ABD Borsası Notları

Günün Hisseleri: Düzeltme Bitti mi?

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Günün Hisseleri: Düzeltme Bitti mi?

Hafta boyunca zayıf seyreden ABD hisse senedi endeksleri toparlanma gösteriyor. Dün günü pozitif tamamlayan endeksler güne hafif alıcılı başlamaya hazırlanıyor. Teknoloji hisselerindeki iyileşen görünümün endeksin toparlanmasındaki itici güç olduğu belirtilebilir.

Dün yatırımcıların odağında Fed Başkanı Powell’ın yarıyıl sunumunda yapacağı açıklamalar vardı. Fed Başkanı Powell, politika faizinin sıkılaştırma döngüsü için zirvede bulunduğunu ifade etse de Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamaya hazır olmadığını yineledi. Powell’ın açıklamalarını daha detaylı incelemek istersen “Powell’a Göre Faiz İndirimleri Hâlâ Olası, Enflasyondaki İlerleme Net Değil” başlıklı içeriğe göz atabilirsin.

Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi Fed’e ilişkin beklentilerde belirleyici olabilecekken hisse senedi endekslerinde volatiliteyi artırabilir. Yüksek politika faizlerine rağmen işgücü piyasasının güçlü kalmaya devam etmesi, yatırımcıların risk iştahını önemli derecede etkileyebilir. Gözler bugün de Senato’ya sunum gerçekleştirecek Fed Başkanı Powell’ın istihdam verilerine ilişkin yapacağı açıklamalarda olacak. 

Makroekonomik tarafta takip edilen bir diğer gelişme ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı kararıydı. Buna göre AMB, sürpriz yapmayarak piyasa beklentisine paralel şekilde faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Euro Bölgesi’nde enflasyon 2,6%’ya gerilese de hizmet enflasyonu yapışkanlığını koruyor. Diğer yandan son açıklanan PMI verilerinin ekonomide iyileşmeye işaret etmesi AMB’nin Fed’den önce faiz indirimi yapabileceğine ilişkin beklentileri beraberinde getiriyor.

Ancak faiz kararı sonrasında açıklamalarda bulunan AMB Başkanı Lagarde, 2% enflasyon hedefinde kararlı olduklarını ve enflasyonda belirgin bir soğuma takip edilinceye kadar sıkı para politikasını sürdürmeye devam edeceklerini ifade ederek risk iştahını düşürdü. 

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🖥️ NVDA – Nvidia 

🚗 TSLA – Tesla.

⛏️ BITF – Bitfarms 

🧪 IPA – ImmunoPrecise Antibodies 

🧬 NKGN – NkGen Biotech 

🚙 RIVN – Rivian

🧠 MNMD – Mind Medicine

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti