Borsa Yorumları

Goldman’ın Yatırımcısına Kazandıran Favori Temettü Hisseleri

October 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın Yatırımcısına Kazandıran Favori Temettü Hisseleri

Goldman Sachs’a göre temettü ödeyen hisseler, olası dalgalanmalara karşı dayanıklılıkları nedeniyle 2024 yılında da güçlü performanslarını sürdürmek için iyi bir konumda. 

Bankanın ABD hisse stratejisti David Kostin, yatırımcılara “daha uzun süre daha yüksek” faiz ortamının büyük sermaye harcamaları yapan şirketler üzerinde baskı oluşturması nedeniyle, hissedarlara nakit iade eden hisseleri değerlendirmelerini öneriyor. Kostin, bu yıl 5% ve 2024’te 4%’lük istikrarlı bir temettü büyümesi öngörüyor:

✍️ “Bu tür bir ekonomik ortamda, yatırımcılar büyük sermaye yatırımları yapan ve bu yatırımlardan potansiyel olarak düşük getiri elde eden şirketlerden kaçındıkları için, yatırım harcamaları ve Ar-Ge yoluyla büyümeye yatırım yapan şirketler tipik olarak düşük performans gösterir. Buna karşılık, geri alımlar ve temettüler yoluyla hissedarlara nakit iade eden hisseler, ekonomik döngünün bu bölümünde genellikle daha iyi bir performans sergiler.

Goldman’ın toplam nakit getiri sepeti yıl içinde 3% değer kazanırken, sermaye harcamaları ve araştırma ve geliştirmeye odaklanan hisse sepeti 2023’te şu ana kadar 2% geriledi. 

Goldman, bu görünümü göz önünde bulundurarak temettü ödeyen ve temettülerini artıran hisseleri taradı. Aşağıdaki listede Goldman’ın yatırımcısına nakit iade etme konusunda favorileri olan bazı isimleri ve bu isimlere yönelik analist yorumlarını inceleyebilirsin:

  • Tapestry (TPR)
  • General Mills (GIS)
  • Devon Energy (DVN)
  • Chevron (CVX)
  • Blackstone (BX)
  • AbbVie (ABBV)
  • Johnson Controls (JCI)
  • Accenture (ACN)

🛢️ Yüksek petrol fiyatları ve sermaye disiplini, enerji hisselerinde güçlü bilançolara dönüşerek sektörü yüksek temettüler kapsamında öne çıkarıyor.  Bu noktada da petrol ve gaz üreticileri Devon Energy ile Chevron Goldman’ın favori temettü şirketleri listesine giriyor.

Chevron, 2023 yılında 3,6% temettü verimine ve 2025 yılına kadar 5% yıllık bileşik temettü büyüme oranına sahip. 

Şirket, pazartesi günü ABD petrol devleri arasında son günlerde açıklanan ikinci birleşme olan 53 milyar dolarlık bir anlaşmayla Hess’i (HES) satın alacağını açıkladı. Chevron hisseleri, anlaşmanın duyurulmasının ardından pazartesi günü yaklaşık 4% düştü.

Ancak Wall Street analistleri CVX’e yönelik boğa (artış beklentisi) konumunu koruyor. Hisseyi izleyen analistlerin yaklaşık dörtte üçü şirketi “AL” veya “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendiriyor ve konsensüs hedef fiyatı, CVX için 17% artış ima ediyor. 

💼 Blackstone 2023’ün en iyi performans gösteren hissesi olarak listede yerini alıyor. Özel sermaye şirketi, geçtiğimiz perşembe günü beklenenden daha zayıf üçüncü çeyrek sonuçları açıklayarak hisselerin yaklaşık 8% düşmesine neden oldu.  Bununla birlikte, BX bugüne kadar 27% değer kazandı. 

Hayal kırıklığı yaratan bilançosuna rağmen analistler, şirketin göreceli gücü ve özellikle özel kredi ve altyapı alanlarındaki güçlü yatırım performansı konusunda iyimserliğini koruyor. 

Blackstone, 2023 yılında yatırımcılara 3% temettü getirisi ödedi. Şirket ayrıca listede 29% ile en yüksek temettü bileşik yıllık büyüme oranına sahip.

Goldman’ın Yatırımcısına Kazandıran Favori Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC