Ekonomi ve Finans Haberleri

Wall Street Tahminleri Geldi! Fed, 2024’te Faizleri Kaç Kez Düşürecek?

Wall Street Tahminleri Geldi! Fed, 2024’te Faizleri Kaç Kez Düşürecek?
Google News Icon Takip Et

Enflasyonu kontrol altına alabilmek için 2022’nin başından bu yana agresif bir faiz artışı kampanyası sürdüren Fed, önümüzdeki günlerde yeni faiz kararını açıklayacak. 

Piyasalar ağırlıklı olarak merkez bankasının faizleri sabit bırakmasını beklese de son haftalarda gelen verilerle önümüzdeki yıl faizlerin düşürülebileceği beklentileri oldukça güçlendi.

Fed’in bu hafta merakla beklenen faiz açıklaması öncesi daha detaylı bir okuma yapmak istersen seni şu içeriğimize alalım. 

Böylece gözünü önümüzdeki yıla çeviren Wall Street, Fed’in önümüzdeki yıl kaç kez faiz indirimi yapabileceğine ilişkin tahminlerini sunmaya başladı. 

Neden diye sorarsan, temmuz ayındaki son faiz artışından bu yana, Fed’in işgücü piyasasına ve ekonominin geneline zarar vermeden enflasyonu düşürme konusunda sağlam bir ilerleme kaydettiği görülüyor. Bu durum Wall Street’teki birçok analistin gelecek yıl önemli faiz indirimleri öngörmesine neden oldu.

CME’nin FedWatch aracı piyasaların Fed’in mart ayı gibi erken bir dönemde faiz indirimlerine başlayabileceğini düşünüyor. Ancak bazı yatırım bankalarına göre piyasalar fazla heyecanlı davranıyor. Örneğin Goldman Sachs, ilk faiz indiriminin 2024’ün üçüncü çeyreğinde gelmesini bekliyor.

Fed’in 2024 yılında faiz oranlarında nasıl bir yol izleyeceğine dair Wall Street beklentilerine birlikte bakalım. 

🎯 UBS: 11 Kez Düşürebilir

UBS’e göre ABD ekonomisi 2024 yılında resesyona girecek ve bu da Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını agresif bir şekilde düşürmesine yol açacak.

İsviçreli banka, yayınladığı bir notta Fed’in gelecek yıl 275 baz puanlık bir faiz indirimine gitmesini beklediğini belirtti; ki her bir indirimin 25 baz puan olarak yapılacağı varsayıldığında bu, Fed’in 11 faiz indirimine gideceği anlamına geliyor.

UBS, Fed’in faiz indirimlerinin “2024 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde öngörülen ABD resesyonuna ve hem manşet hem de çekirdek enflasyonda devam eden yavaşlamaya bir yanıt” olacağını düşünüyor. UBS, faiz indirimlerinin Fed’in mart ayındaki FOMC toplantısında başlamasını bekliyor.

🎯 Macquarie: 225 Baz Puan İndirim

Yüksek faiz oranları ve Fed’in bilançosunda tuttuğu tahvil miktarını azaltmak için kullandığı sıkılaştırma politikalarının birleşimi, parasal koşulların yüzeyde göründüğünden çok daha sıkı olduğu anlamına geliyor. 

Bu gerçek, zayıflayan kira artışları sayesinde enflasyonda devam eden düşüşle birleştiğinde, Macquarie’a göre Fed’in önümüzdeki yıl faiz oranlarını 225 baz puan indireceğini gösteriyor:

Fed, eylül sonunda benimsediği ‘uzun süre yüksek’ söylemini henüz terk etmedi. Ancak biz ve ekonomistlerimiz, Fed faiz oranının 2024’te 225 baz puan düşürülebileceği görüşündeyiz.

🎯 ING Economics: İndirimler 2025’te de Devam Edecek

ING ekonomisti James Knightley, Fed’in gelecek yılın ikinci çeyreğinde faiz oranlarını düşürmeye başlamasını ve toplamda 150 baz puanlık altı adet 25 baz puanlık faiz indirimi yapmasını beklediğini söylüyor.

Knightley ayrıca, faiz indirimlerinin en az dört adet 25 baz puanlık faiz indirimiyle 2025 yılına kadar uzamasını beklediğini ifade ediyor.

Knightley, “Ilımlı bir büyüme, zayıflayan enflasyon ve soğuyan bir işgücü piyasasına sahibiz; bu, tam da Fed’in görmek istediği şey. Bu durum Fed’in daha fazla politika sıkılaştırmasına gerek olmadığını teyit etmeli ancak görünüm giderek daha az elverişli görünüyor.” diyor.

🎯 Barclays: 2024 ve 2025’te 100’er Baz Puan İndirim

Barclay’s tarafından yayınlanan bir nota göre, gelecek yıl ekonomide devam eden direnç Fed’i faiz oranlarını çok agresif bir şekilde düşürme konusunda temkinli hale getirecek.

Şirket, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını 100 baz puan indirmesini ve ardından 2025’te 100 baz puan daha indirmesini bekliyor. 

Barclay’s, yatırımcıların ekonominin devam eden dayanıklılığı konusunda çok kötümser olduğunu ve bunun da enflasyonun geri dönüşünü tetikleyebileceğini söylüyor. Bu nedenle Fed, 2024 yılı boyunca faiz oranlarını düşürmekte yavaş kalabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Business Insider