Borsa Yorumları

Goldman’ın Favori Teknoloji Hisseleri

Goldman’ın Favori Teknoloji Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Goldman Sachs, yıl sona ererken risk ve ödül arasında mükemmel bir denge kurabilecek teknoloji devlerinin isimlerini paylaştı.

Goldman Sachs’dan Eric Sheridan bir notta, “Bu şirketler, iyi kurulmuş ve ölçeklendirilmiş bir son pazar konumlandırması, 2023/2024’te (makro zeminden bağımsız olarak) iyileştirilmiş marj yörüngesini yönetme yeteneği ve 2024 ve sonrasına odaklanan büyüme ve bilanço gücünün bir karışımına yönelik birkaç temel anlatıyı paylaşıyor.” diyor.

Teknoloji hisseleri, 2023 yılında adeta Wall Street’in itici gücü oldu oldu ve Nasdaq ocak ayından bu yana 34% artış gösterdi.

Dilersen lafı uzatmadan Goldman’ın listesinde yer alan teknoloji isimlerine göz atalım.

  • Amazon (AMZN)
  • Uber Technologies (UBER)
  • Alphabet (GOOGL)
  • Meta Platforms (META)

🎯 E-ticaret devi Amazon 2023’te gösterdiği 70%’lik büyümeyle Goldman’ın listesine birinci sıradan girdi. Sheridan, şirketin daha fazla marj artışı potansiyelinin yanı sıra bulut işi Amazon Web Services (AWS) için “yeterince takdir edilmeyen seküler büyüme fırsatı” sunduğunu vurguladı ve ekledi:

Çok yıllı bir zaman dilimine baktığımızda, Amazon’un birden fazla yıllık yatırım döngülerinde getiri sağladıkça, genişleyen marjlarla sağlam gelir yörüngesinin bir karışımını oluşturacağı görüşümüzü yineliyoruz.

Hisseye “AL” notu veren Sheridan’ın 12 aylık ortalama hedef fiyatı ise 190 dolar seviyesinde. Bu da çarşamba günkü kapanışa göre hissenin 33% daha yükselebileceği anlamına geliyor.

🎯 Araç paylaşım devi Uber de Goldman’ın listesine girdi. Hisseler 2023’ün başından bu yana 120% ralli yaptı.

Sheridan, şirketin güçlü bir arz ve talep dinamiğinden ve Uber Eats segmentinin istikrar kazanmasından faydalanmaya devam edeceğine inanıyor.

Sheridan, “Uzun vadeli baktığımızda, UBER’i, tüketici (ve giderek artan kurumsal) talebinin bir karışımını benzersiz bir şekilde yakalayan, tek bir platformda mobilite ve teslimat genelinde genişleyen bir ürün yelpazesi sunan, küresel olarak en büyük ölçekli oyuncu olmaya devam eden ve yükselen iki taraflı bir platform olarak görüyoruz.” yorumunu yaptı.

Uber için belirlediği 59 dolar seviyesindeki hedef fiyat hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 10% artabileceğini gösteren banka hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. 

🎯 Google’ın ana şirketi Alphabet de yılbaşından bu yana yaklaşık 54% yükseldi.

Sheridan’ın şirketle ilgili yükseliş görüşü büyük ölçüde Alphabet’in dördüncü çeyrekteki gelir artışını 2024’e kadar genişletme ve hem arama hem de YouTube segmentlerinden daha fazla para kazanma potansiyeline bağlı. 

Analist ayrıca, Alphabet’in büyük dil modeli Bard AI ile şirket için önemli bir odak noktası olan yapay zekâ faaliyetlerini de beğeniyor:

Alphabet önümüzdeki 3-5 yıl içinde masaüstü/mobil bilgisayar uygulamaları paketinde yapay zekânın tüketiciye yönelik ürün dağıtım potansiyeli açısından lider olmaya devam ediyor.

🎯 Sheridan son olarak, 2023’te 175% artış gösteren Meta Platforms’a dikkat çekiyor. Banka, Facebook’un ana şirketini “AL” olarak değerlendiriyor ve 384 dolarlık hedef fiyatı belirliyor.

Analist, Meta’nın yapay zekâ projeleri ve video tarafından desteklenen istikrarlı gelir artışına dayanmaya devam edeceğini söyledi. Sheridan ayrıca Meta’nın “2023’ün ötesine geçerken faaliyet verimliliği konusundaki tutarlı mesajlarını” da iyi bir katalizör olarak vurguladı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC