Borsa Yorumları

Goldman Sachs’ın “Radarındaki” 90% Yükseliş Potansiyelli Hisse!

March 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Goldman Sachs’ın “Radarındaki” 90% Yükseliş Potansiyelli Hisse!

Otomotiv dünyasındaki yeni gelişmeleri öne çıkaran Goldman Sachs sektör uzmanları, özellikle ışıklı radar (LIDAR) sistemleri konusunda fazlasıyla hevesli görünüyor. 

LIDAR sistemleri (bu terim “ışıkla algılama ve mesafe ölçümü” kavramından türetildi), civardaki nesneler hakkında mesafe ve hız bilgisini lazer kullanarak mümkün olan en yüksek doğruluk oranıyla veren yüksek teknolojili sensör sistemlerinden oluşuyor. 

Sensör teknolojisinde en ileri teknolojiyi yansıtan LIDAR için Goldman analisti Allen Chang şu ifadeleri kullandı: “LIDAR teknolojisinin geniş kitlelerce benimsenme konusunda ilk aşamalarda olduğumuza inanıyor ve önümüzdeki 10 yıl içinde 3 kat büyüyecek küresel destekli sürüş penetrasyonunu modelliyoruz. Bu teknoloji, önümüzdeki on yıllık süreçte elektrikli araç tedarik zincirindeki en hızlı büyüme profilleri arasında olacak.” 

Innoviz Technologies (INVZ)

Küresel LIDAR pazarının lideri Innoviz Technologies (INVZ). Innoviz, en son teknoloji ürünü LIDAR sensörlerinin tasarım ve üretimini gerçekleştiriyor ve bunun yanı sıra kontrolü sağlayan bilgisayar sistemleri ile sensör donanımı arasındaki bağlantı için gereken yazılımları geliştiriyor. Aralarında BMW ve Volkswagen’in de bulunduğu büyük otomotiv şirketleriyle çalışıyor.

Hisseyi Goldman adına takip ederek, şirketin karşısından esen olumsuz rüzgarları fark eden ancak gelecekte yükseliş potansiyeli olduğu konusunda ısrarcı davranan üst düzey analistlerden Mark Delaney şu yorumlarda bulundu: 

“Dördüncü çeyrek bilançosunda olumsuz gidişatın devam ettiğine inanıyor olsak da, şirketin uzun vadeli bir alım fırsatı olduğu yönündeki olumlu görüşümüzü yansıtacak şekilde hisse için daha önce verilen ‘AL’ notunu değiştirmedik. Bilhassa, 3 otomotiv OEM’inde (BMW, VW ve Asya merkezli bir OEM) alınan tasarım işleri de dâhil olmak üzere şirketin sipariş tahtasının gücünü koruduğuna inanıyoruz. Üretim hacmindeki büyüme 2023 gelir tahminlerinde beklediğimizden daha yavaş gerçekleşmekle birlikte, önümüzdeki yıllarda OEM ADAS programları arttıkça şirket bilançosunun iyileşeceğini düşünüyoruz.

Bu duruşunu rakamlara yansıtarak INVZ hisselerini “AL” notuyla tavsiye eden Delaney, hissenin 12 aylık ortalama fiyat hedefini 7 dolar olarak belirledi. Bu fiyat hedefi, analistin 2023’te 90% yükselme potansiyeline olan güvenini gösteriyor.

Goldman Sachs’ın “Radarındaki” 90% Yükseliş Potansiyelli Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance