Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

June 7, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

🧐 “Hepsini okuyamam bana özet geç Midascım” diyenlere özel:

 • Efsane yatırımcı Ray Dalio, hisse senetlerinde balon ölçümünü 6 madde ile belirliyor. Bu gösterge bize geçen yılın başlarında ABD hisse senetleri hakkında alarm veriyordu. Şimdi ise 6 sorunun cevabı da balonun patladığına işaret ediyor.
 • Dalio’ya göre balon patladı ve kendi deyimiyle “nakit hâlâ çöp”!
 • Dalio ilk çeyrekte genel olarak sağlık, finans, keyfi tüketim ürünleri, temel tüketim ürünleri ve iletişim sektörlerine yatırım yaptı.
 • AMC Entertainment (AMC), Gamestop (GME), Berkshire Hathaway (BRK.A), Airbnb (ABNB), Medtronic (MDT), Newmont Mining (NEM) ve Caterpillar (CAT) hisselerini aldı.
 • Tesla (TSLA), Verizon (VZ), Sportwear (COLM) ve AutoZone (AZO) hisselerini ise sattı.
 • Portföyünde bulunan Alibaba (BABA), Johnson & Johnson (JNJ), Coca Cola (KO) ve Procter & Gamble (PG) hisselerinde ise ek alımlar yaptı.
 • Dalio’nun portföyündeki hisselerin tamamına yazımızın sonundan ulaşabilirsin!

🎯 Detaylı Oku:

Yatırım camiasında efsaneler konuştuğunda insanlar onları genellikle dinlemeyi tercih eder ve inanın bu konuda Ray Dalio efsanesine yakın çok az yatırımcı var!

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

🧐 Neden mi?

Bridgewater Associates’in kurucusu, şirketini 2 odalı bir apartman işletmesinden, yönetimi altındaki 150 milyar doları aşan varlıkları ve 46 milyar doları aşan net kazancıyla dünyanın en büyük yatırım fonu haline getirdi.

Dalio’nun stratejisi, büyük oranda küresel makroekonomiye yönelik görüşlerine göre oluşturduğu uzun vadeli işlemlere dayalı fakat Dalio aynı zamanda, sermaye yerine riski dağıtmaya dayalı “All Weather“ konseptiyle de tanınıyor. 

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

🎈Yine de Dalio’nun “balon göstergesi” onun yatırım dünyasındaki şaheseri olabilir. 

Balon göstergesi, sürdürülebilir olmayan yüksek fiyatların olduğu bir ortamda olup olmadığımızı belirlemeye yardımcı olan altı soruya dayanıyor. 

Hangi 6 soru dediğinizi duyar gibiyiz:

 • 1. Hisse senedi fiyatları, kazanç veya hisse başına defter değeri gibi geleneksel temel değer ölçütlerine göre ne kadar yüksek? 
 • 2. Fiyatlar sürdürülemez koşullarda indirim yapıyor mu?
 • 3. Son zamanlarda pazara kaç yeni yatırımcı girdi?
 • 4. Yatırımcı duyarlılığı ne kadar olumlu? 
 • 5. Yatırımlar yüksek kaldıraçla mı finanse ediliyor? 
 • 6. İşletmeler geleceklerine yatırım yapıyor mu?

🚨 Bu gösterge bize geçen yılın başlarında ABD hisse senetleri hakkında alarm veriyordu. Şimdi ise fiyat göstergesinden yeni yatırımcı göstergesine kadar piyasa incelemesini içeren 6 sorunun cevabı da balonun patladığına işaret ediyor.

 •  🤿 Derine Dal: Aşağıdaki grafik, son 120 yılda ABD hisse senetlerine uygulanan ve yüzdelik dilimler kullanılarak ifade edilen bileşik balon ölçümünü göstermektedir. 
Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!
 • Basitçe söylemek gerekirse, yüzdelik seviye ne kadar yüksek olursa, gösterge o kadar çok borsa balonu anlamına gelir. Dalio’ya göre ABD hisseleri şu anda 40%’lık dilimde yer alıyor. 

 • 1920 ve 1990 balonunun olduğu dönemlerle kıyaslandığında güncelde ABD balon göstergesinin sinyal vermediğini söyleyebiliriz. 1920 ve 1990’lardaki 90% – 100%’lük gösterge seviyeleri, Covid-19 ile birlikte 2020 yılında yükseliş gösterse de güncelde 40% ile balonun patladığının kanıtını sunuyor.

Milyarder yatırımcı, on yıllar boyunca çok sayıda ekonomik döngüye tanık oldu ve portföyü de piyasaların düşüş yaşadığı dönemlerde görece iyi performans kaydetti. Bu noktadan hareketle Dalio’nun seçimleri, piyasadaki belirsizliklerin ortasında önünü göremeyen yatırımcılar için “kutup yıldızı” görevi görebilir. 

💡 Dalio ABD’de 40 yılın zirve seviyelerini test eden, “enflasyonun ve krizlerin hem ülkeler içinde, hem de ülkeler arasındaki etkisi“ konusunda endişelerini dile getirirken ilk çeyrekte genel olarak sağlık, finans, keyfi tüketim ürünleri, temel tüketim ürünleri ve iletişim sektörlerine yatırım yaptı.

Evet balon patladı ve Dalio’nun deyimiyle “nakit hâlâ çöp” ama yatırım yaparken dikkatli olmak ve Ray Dalio gibi yatırım dehası isimlerin portföylerini yakından izlemek hâlâ çok önemli!

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

Ray Dalio Portföyünün Yeni İsimleri!

16 Mayıs’ta Bridgewater, 2022’nin ilk üç ayı için 13-F raporunu sundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan son 13F bildirimlerine göre, fon 2022’nin ilk çeyreğinin sonu itibarıyla 24,8 milyar dolar değerinde bir portföye sahipti.

Dosyaya göre, Ray Dalio ve ekibi AMC Entertainment (AMC)‘ın 27.000’den fazla hissesini satın aldı. Ayrıca fon, 1. çeyrekte Gamestop (GME)‘un 4.000’den fazla hissesini satın aldı. Bridgewater, geçen yılın 4. çeyreğinin sonu itibariyle her iki hisseye de sahip değildi.

Hisselere baktığımızda GameStop hisseleri son bir yılda 54%, 2022’de ise yaklaşık 14% düştü. AMC hissesi ise son 1 yılda 78% düşerken yılın başından bu yana yaklaşık %56 oranında düştü.

Öte yandan işlem raporu, Bridgewater’ın sigorta ve yatırım holdingi Berkshire Hathaway (BRK.A) ve Airbnb (ABNB)‘de yeni bir pozisyon aldığını da gösterdi. Rapordaki diğer alımlar arasında tıbbi cihaz şirketi Medtronic (MDT), sanayi şirketi Newmont Mining (NEM) ve  inşaat ve madencilik ekipman üreticisi Caterpillar (CAT) da bulunuyordu.

Yeni alımlar yapan şirket, bazı hisselerden de vazgeçti. Şirket, Tesla (TSLA), Verizon (VZ), Sportwear (COLM) ve AutoZone (AZO) yatırımlarından çekildi.

Dalio’nun bazi hisseler üstünde portföy ağırlığını artırdığı da  gözlerden kaçmadı.

🎯 Shares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)‘deki ağırlığını 8,91 milyondan 19,6 milyona, 

🎯 Alibaba (BABA)’daki ağırlığını, 4,27 milyon hisseden 7,48 milyon hisseye,

🎯 Johnson & Johnson (JNJ)’daki ağırlığını, 3,10 milyon hisseden 4,35 milyon hisseye, 

🎯 Coca Cola (KO)’daki ağırlığını, 8,69 milyon hisseden 11,9 milyon hisseye ve

🎯 Procter & Gamble (PG)’deki ağırlığını, 5,19 milyon hisseden 6,82 milyon hisseye yükseltti.

Görünen o ki Ray Dalio, piyasadaki negatif görünüme rağmen dipten almayı mantıklı buluyor!

Gelin, Dalio’nun portföyündeki en büyük ağırlığa sahip ilk 10 yatırıma da şöyle bir göz atalım:

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

Bu 10 isim, Dalio’nun tüm varlıkların yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Biraz da farklı açılardan baktığımızda ise:

🎯 Dalio’nun portföyündeki piyasa değeri yüksek hisseler arasında Berkshire Hathaway (BRK.A), Johnson & Johnson (JNJ), Visa (V), Exxon Mobil (XOM), JPMorgan Chase (JPM) ve Procter & Gamble (PG) da yer alıyor.

🎯 En hızlı büyüyen isimlerden bazılarına baktığımızda, Çinli elektrikli araç üreticileri Xpeng (XPEV), Li Auto (LI) ve Nio (NIO); Çinli online işe alım hizmetleri sağlayıcısı Kanzhun (BZ); ConocoPhillips (COP); Pfizer (PFE) ve Airbnb (ABNB) hisseleri dikkatleri çekiyor.

🎯 Adil değerlerinin (Fiyat/Kazanç Oranı Karşılaştırması) altında işlem gören hisselere baktığımızda, portföyde Çinli Alibaba (BABA), Baidu (BIDU) ve Pinduoduo (PDD); Berkshire Hathaway (BRK.A); İngiltere merkezli LyondellBasell Industries (LYB) ve General Electric (GE) öne çıkıyor.

🎯 Portföydeki yüksek büyümeli temettü hisselerini incelediğimizde, Southern Copper (SCCO); iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG); AT&T (T); International Business Machines (IBM); Philip Morris International (PM) ve Kraft Heinz (KHC) öne çıkan hisselerden oluyor.

Balon Patladı, Milyarder Ray Dalio Dip Dalışında!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı