Borsa Yorumları

Goldman’ın 2024 Rallisi için Önerdiği İstikrarlı Büyüme Hisseleri

April 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Goldman’ın 2024 Rallisi için Önerdiği İstikrarlı Büyüme Hisseleri

Goldman Sachs’a göre, daha uzun süre daha yüksek bir faiz oranı görünümü, yatırımcıların ekonomik zayıflık zamanlarında gelişen en istikrarlı bilanço büyümesini sunan şirketlere odaklanmasına neden olarak borsalar üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir.

Goldman’ın ABD hisse stratejisi başkanı David Kostin yakın tarihli bir raporda, “Faizler sert bir şekilde yükselmeye devam ederse hisselerin zemin bulmak için mücadele etmesini bekliyoruz. İstikrarlı büyümeye sahip hisseler, tipik olarak yavaşlayan ekonomik büyüme ile birlikte en iyi performansı gösterir.” diyor.

🔎 En son enflasyon verileri, piyasanın Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasına neden olacağına karar verdiği inatçı fiyat baskılarına işaret etti. Takip edilen bir diğer veri olarak reel gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi de ekonomistlerin konsensüs tahmininin altında, 1,6%’ya gerileyerek ekonomik faaliyetin yavaşladığına işaret etti.

Yıla en az altı faiz indirimi öngörerek başlayan piyasalar, CME Group’un yaygın olarak takip edilen ve Fed fonları vadeli işlem sözleşmelerine dayanarak olasılıkları belirleyen FedWatch aracına göre şu anda yalnızca bir faiz indirimi bekliyor.

Bu ekonomik ortamda Goldman, müşterilerine istikrarlı büyüme sunan hisseleri satın almalarını tavsiye ediyor. Wall Street bankası, Russell 1000 hisselerini tarayarak son 10 yılda üç aylık bazda vergi, amortisman ve itfa payı öncesi (FAVÖK) kazançlarında en istikrarlı büyümeye sahip olan isimleri belirlemiş:

  • Domino’s Pizza (DPZ)
  • AutoZone (AZO)
  • PepsiCo (PEP)
  • Colgate-Palmolive (CL)
  • Waste Managament (WM)
  • Fastenal (FAST)
  • VeriSign (VRSN)
  • Amdocs (DOX)
  • Oracle (ORCL)
  • American Water Works (AWK)

✍️ Goldman, “Bilanço büyümesi görünümü kötüleşirse, son dönemdeki kaliteli üstün performans muhtemelen devam edecek ve istikrarlı büyümeye sahip hisseleri de kapsayacak şekilde genişleyecektir.” ifadelerini kullandı. 

Listede PepsiCo ve Colgate-Palmolive dahil olmak üzere birkaç tüketici temelli şirket yer aldı. Bu hisseler, konjonktürel olmama eğilimindedir; yani ekonominin ne kadar iyi ya da kötü gittiğinden büyük ölçüde izole olmuşlardır.

🥤 Her iki şirket de geçtiğimiz günlerde güçlü bilançolar açıkladı. PepsiCo, ürünlerine yapılan zamlara gelen tepkilere rağmen ilk çeyrekte analistlerin beklentilerinin üzerinde gelir ve kâr açıkladı. Şirket, bu dönemde 18,25 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,61 dolar düzeltilmiş kâr açıkladı. Analistler, 18,07 milyar dolar gelir ve 1,52 dolar kâr bekliyordu.

🪥 Öte yandan Colgate-Palmolive ise ilk çeyrekte net satışlarında 6% büyüme gördüğü bilançosunda, brüt marjının 310 baz puan büyüdüğünü belirtti. Şirket, bu yıl için orta ile yüksek tek haneli hisse başına kâr büyümesi bekliyor.

Goldman’ın 2024 Rallisi için Önerdiği İstikrarlı Büyüme Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC