Ekonomi ve Finans Haberleri

Powell’a Göre Faiz İndirimleri Hâlâ Olası, Enflasyondaki İlerleme Net Değil

Mart 7, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Powell’a Göre Faiz İndirimleri Hâlâ Olası, Enflasyondaki İlerleme Net Değil

Fed Başkanı Jerome Powell, dünkü Kongre ifadesinde maliye politikası, enerji, konut, Ukrayna ve diğer tartışmalardan kaçınarak, önümüzdeki aylarda faiz indirimlerinin hâlâ muhtemel olduğunu ancak bunun için enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıt gelmesi gerektiğini söyledi. 

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne verdiği ifadesinde Powell’a göre faiz indirimleri, “gerçekten ekonominin gidişatına bağlı olacak. Odak noktamız maksimum istihdam ve fiyat istikrarı ve görünümü etkiledikleri için gelen veriler; bakacağımız şeyler bunlar. Biz sadece başımızı öne eğip işimizi yapacağız ve halkın bizden beklentilerini yerine getirmeye çalışacağız.

Powell, Temsilciler Meclisi panelinde yaptığı konuşmada, “ekonominin beklendiği gibi ilerlemesi halinde” ve yetkililer enflasyonun istikrarlı bir şekilde düştüğünden daha çok emin olduğunda, faiz indirimlerinin bu yılın ilerleyen dönemlerinde “muhtemelen uygun olacağını” söyledi.

Powell, hiçbir şeyin garanti olmamasına ve enflasyonda ilerleme kaydedilmesinin “kesin olmamasına” rağmen, ekonominin acil resesyon risklerinden uzak olduğunu, işsizlik oranının 3,7% gibi düşük bir seviyede seyrettiğini, geniş çaplı büyümenin devam edeceğini ve enflasyonun düşmeye devam edeceğini düşündüğünü söyledi.

Fed başkanı “Ulaşmaya çalıştığımız ekonomi bu. Şu ana kadar bunu başarma açısından iyi bir yoldayız.” dedi. 

Powell’a Göre Faiz İndirimleri Hâlâ Olası, Enflasyondaki İlerleme Net Değil

Ancak gösterge faiz oranının ne zaman ve ne kadar düşürüleceğine dair verilecek karar, enflasyon ve ekonomik göstergelerin yanı sıra görevdeki Demokrat Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi eski Başkan Donald Trump arasında yaklaşan rövanş maçı açısından önemli.

Yatırımcılar şu anda ilk faiz indiriminin haziran ayında yapılmasını bekliyor; Fed yetkilileri, aralık ayı itibariyle bu yıl boyunca üç çeyrek puanlık indirim öngörmüştü. İki hafta sonraki toplantıda bu görünümü güncelleyecekler.

Fed yetkilileri bir toplantıdan diğerine herhangi bir kararı ertelemenin ekonomi için çok az fark yarattığını söylemekten hoşlansalar da Powell, Fed’in ileride birbiriyle rekabet eden riskler gördüğünü yineledi; bir yandan faizleri yeterince erken düşürmemek ve ekonomiye gereksiz zarar vermek, diğer yandan politikayı çok erken gevşetmek ve enflasyonu yeniden canlandırmak.

Powell, temmuz ayından bu yana 5,25% ile 5,5% aralığında tutulan mevcut gösterge faiz oranının “muhtemelen zirvede” olduğunu tekrarladı. En azından daha fazla faiz artışı masadan kalkmış gibi görünüyor.

Nationwide kıdemli ekonomisti Oren Klachkin, “Ek sıkılaştırma için çıta nispeten yüksek. Yalnızca enflasyon ve istihdam cephesinde beklenenden daha güçlü bir dizi ekonomik veri, politika yapıcıları daha sıkı politikanın gerekli olduğuna ikna edecektir.” yorumunu yaptı. 

Faiz Oranlarının “Önemli Ölçüde” Düşmesi 

Merkez Bankası’nın ekonomiye ilişkin anekdot niteliğindeki kanıtları bir araya getiren son Bej Kitap, 12 Fed bölgesinden 11’inin istikrarlı veya artan ekonomik faaliyet bildirmesiyle, hâlihazırda sağlam olan görünüme belirgin bir güncelleme sundu.

Powell ve meslektaşları için bu durum, özellikle ekonomi güçlü kaldığı sürece, herhangi bir faiz indiriminin ertelenmesi lehine bir eğilim yaratıyor gibi görünüyor.

Cumhuriyetçi çoğunluğun özellikle banka düzenlemelerine odaklandığı Temsilciler Meclisi oturumunu, bugün Senato Bankacılık komitesinde yapılacak oturum takip edecek.

Bu haftaki oturumları gerçekleştiren milletvekillerinin enflasyondan bıkmış seçmenleri için yüksek politika faizi; ev ipotekleri, kredi kartları ve küçük işletme kredileri için yüksek faiz oranları anlamına geliyor. Bu sert parasal önlem yüksek enflasyonu hafifletmeye yardımcı olsa bile, muhtemelen Biden’ın mevcut düşük onay oranlarına katkıda bulunuyor.

Son veriler bundan sonra neler olabileceğini açıklığa kavuşturmak için ipucu sunma konusunda yetersiz kaldı. Salı günü hizmet fiyatlarına ilişkin cesaret verici rakamlar veya tüketici harcamalarının yavaşladığına dair işaretler gibi “yumuşak iniş” anlatısını destekleyen veriler, hâlâ yükselen barınma maliyetleri gibi enflasyonun önemli şekillerde sıkıştığını gösteren veya ocak ayındaki 350 binden fazla istihdam artışı gibi beklenmedik ekonomik gücün kanıtı olan diğerleri ile dengelendi.

Ancak Powell iyimserliğini koruyarak, “yumuşak iniş” olarak adlandırmasa da bunun unsurlarının şekillenmekte olduğunu söyledi:

Enflasyonun düşmesini ve ekonominin büyümeye devam etmesini bekliyoruz. Eğer durum böyle olursa, faiz oranlarının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde düşmesi uygun olacaktır.” 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters