Şirket İncelemeleri

Google – 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

April 27, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Google – 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

Google’ın ana gelir kapısını; Google Search, YouTube ve Google Network gibi markaları üzerinden elde ettiği reklam gelirleri oluşturuyor. Bunun yanında Google Cloud gelirleri ve Google Drive gibi markalarının yer aldığı Google Hizmetlerinin gelirleri bulunuyor.

İçeriğe PDF olarak bu linkten ulaşabilirsin.

📉 Beklentilerin Altında Sonuçlar

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

Nasıl Okunmalı?

Toplam gelir beklentilere paralel gelirken, hisse başına kârının beklentilerin altında gelmesi negatif yorumlandı.
YouTube gelirlerinin ise rekabetten etkilenerek artış hızının düşmesi negatif yorumlandı.

🎯 Bilanço Sonrası Analist Yorumları

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

Insider Intelligence analisti Paul Verna, “Ardışık birkaç çeyrek döneminde benzeri görülmemiş büyümeden sonra, Google’ın kazanç eksikliği, pandemi patlamasının artık daha gerçekçi beklentilere yol açtığını gösteriyor” ifadelerinde bulundu.

  • Analist, enflasyon ve tedarik zinciri kesintilerinin, reklam harcamaları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtirken dijital reklamcılıkta bir pazar lideri olarak Google’ın, endüstri için bir öncü olduğunu ve bu nedenle bugünün sonuçlarının Meta, Snap ve Twitter dahil olmak üzere diğer reklam destekli teknoloji şirketleri için de sorun yaratabileceğini söyledi.

🚀 Bilanço’da Öne Çıkan Noktalar

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

(1) Dijital reklamcılık sektörünün son çeyrekteki büyümeye paralel, Google’ın arama gelirleri 35% yükseldi.

  • Google Cloud geliri, önceki çeyreğin hızına göre yavaşlayarak yıllık bazda 43,8% arttı. Bu, şirketin 2020 mali yılının ikinci çeyreğinden bu yana kaydettiği en yavaş büyüme hızıydı.  
  • YouTube reklam geliri ise sadece 14% artarak 6,87 milyar dolara ulaştı ve piyasadaki 7,4 milyar dolarlık tahminlerin altında kaldı.
  • Neden? YouTube reklam geliri, son çeyreklerde şirketin hızlı büyüyen bir bölümü olarak dikkatleri çekiyordu. Ancak sosyal medya şirketleri arasındaki artan rekabet ve bir dizi yeni platform YouTube reklam gelirlerinin büyümesinin önüne geçti. Yapılan anketler TikTok’un, özellikle 18 ile 24 yaş grubu arasında YouTube’dan ciddi bir pay aldığını gösteriyor.

(2) Hisse başına kârdaki düşüşün ana nedenini ise “sermaye yatırımlarının” bir önceki çeyreğin şişmiş rakamını yakalayamaması oluşturuyor.

  • Bilançolarda “Equity securities” olarak geçen ve “sermaye yatırımları” anlamına gelen kalem, şirketin dönem içerisinde yaptığı parasal yatırımlarının getirisini ifade eder.

Bir önceki yılın aynı çeyreğinde şirkete 4,83 milyar dolar kazandıran sermaye yatırımları, bu çeyrek 1,07 milyar dolar zarar olarak gerçekleşti.

Bu ise şirketin net kârının düşmesine ve net kârın hisse adedine bölünmesi ile hesaplanan “hisse başına kârın” düşmesine yol açtı.

🔍 Bilanço Detayları

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

(1) Google Reklam gelirleri bir önceki yılın çeyreğine göre;

  • Google Search 39,6 milyar dolar ile 24,5% arttı.
  • YouTube 6,86 milyar dolar ile 14,3% arttı.
  • Google Network 8,17 milyar dolar ile 20,1% arttı.

(2) Google Cloud gelirleri 5,82 milyar dolar bir önceki yılın çeyreğine göre 44% arttı.

(3) Google Moonshot gelirleri ise 440 milyon dolar ile bir önceki yılın çeyreğine göre 122% arttı.
Google’ın sürücüsüz araba ve drone teslimatı gibi projelerinin yer aldığı birimdir.

📢 CEO Açıklamaları

Alphabet CEO’su Sundar Pichai çeyrek bilançosunun ardından yaptığı  açıklamada, “İlk çeyrekte, özellikle dijital dönüşüm devam ederken hem bireysel kullanıcılara hem de işletmelere yardımcı olan Arama ve Bulut segmentlerinde güçlü bir büyüme görüldü.” ifadelerini kullandı.

Ancak Salı günü geç saatlerde yapılan bir web yayınında, şirketin Finans Direktörü Ruth Porat, Rusya’da askıya alınan ticari faaliyetler ve Avrupa’da marka reklamcılığındaki geri çekilme nedeniyle mevcut çeyrekteki potansiyel riskler konusunda uyardı.

Öte yandan Porat, Google’ın “tüm paydaşlar için uzun vadeli değer yaratmayı desteklemek için Capex, Ar-Ge ve yetenek konusunda dikkate alınan yatırımlar” yapmaya devam ettiğini belirtti.

CEO Sundar Pichai, YouTube’un artık ayda 2 milyardan fazla oturum açan kullanıcıya sahip olduğunu belirtirken insanların pandemi sonrası yüz yüze etkinliklere geri dönse bile YouTube’da geçirilen zamanın artmaya devam ettiğini de vurguladı.

Pichai, YouTube Shorts’un şu anda bir yıl öncesine göre dört kat daha fazla olmak üzere günlük 30 milyardan fazla görüntüleme elde eden önemli bir büyüme itici gücü olduğunu söyledi.

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Alphabet 2022 Q1 Earnings Call

Google - 1Ç 2022 Bilanço İncelemesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı