Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

April 18, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Graınturk Tarım’ın halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda Graınturk Tarım’ın halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; Cw Enerji Halka Arz & Europower Halka Arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Graınturk Tarım Ne İş Yapar?
 • Graınturk Tarım Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Graınturk Tarım Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Graınturk Tarım Borsa Kodu
 • Katılım Endeksine Uygun Mu?
 • Graınturk Tarım Halka Arz Büyüklüğü
 • Graınturk Tarım Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?
 • Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Graınturk Tarım Kimin?
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Graınturk Tarım Ne İş Yapar?

Graınturk Tarım A.Ş. 2014 yılında İstanbul’da kurulmuş olup, ulusal ve uluslararası platformda tarımsal emtia ticareti alanında faaliyet göstermektedir. 2021 yılında Özova Hububat Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti, Platinyum Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ve Graın Tarım ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.’ yi bünyesine katmış ve böylece İstanbul Levent’ te bulunan ofis, Hatay Kırıkhan, Aydın Germencik’te bulunan fabrikalar, tesisler ve deneyimli kadrosu ile sektörde rekabet gücünü arttırmıştır.

Graınturk ve grup şirketleri ticaret, depolama ve pamuk işleme tesisleri ile faaliyet bölgelerinde üretilen tarımsal emtianın büyük bir kısmının alım-satımını ve işlemesini gerçekleştirerek bölgenin kalkınmasına, bu sayede un, yem ve tekstil sanayilerinin yıllık ihtiyacının arzına büyük katkı sağlamaktadır. Bununla yetinmeyerek; gün geçtikçe önemini ve katılımcı sayısını arttıran, ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) ile TÜRİB (Türkiye Ürün İhtisas Borsaları) üzerinden, Lisanslı Depolarda muhafaza edilen ürünlere ilişkin yapılan alım-satım işlemleriyle de hem çiftçiye, hem üreticiye hem de tarımsal emtia yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara devlet garantisi ve teşvikleriyle imkanlar sunmuş ve bu faaliyetlerine emin adımlarla devam etmektedir.

Doğru zamanda doğru adım atmayı kendine düstur edinen Graınturk’ün, yurtiçi ve yurtdışındaki piyasalarda uzun yıllara varan deneyimi ve takibi doğru tarımsal emtia yatırımını yapmak konusunda etkili kararlar almasını sağlamaktadır. Uzun yıllara dayalı tecrübe ve birikimi ile Türkiye’nin tarımsal emtia ithalatı yapılan tüm limanlarında aktif şekilde çalışan Graınturk, çözüm odaklı, sözüne sadık ve ticari etiğe bağlı çalışma sistemi ile hem müşterileri hem de uluslararası tedarikçileri ile uzun vadeli ticari ilişkiler kurarak, bu ilişkilerini güven odaklı sürdürmeye devam ettirmektedir.

Graınturk, Türkiye ekonomisinin lokomotifi, katma değer yaratan tarım sektörüne yatırım yaparak gelecekte de fırsatları değerlendirecek olmanın kararlılığıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Araştıran, güncel gelişmeleri takip eden ve bu gelişmelere uygun yenilikçi bir bakış açısıyla yol haritası çizen, geniş kitlelere ulaşmak ve daha da gelişmek için her zaman emek harcayan genç ve dinamik bir ekibe sahip yapısıyla her geçen gün büyümektedir.

Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Graınturk Tarım Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Graınturk Tarım hissesi 17,60 TL’den halka arz olacak.

Graınturk Tarım Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Graınturk Tarım halka arz tarihi 18,19 Nisan 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi ise 2 gün olarak belirlendi.

Graınturk Tarım Sembolü Ne Olacak? Graınturk Tarım  Borsa Kodu

Graınturk Tarım hissesinin sembolü “GRTRK” olacak.

Graınturk Tarım Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Graınturk Tarım halka arzının büyüklüğü 440 Milyon TL olarak açıklandı.

Graınturk Tarım Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Graınturk Tarım’ın halka arz açıklık oranı 20%’dir. Toplamda 25 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Graınturk Tarım Kimin? Graınturk Tarım Ortaklık Yapısı

Graınturk Tarım şirketinin 4 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 69%’u Murat İçcan’a, 15%’i Meta İçcan’a, 8%’i Mevlüt Emre İçcan’a 8%’i Onur İçcan’a aittir.

Graınturk Tarım Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?

Graınturk Tarım payların tamamı EŞİT Dağıtım’ yöntemiyle yapılacak

 • 1 milyon katılım olursa 26 lot (460 TL)
 • 1,2 milyon katılım olursa 21 lot (380 TL)
 • 1,5 milyon katılırım olursa 17 lot (310 TL)
 • 1,7 milyon katılım olursa 15 lot (270 TL)
 • 2 milyon katılım olursa 13 lot (240 TL) düşecek.

Graınturk Tarım Katılım Endeksine Uygun Mu?

Graınturk Tarım faiz hassasiyeti olanlar için katılım endeksine uygun işlem görecek.

Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Graınturk Tarım Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

 • 2019 Yılı: 576.809.480 TL
 • 2020 Yılı: 404.404.454 TL
 • 2021 Yılı: 621.154.161 TL
 • 2022 Yılı İlk 9 Ay: 561.529.520 TL

Şirket 2019 yılında 576,8 milyon TL net satış gerçekleştirmiştir. 2020 yılında pandeminin etkisiyle ülkelerin özellikle temel gıdalara ilişkin uyguladığı korumacı politikalar ve tedarik zincirinde yaşanan bozulmalar tarımsal emtia fiyatlarında hızlı artışlara sebep olmuştur.

Bu durum şirketin işletme sermayesi ve finansman ihtiyacını artırırken mısır, bugday, pamuk gibi şirketin ana gelir kaynağı olan ürünlere olan erişimini zorlaştırmıştır. Buna bağlı olarak satışlar 2019 yılına göre miktarsal bazda 41,3% düşerken tutar bazında 30,1% düşüşle 403,4 milyon TL’ye gerilemistir.

2021 yılında temel olarak tarımsal emtia fiyatlarındaki hızlı artışlar, piyasada yakalanan firsatların değerlendirilmesi ve ELÜS satışlarının ağırlığının artmasıyla piyasadaki fiyat hareketlerinden daha kolay yararlanılması neticesinde net satışlar 2020 yılına göre ton bazında 41,3% düşerken tutar bazında 54,0% yükselerek 622,2 milyon TL’ye yükselmiştir.

Yurt içi üreticilerden hasat zamanında tedarik ve stok devir süresini artırarak ürünlerin zaman değer artışından yararlama ve ELUS satışlarıyla piyasadaki fırsatlardan daha verimli satış stratejisinin devam etmesiyle, şirketin satışları 2022 yılının ilk 9 ayında 2021 yılına göre ton bazında 38,9% düşerken tutar bazında 75,6% yükselerek 561,5 milyon TL’ye ulaşmıştır.

(Kaynak: Graınturk Tarım Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Graınturk Tarım Halka Arz Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 6 ay boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak
 • Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.
 • Fiyat istikrarı planlanmamaktadır.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirketin özkaynaklarının güçlendirilmesi, işletme sermayesinin güçlendirilmesi, büyüme hedeflerinin devamlılığının sağlanması, bilinirliğinin yurt içi ve yurt disinda artırılması, rekabet gücünün artırılması, faaliyetlerinin uluslararası pazarlara yayılması, potansiyel müşteriler nezdinde mevcut güvenilirliğin ve saygınlığının artırılması, sürdürülebilir kurumsal yapının oluşturulması ve raporlama standartlarının geliştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik düzeyinin yükseltilmesi, paylarının likit hale getirilmesi neticesinde kredi verenler nezdinde gerekmesi durumunda daha düşük maliyetle borçlanma imkanına kavuşulması olarak sayılabilir.

Halka Arz Fonun Kullanım Yeri

Şirketin Özkaynakları guclendirmek amacıyla yapılacak sermaye artırımı kapsamında elde edilecek kaynağın;

 • 55% ile 60%’ının işletme sermayesi ihtiyacının finanse edilmesi kapsamında,
 • 40% ile 45%’inin planlanan yeşil enerji yatırımlarının finanse edilmesi kapsamında kullanılmasına,
 • İhtiyaç duyulması halinde yukarıda ifade edilen fon kullanım kalemleri arasında 10% kadar geçis yapılabilmesine karar verilmiştir.

Graınturk Tarım Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Graınturk halka arz edilen paylarının tamamı eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

📖 Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Graınturk Tarım Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname