Bültenler

NFT Pazarındaki Talep Balon mu?

February 7, 2022 • 3 dakika okuma süresi
NFT Pazarındaki Talep Balon mu?

NFT pazarındaki talep gerçek dışı mı? Bir süredir, özellikle birkaç cüzdan arasında gerçekleştirilen büyük alım-satım işlemleri, bu soruyu bir kez daha gündeme getirdi. 

12 Ocak’ta, bilgisayar tarafından oluşturulan pikselli bir kişinin görüntüsü, bir NFT pazarında 50,6 milyon dolara kripto paraya satıldı. Beş dakika sonra aynı ürün, alıcıdan orijinal satıcıya yaklaşık 49,6 milyon dolara geri satıldı.

Diğer taraftan Ocak ayında tüm NFT endüstrisinde kaydedilen en pahalı 27 satış, 31 Ocak itibarıyla DappRadar verilerine göre LookRare’de işlem yapan sadece iki cüzdan arasında gerçekleşti.

Dolayısıyla gerçekleşen tüm bu sıra dışı olaylar, NFT pazarındaki talebin balon olup olmadığına dair soruları da beraberinde getirdi.

DappRadar’ın finans ve araştırma direktörü Modesta Masoit, sayılı birkaç cüzdan arasında gerçekleşen bu tarz işlemler hakkında şu açıklamayı yaptı: “Birkaç cüzdan arasında çok fazla etkinlik oluyor. Diyelim ki birinci cüzdan ikinci cüzdana satış yapıyor ve ardından ikinci cüzdan onu yeniden satıyor. Bunun gerçek talep olmaması ve işlemlerin organik olmaması oldukça muhtemel.”

🎨 Diğer Taraftan Dünyaca Ünlü Şirketlerin NFT’ye Olan İlgisi Artıyor

NFT’nin gerçek dışı bir talep yaratıp yaratmadığı tartışılmaya devam ederken, Coca-Cola (KO)’dan Gucci’ye kadar birçok büyük şirket, NFT’nin yarattığı gündemden faydalanmaya çalışıyor.

Coca-Cola, geçtiğimiz yıl 30 Temmuz Uluslararası Dostluk Günü’nde, dört adet NFT projesi ile OpenSea çevrimiçi NFT pazarında açık artırmaya çıkmıştı. Gucci ise yakın zamanda SUPERPLASTIC ile yeni NFT projesine imza attı. 

Bazı yorumculara göre, LookRare’de yaşanan sıra dışı alım-satımlar için sektörü çok da suçlamaya gerek yok. Çünkü, META (FB) ve Microsoft (MSFT)’un da teşvik ettiği NFT ve Metaverse dünyası, LookRare gibi pazarların bu tarz gerçek dışı taleplerle tüm ilgiyi kendi üzerlerine çekmelerine yol açıyor. Platformların bu tarz işlemleri günün sonunda bir pazarlama stratejisi olarak değerlendiriliyor. 

Verilere göre, LookRare’in bu “agresif pazarlama stratejisi” bir anlamda işe yaramış gibi görünüyor. Şirket son alım-satımlardan sonra aylık hacim bazında dünyanın en büyük NFT pazarı hâline geldi. Yine de dört yaşındaki “pazar lideri OpenSea”, kullanıcısı sayısı açısından hâlâ LookRare’in önünde yer alıyor. 

📁  Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Unreal demand? Irregular sales worth billions fire up wild NFT market

Coca-Cola NFTs Auctioned For More Than $575K

SUPERPLASTIC X GUCCI = SUPERGUCCI NFTS

NFT Pazarındaki Talep Balon mu?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı