değerlerin mevsimsel sorunlardan kaynaklanmasının mümkün olduğunu söyledi ancak şu anda bunu söylemenin zor olduğunu da sözlerine ekledi. Toplantıda bu görüşe katılmayan üyeler de vardı:

Bazı katılımcılar enflasyondaki son artışların nispeten geniş tabanlı olduğunu ve bu nedenle sadece istatistiksel sapmalar olarak göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

📝 “Fed Duyarlılığında Bir Değişiklik Oldu”

Ancak son açıklanan enflasyon rakamları, trendin üzerinde büyümeye devam eden, işsizliği düşük tutmak için yeterli istihdam yaratan ve para politikası konusunda oy kullanan 12 Fed yetkilisinden en az dördünü şüpheci bir duruşa iten bir ekonomide, faizlerin yakın zamanda düşebileceği konusunda Fed’deki şüpheleri besleyecek gibi görünüyor.

Yatırımcılar son enflasyon verilerine tepki olarak, faiz indirimi beklentilerini haziran ayından kasım ayına kaydırmaya başladı. Piyasalar şimdi faiz indirimlerinin 5 Kasım’daki oylamadan hemen sonraki Fed toplantısına kadar başlamayabileceğini düşünüyor.

Harvard Üniversitesi ekonomi profesörü Karen Dynan, “Enflasyonun aydan aya düşmediğini ve altı aylık değişimlere göre yükseldiğini görünce, bunun Fed’i duraksattığını düşünüyorum. Duyarlılıkta bir değişiklik oldu.” diyor.

Fed Tutanakları: Enflasyonda Yeterince Düşüş Görmüyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters, The Financial Times