Analist Notları

Gözler ABD Enflasyon Verisinde!

December 12, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Gözler ABD Enflasyon Verisinde!

Yatırımcıların gözü bugün TSİ 16.30’da açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinde olacak. Bu veri, fiyat artışlarının Kasım ayında devam edip etmediğini veya daha fazla ilerleme kaydedip kaydetmediğini gösterecek. 

Verinin yarın açıklanacak Fed faiz kararından bir gün önce gelmesi, İşçi İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanacak olan enflasyon raporunun önemini artırıyor. Yarın Fed’den ne beklenmeli diye merak ediyorsan bu yazımız ilgini çekebilir!

Bir adım daha geriden almak istersen “Enflasyon Nedir? Paramın Değerini Nasıl Korurum?” başlıklı akademi içeriğimize göz atabilirsin. 👀

📊 Ekonomistlerin Beklentileri

Ekonomistler, kasım ayında fiyatların yıllık bazda 3,1% arttığını öngörüyor. Bu, önceki ay kaydedilen enflasyon oranına göre hafif bir soğumaya işaret ediyor. Beklentiler, fiyat artışlarıyla mücadelede ilerleme kaydedildiğini gösterse de ekim ayında kaydedilen belirgin soğumanın gölgesinde kalıyor.

Gözler ABD Enflasyon Verisinde!

💼 Faiz Artırımları ve Etkileri

Enflasyon, geçen yaz görülen 9% zirve seviyesinden düşmesine rağmen, hâlâ Fed’in 2%’lik hedefinin üzerinde bulunuyor. Fed, geçen yıl fiyat artışlarını yavaşlatmak için en hızlı faiz artırımını gerçekleştirdi ve bu, kredi kartı borçlarından ipoteklere kadar her şey için faiz ödemelerini artırdı. 

Faiz artışlarının çoğu ekonomik alanı yavaşlattığı takip ediliyor. Yavaşlayan konut piyasası, işgücü ve üretim verileri, faiz artırımlarının işe yaradığını gösterir nitelikte. 

Bununla birlikte, tüketici harcamaları dirençli bir şekilde gücünü koruyor. Black Friday satışları beklenenden daha fazla olurken, ABD ekonomik faaliyetinin neredeyse üçte ikisini oluşturan ve Şükran Günü ile Noel’i kapsayan tatil alışverişi sezonuna girilmesinin enflasyon verisinde öne çıkması bekleniyor. 

📉 Ekonomik Büyüme ve Belirsizlikler

Son aylardaki ekonomik veriler incelendiğinde; Fed’in enflasyonu düşürmeye çalışırken aynı zamanda “yumuşak iniş” olarak adlandırılan resesyon engelleme çabası, beklentilerde ve sözlü yönlendirmelerde kafaları karıştırdı. Faiz artırımlarıyla işletmelerin ve tüketicilerin borçlanmasının daha pahalı hale gelmesi ve ekonominin sonunda zayıflaması beklenirken ABD ekonomisi şimdiye kadar genel bir yavaşlamaya karşı direnç gösteriyor.

💬 Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları

Fed Başkanı Powell, son konuşmasında “Enflasyon gerilemeye devam ediyor, ancak hâlâ 2% hedefimizin oldukça üzerinde seyrediyor” ifadesini yinelerken “Komite; nereden geldiğimizi, karşılaştığımız belirsizlikleri ve riskleri göz önüne alarak dikkatli bir şekilde ilerliyor.” diye ifade etti.

Yarınki Fed faiz kararına ilişkin Wall Street tahminlerini senin için derledik, hemen keşfet!

Gözler ABD Enflasyon Verisinde!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: FactSet