ABD Borsası Notları

ABD’de Bilanço Sezonu Bu Hafta Bankalarla Başlıyor: Banka Bilançolarından Ne Beklenmeli?

April 10, 2024 • 6 dakika okuma süresi
ABD’de Bilanço Sezonu Bu Hafta Bankalarla Başlıyor: Banka Bilançolarından Ne Beklenmeli?

ABD borsalarında bilanço sezonu her zaman olduğu gibi finansal sektör öncülüğünde başlıyor. Cuma günü JPMorgan (JPM), Citigroup (C), Wells Fargo (WFC) ve BlackRock’ın (BLK) piyasa açılışı öncesinde bilanço paylaşması planlanıyor. 👀

Salı günü ise Bank of America (BAC), Morgan Stanley (MS) ve Goldman Sachs (GS) gibi finansal devler bilanço paylaşmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki iki hafta boyunca S&P 500 şirketlerinin neredeyse yarısının finansal tablolarını açıklaması beklenirken finansal sektör bilançoları hem şirket kârlılıklarına dair ipucu sunacak hem de Fed’in sıkı para politikalarına ve büyümeye ilişkin sinyal verecek.

💰Peki, yatırımcılar finansal sektör bilançolarından ne beklemeli?

FactSet’e göre finansal sektörün, S&P 500’ün 11 sektörü içerisinde 6. sırada yerini alarak bu çeyrekte 0,7% kâr büyümesi paylaşması bekleniyor.

Finansal sektörün alt sektörlerine bakıldığında ise beş alt sektörden sigortacılık 37% ile başta olmak üzere üçünün yıllık kâr büyümesi paylaşması öngörülüyor. Sigortacılık, aynı zamanda finansal sektörün yıllık kârlılığına en büyük katkıyı sağlaması beklenen alt sektör olarak öne çıkıyor. 

İşte, piyasa değeriyle öne çıkan 3 sigorta hissesi 👇

  • Progressive (PGR)
  • Chubb (CB)
  • Marsh & McLennan (MMC)

Yıllık kâr büyümesi paylaşması beklenen diğer iki alt sektör ise Tüketici Finansmanı ve Finansal Hizmetler olarak gösteriliyor. Tüketici Finansmanı’nın 13% ile yıllık bazda ikinci en yüksek kâr büyüme oranı raporlaması beklenirken, Finansal Hizmetler’in 11% yıllık kâr büyümesi raporlaması öngörülüyor. 

Öte yandan, sektördeki iki alt sektörün yıllık kârlarında düşüş paylaşması beklenirken bunun öncülüğünü 18% ile Bankacılık şirketleri yapıyor. Bankacılık sektörünün aynı zamanda finansal sektör içinde yıllık kâr büyümesine en büyük olumsuz katkı yapması bekleniyor. 

👉 Çünkü bankalar hariç tutulduğunda finans sektörünün kâr büyüme oranı beklentisi 0,7%’den 14,2%’ye yükseliyor. 

🇹🇷 Borsa İstanbul’da ise bankacılık ilgi çekmeye devam ediyor

Borsa İstanbul’da ise enflasyon muhasebesinden muaf tutulan finansal sektörde bankacılık şirketleri güçlü finansal görünümüyle ilgi çekmeye devam ediyor. 

Öte yandan ortodoks politikalara geçilmesiyle TCMB’nin başlattığı parasal sıkılaştırma süreci, enflasyonun gerileyebilmesi adına merkez bankasının kararlılığına işaret ederken kredi risk priminin (CDS) 300 seviyelerine gerilemesi, seçim belirsizliğinin de sona ermesiyle yabancı yatırımcı için oldukça cazip görünüyor. 

Yabancı yatırım kurumları, TCMB’nin sıkı para politikasının devam etmesi durumunda TL’nin değer kazanmasını ve gelişmekte olan ülkeler içinde Türkiye piyasalarının önemli bir konuma gelmesini öngörüyor. 

Mart ayında “Yabancı Yatırımcıların En Çok Alım-Satım Yaptığı Hisseler” listesinin başında Yapı Kredi Bankası (YKBNK) olduğu dikkat çekerken ilk 10 hisse içerisinde Akbank (AKBNK) da öne çıkıyor.

🏦 Peki, ABD bankalarındaki zayıf beklentilerin sebebi ne?

Elbette, Fed’in sıkı para politikasına devam etmesiyle yüksek faiz oranı ortamı bankalar için önemli bir olumsuzluk olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak çeyrek boyunca ABD 10 yıllık Hazine tahvili getirilerindeki 32 baz puanlık artış da banka kârlarının üstünde bir baskı unsuru olarak belirtilebilir. Getiri eğrisine kısa vadeli bakıldığında; Fed’in parasal sıkılaşma sürecinin daha ılımlı hale geldiği ve para piyasalarının Haziran toplantısında başlayarak Fed’den yıl içinde iki veya üç sefer 25 baz puanlık faiz indirimi beklendiği söylenebilir. 

Fed’in parasal sıkılaşma sürecinin sonuna gelmiş gibi görünmesiyle, mevduat maliyetleri üzerindeki baskının yavaşlamaya devam etmesi beklenebilir. Bilanço sonrası açıklamalarda bankaların yılın ikinci yarısı için net faiz marjlarında iyileşme beklemesi muhtemel.

Faiz dışı gelirler ise dikkat çeken bir diğer nokta olacak. Çünkü yatırım bankacılığı gelirlerindeki güçlü seyrin bu çeyrekte de devam ettiği öngörülüyor. Birleşme ve Satın Almalar (M&A) için zayıf bir çeyrek olsa da  çeyrek boyunca duyurulan M&A dosyalarında artış yaşandığı takip ediliyor. Öte yandan S&P 500’ün parlak ilk çeyrek performansı yatırım portföylerini desteklerken portföy büyüklüklerini de artırmış olabilir. 

📨 JPMorgan CEO’sundan Mesaj Var

JPMorgan (JPM) CEO’su Jamie Dimon bu hafta paylaştığı yıllık yatırımcı mektubunda bankanın halefiyet planlarına ve faiz oranları konusunda ciddi uyarılara yer verdi. 

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un yatırımcı mektubunda belirttiği üzere, ABD ekonomisi, 303 binlik istihdam artışı ile beklentinin üzerinde sonuçlar paylaştı. Bu, ekonominin dirençli yapısını ve tüketicilerin harcama gücünü destekleyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Dimon, ABD ekonomisinin devam eden gücünü vurgularken bu istihdam artışının, Fed’in faiz oranlarını düşürme konusunda sabırlı olması gerektiğini belirten piyasa beklentileriyle uyumlu olduğuna işaret ediyor.

Dimon, ABD ekonomisinin dirençli olduğunu ve tüketicilerin harcamaya devam ettiğini belirtti, ancak hükümet harcamaları ve yeşil ekonomiye geçiş gibi faktörlerin enflasyonu ve faiz oranlarını beklenenden daha yüksek tutabileceği konusunda uyardı. 

JPMorgan CEO’su, ABD hisselerinin tarihsel değerlemelerin üstünde kaldığını ve faiz oranlarının yüksek seviyesi göz önüne alındığında şirketlerin borçlanma maliyetlerinin nispeten ucuz kaldığını vurguladı.

Ayrıca, Ukrayna ve Ortadoğu’daki savaşların enerji ve gıda piyasaları üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini ve bu durumun ABD hisseleri ve borçlanma maliyetleri üzerinde baskı oluşturabileceğini ifade etti.

ABD’de Bilanço Sezonu Bu Hafta Bankalarla Başlıyor: Banka Bilançolarından Ne Beklenmeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: FactSet, The Street