Bültenler

Google’ın YouTube Üzerinden NFT ve Metaverse Planları

February 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Google’ın YouTube Üzerinden NFT ve Metaverse Planları

YouTube dün itibarıyla hızla büyüyen dijital sanat pazarında (NFT) sahtekarlığı azaltmak ve daha sağlıklı oyun içeriği deneyimi sunmak için gelişen teknolojileri kullanabileceğini söyleyerek blok zinciri ve metaverse planlarını detaylandırdı. 

  • Ne oluyor: Google (GOOGL)’ın sahibi olduğu YouTube, geçtiğimiz yıl boyunca ByteDance’in TikTok’u ve Meta (FB)’nın Instagram’ı ile artan rekabetten rahatsız. Şirket bu yüzden YouTube’un hizmetlerini çeşitlendirmek istiyor. 

Geçen ay YouTube; video klipler, sanat eserleri veya kayıt tutma teknolojisi blok zincirine bağlı diğer dijital varlıklar (NFT’ler) ve Web3 teknolojileri üzerine araştırma yaptığını söyledi. 

Şirket, dünkü bir blog yazısında ise NFT’leri daha güvenli hâle getirebileceğini öne sürerek “yeni dünya”ya yönelik ilk ciddi adımını attı.

  • Bir adım geriden: NFT satışları her geçen gün artsa da sektörde çok fazla dolandırıcılık ve telif hakkı hırsızlığı yaşanıyor. Diğer taraftan, bazı NFT’lerin rekor seviyeden satılmasının arkasında sadece birkaç cüzdanın olduğu düşünülüyor.

Peki, YouTube NFT pazarını nasıl daha güvenli hâle getirecek? Şirket, video kitaplığını kullanarak NFT’lerin meşruiyetini doğrulamayı mümkün hâle getirmeyi düşünüyor.

  • Blog yazısından: Hayranların benzersiz videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine ve hatta en sevdikleri içerik oluşturucuların deneyimlerine sahip olmaları için doğrulanabilir bir yol sağlamak, içerik oluşturucular ve izleyiciler için ilgi çekici olabilir.

🔴 YouTube, Web3 ve Metaverse Dünyasına Kayıtsız Kalmayacak

YouTube, NFT ile ilgili ilk fikirlerine yer verdiği blog yazısında aynı zamanda Web3 ve metaverse dünyasına yönelik ilgisini de paylaştı. 

  • Bir adım geriden: Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse ile ilgili şirketin planlarını açıklamasının ardından Microsoft (MSFT)’un CEO’su Bill Gates de metaverse’ün şirketin planlarının içerisinde yer aldığını söylemişti. 

Şirket, metaverse ile ilgili henüz kesin fikirleri olmadığını ancak ileride kullanıcıların bir metaverse’te oyun videolarını birlikte izleyebileceklerini söyledi. 

YouTube aynı zamanda blog yazısında genel olarak şimdilik “oyunlara daha fazla etkileşim getirmek ve onları daha canlı hissettirmek için” çalışacaklarını söyledi. 

  • Diğer taraftan: YouTube’un en büyük rakiplerinden TikTok’un çatı şirketi ByteDance, geçen ay bir metaverse sosyal uygulaması olan Party Island’ı çıkardı. Instagram’ın sahibi Meta ise şimdiden metaverse için milyarlarca dolar harcamaya başladı bile!

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

A Look at 2022: Community, Collaboration, and Commerce

YouTube floats ideas of verifying NFTs, watching games in metaverse

ByteDance Debuts in the Metaverse With New Social App

Will Activision Really Boost Microsoft’s (MSFT) Metaverse Ambitions?

Google’ın YouTube Üzerinden NFT ve Metaverse Planları

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı