Borsa Haberleri

BYD, Tesla ile İşbirliğini Duyurdu

BYD, Tesla ile İşbirliğini Duyurdu
Google News Icon Takip Et

Elektrikli araç üreticisi BYD’nin hisseleri, şirketin üst düzey bir yöneticisinin Çin devlet medyası ile yaptığı röportajda, Tesla (TSLA)’ya “çok yakında” batarya tedarik etmeye hazır olduklarını açıklamasının ardından yükseldi.

Şirketin son yıllık raporuna göre, şarj edilebilir bataryalar ve fotovoltaik 2021 yılında BYD’nin gelir havuzunun 7,29%’unu oluştururken, otomobiller ve ilgili ürünlerin 50%’den fazlasının aldığı payı da gölgede bıraktı.

BYD’nin Hong Kong’da listelenen hisseleri, Hang Seng Tech endeksinin 2,84% artmasının teknolojideki genişlemeye yansımasından dolayı 2,65% arttı. Hong Kong’daki diğer Çinli elektrikli araç üreticilerinin hisseleri de yükseldi. Örneğin, NIO (NIO) ve Xpeng (XPEV)’in hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yükselişe geçti.

Öte yandan Çinli pil üreticisi ve Tesla tedarikçisi Contemporary Amperex Technology’nin anakarada listelenen hisseleri, yorumların ardından 2%’den fazla değer kaybetti. Nomura araştırmasına göre CATL, küresel elektrikli araç batarya pazar payının kabaca 25%’ine sahipti.

Asya’nın başka yerlerinde, Panasonic’in Japonya’daki hisseleri yaklaşık 0,8% düşerken, Güney Kore’nin LG Energy Solution şirketinin hisseleri de 1,85% oranında düşüş yaşadı. Her iki şirket de Tesla’ya pil tedarik ediyor.

Öte yandan BYD ve Tesla bu konu üzerinde şu anda ortak olarak herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı