Borsa Haberleri

Gelecek 10 Yılın Lideri Tesla mı Olacak?

June 14, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Gelecek 10 Yılın Lideri Tesla mı Olacak?

Kilit noktalar:

  • Şirketlere, kurumsal yatırımcılara ve hükümetlere bankacılık, finans ve sermaye hizmetleri veren dünyanın en büyük yatırım bankalarından RBC Capital, Tesla’nın 10 yıl daha elektrikli araç piyasasına liderlik edeceğine inanıyor.
  • Peki, Tesla neden rakiplerinin 10 yıl boyunca bir adım önünde olacak? Bankanın analistlerinden Joseph Spak, elektrikli otomobil üreticisinin tedarik zinciri yatırımları nedeniyle rakiplerini uzun vadede yenebileceğine inanıyor. 
  • Bu yüzden RBC Capital’e göre Tesla, bir süre daha “Endeks Üstü Performans” gösterecek ender şirketler arasında yer alıyor. 
  • Diğer taraftan, beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri ve FED’in faiz artırımlarında sertleşebileceği korkusu, Tesla’nın yılbaşından itibaren 46%’ya yakın düşüş yaşamasına yol açtı.
  • Ayrıca otomobil devi, hem üretim hem de satış için önemli bir pazar olan Çin’deki COVID-19 kesintilerinden de zarar gördü.
  • Yine de RBC Capital, Tesla’da hedef fiyatını çok fazla düşürmedi. Ünlü yatırım bankası hedef fiyatını 1.175 dolardan 1.100 dolara indirdi. Yeni hedef, hisse senedinin 80%’e yakın getiri sağlayabileceğini gösteriyor. 
Gelecek 10 Yılın Lideri Tesla mı Olacak?

İklim değişikliğinin son yıllarda hissedilen ciddi etkileri pek çok devletin elektrikli araçlar konusunda pozitif adımlar atmasını sağladı. Özellikle Danimarka gibi 800 bin elektrikli araç talebinde bulunan bazı Avrupa ülkeleri 10 yıl içerisinde benzinli araçların kullanımını tamamen bitirmeyi hedefliyor. 

Dolayısıyla, elektrikli araçlara yönelik talebin böylesine arttığı bir ortamda elektrikli araç sektörüne çok fazla yeni oyuncu dahil oldu. 

Her ne kadar piyasa birçok yeni oyuncu dahil olsa da RBC Capital Markets’a göre ise bu piyasaya 10 yıl boyunca liderlik edecek tek bir şirket bulunuyor, o da bu sektörün halihazırdaki lideri Tesla (TSLA)!

👨‍💼 Analist Tesla için Ne Diyor?

Şimdi sıra geldi analist notlarına. RBC Capital’in Tesla analizinin mimarı olan Joseph Spak, şirketin potansiyelini değerlendirirken tedarik zinciri yatırımlarına özel bir parantez açıyor. 

Çünkü özellikle ABD’li elektrikli araç üreticilerinin önündeki en büyük engel olarak tedarik zinciri problemleri yer alıyor. Tesla’nın tedarik zincirindeki sıkıntılara çözüm bulduğu senaryoda, şirketin önündeki en büyük sorun ortadan kaldırılmış olacak. 

Dünya devi bu konuda şimdiden ilk adımlarını attı. Tesla’nın yakın zaman içerisinde Çinli elektrikli araç üreticisi BYD ile batarya tedariki konusunda anlaşmaya varması bekleniyor.

Ayrıca CEO Elon Musk’a göre Tesla; lityum, kobalt ve nikel gibi elektrikli araçların temel hammaddelerini karşılayabilmek adına kendi maden şirketini kurabilir. 

Bu gelişmelerden hareketle bankanın analisti Spak, şirkete dair yorumunu şu şekilde paylaşıyor:

  • “On yılın ortasından sonraki bölümünde elektrikli araçlar 3. aşamalarına girerken, elektrikli araçları teslim edebilmenin giderek daha fazla tedarik zincirine bağlı olacağına inanıyoruz. Tesla, hammadde tedariki için yaptığı anlaşmalar konusunda oldukça ketum olsa da, tedarik zinciri konusunda diğer elektrikli araç üreticilerinden daha fazlasını yaptıklarına inanıyoruz. Diğer taraftan şirketin dikey entegrasyona (sadece piller/hammaddeler değil, aynı zamanda motorlar, yarı iletkenler, yazılımlar) erkenden odaklanması muhtemelen şirkete büyük fayda sağlayacak.”

Eğer bu tarz içerikleri “Yatırımcı okumaya doyamaz!” dersen aşağıdaki içeriklere de bir göz atabilirsin!

Gelecek 10 Yılın Lideri Tesla mı Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı