Borsa Haberleri

FROTO, AYGAZ, TOASO ve OTKAR’da Grev Kararı: Hisseleri Nasıl Etkilenir?

January 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
FROTO, AYGAZ, TOASO ve OTKAR’da Grev Kararı: Hisseleri Nasıl Etkilenir?

Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu 4 şirkette grev kararı alındı.

Bugün şirketlerden KAP’a yapılan açıklamalara göre sendika, Ford Otosan (FROTO), Aygaz (AYGAZ), TOFAŞ (TOASO) ve Otokar’da (OTKAR) grev kararı aldı.

Fort Otosan, greve ilişkin olarak yaptığı açıklamada, söz konusu grev kararının tüm iş yerleri için alındığını ifade ederken, Aygaz tüp imalatı yapan Gebze İşletmesi için grev kararı alındığını duyurdu.

Tofaş ve Otokar da açıklamalarında tüm iş yerlerinde grev kararı alındığını ifade ederken, KAP açıklamalarında grev tarihlerinin ileri bir tarihte belirleneceği ifade edildi.

FROTO, AYGAZ, TOASO ve OTKAR’ın Hisseleri Nasıl Etkilenecek?

Grev kararları toplu iş sözleşme görüşmelerinin bir parçası niteliğindedir. Alınan kararların tarihi henüz duyurulmadı ve karar hayata geçirilmedi. Görüşmelerde, alınan grev kararları genellikle hayata geçmeden karşılıklı olarak anlaşmaya varılır.

Kararın hayata geçirilmesi durumunda ise söz konusu şirketlerin üretim ve operasyonel faaliyetlerinde yaşanacak duraksamalar şirket hisselerini olumsuz yönde etkiler. Üretim ve operasyonel faaliyetleri duraksayan şirketler, büyüme ve karlılık bakımından negatif etkilenir.

Hisseleri Ne Durumda?

FROTO bugün 14.35 itibarıyla 0,32% yükselişle 788 lira seviyesindeyken, AYGAZ 0,67% düşüşle 134 lira, TOASO, 0,83% yükselişle 229,80 ve OTKAR da 1,22% düşüşle 426,75 lira seviyesinde.

FROTO, AYGAZ, TOASO ve OTKAR'da Grev Kararı: Hisseleri Nasıl Etkilenir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP