Uzman Analizleri

Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

Mayıs 2, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

Merhaba sevgili Midaslılar!

Geçtiğimiz yazıda finansal özgürlük yolunda en az tasarruf kadar önemli olan yatırım kavramını ele aldık. Yatırımda vade kavramını, aktif ve pasif yatırımın farkını çeşitli örnekler vererek inceledik. Tasarrufun hedefe ulaşma yolunda daha etkili olduğu, düşük tasarruf oranlarında ise ekstra getiri yüzdelerinin yolculuğu yüksek tasarruf oranlarına kıyasla daha fazla kısaltacağı sonucuna vardık. 

Bu yazıda ise önceki yazının üstüne koyarak tasarruf oranımızı artırabilecek en önemli araçlardan olan ek gelir kavramını ele alacağız. Gelirimizi nasıl artırabiliriz, ek gelir kaynakları nasıl bulabiliriz bunu anlatmaya çalışacağım.

Finansal özgürlük yolunda tasarrufun önemi yazımda da paylaştığım şu grafiğe geri dönelim. Tasarruf oranının ne kadar büyük önem arz ettiğini görebiliyoruz. 10% tasarruf oranıyla 36 yıl süren emeklilik hayalimiz 50% tasarrufla ise 16 yıla iniyor. Aylık gelirimizin 75%’ini biriktirdiğimiz zaman ise sadece 7 yıl içerisinde işimizi opsiyonel hale getirebiliyoruz.

Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

75% tasarruf oranına ulaşmak reel hayatta ise hiç kolay değil. 50% bile pek çok kişi için hayal gibi görünebilir. Özellikle evli ve çocuklu ailelerde beklenmeyen harcamalar her zaman olacaktır. Kişi ya da aile ne kadar sıkı tasarruf yaparsa yapsın insani yaşam sınırlarının altına inemez ve inmemelidir. Finansal özgürlük yolculuğu yıllar hatta on yıllar alabilecek uzun bir süreç ve bu süreci de bir eziyete dönüştürmeyecek, süreçten zevk alacak şekilde bir yaşam tarzı benimsenmesi çok önemlidir. Bu nedenle tasarruf oranını artırmak için harcamaları kısmak yerine ek gelir kaynakları aramayı daha makul buluyorum.

Her bireyin yaptığı işle ve hayat tarzıyla ilintili birçok ek gelir kazanma yolları mevcut. Bunlardan bazılarını aşağıda listelemeye çalışacağım. Bazıları çoğu kişinin bildiği klasik şeyler olacak, bazılarını ise ilk defa duymuş olabilirsiniz. Finansal özgürlük yukarıda da bahsettiğim gibi uzun, meşakkatli ve özveri gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle boş vakitlerimizi değerlendirmek çok önemlidir. 

Ek gelir elde etmeye çalışırken bazı eğlence ve dinlenme vakitlerinden çalacağımız şüphesiz fakat bunu yaparken verimli ve etkili çalışmak finansal özgürlük yolculuğumuzu birkaç yıl geri çekecek!

Ek Gelir Kaynakları

Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

1) Blog sitesi veya youtube kanalı

Bu son yıllarda oldukça popüler olan bir yöntem. Kendi ilgi alanlarınıza uygun bir blog sitesi veya youtube kanalı açarak reklam alabilir ve para kazanabilirsiniz. Youtube tarafında Google Adsense tek seçenek olsa da blog yazarlığı yapacaksanız çok çeşitli şirketlerle reklam anlaşması yapabilirsiniz. Başlıca reklam veren kuruluşlar Google Adsense, Mediavine, Ezoic, Adversarial vb.

2) Çeviri yapma ve metin yazarlığı

Eğer yazım kabiliyetinize güveniyorsanız ve yabancı diliniz varsa bu alanda da ek gelir kazanabilirsiniz. Başlıca kullanabileceğiniz siteler fiverr.com, upwork.com, bionluk.com vb. Bu alanda orijinal içerikler üretebileceğiniz gibi gölge yazarlık (ghost writing) denilen bir başkasının aktardıklarını, notlarını, kitap taslağını ya da spesifik bir alanda oluşturulan talep üzerine metinler de yazabilirsiniz.

Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

3) Stok fotoğraf çekmek

Eğer fotoğrafçılığa ilginiz varsa bu tam size göre bir iş olabilir. Web sitelerinde ve tanıtımlarda kullanılmak üzere stok fotoğraf satan sitelere üye olabilir ve portfolyonuzu oluşturarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Başlıca kullanabileceğiniz siteler shutterstock.com, istock.com, pexels.com vb.

4) Yapay zeka ve arama teknolojileri siteleri

Bu da son yıllarda, özellikle pandemi sonrası insanların evde kalmasıyla popüler olmuş bir iş koludur. Genellikle bu siteler reklam sektörünün lider şirketleri ile (Google, Apple, Facebook gibi) çalışırlar. 

Bu platformlarda birçok freelance iş bulabilirsiniz, en bilinenlerini ise arama motoru optimizasyonu (search engine evaluator), sosyal medya içerik değerlendirmesi (social media evaluator), çeviri (translation), görüntü tanıma (image recognition), data toplama (data collection) olarak sayabiliriz. Bu ve buna benzer işler bulabileceğiniz web sitelerini telusinternational.com, appen.com, lionbridge.com, isoftstone.com, teamwork.ai olarak sayabiliriz.

Finansal Özgürlük Yolunda Geliri Artırmanın Önemi

5) E-ticaret ve ürün satma

Bu konuda kendinizi yetenekli hissediyorsanız ve orijinal bir fikriniz varsa e-ticareti deneyebilirsiniz. Yurt dışından ürün getirip satma ya da piyasada az bulunan bir ürünü uygun fiyata temin edip satma seçeneklerden bazılarıdır. E-ticaret ile bağlantılı olarak stoksuz e-ticaret (dropshipping) de bir alternatif olarak sunulabilir. Dropshipping, internette satış yapmanızı sağlayan bir e-ticaret modelidir. 

Bu modelde müşteri ürünü satıcıdan sipariş eder ve tedarikçi veya üretici ürünü doğrudan, satın alan müşteriye gönderir. Elde edilen gelir satıcı ve tedarikçi arasında paylaşılır. Satıcılar tedarikçi/üretici ve müşteri arasında bir köprü görevi üstlenir ve ürünlerle direkt olarak ilgilenme, stoklama, depolama veya nakliye gibi süreçlerle uğraşmalarına gerek kalmaz.

6) Mesleğe bağlı ek işler

Her mesleğe göre değişiklik gösterebilen işlerdir. Eğer bir öğretmenseniz boş zamanlarınızda ek ders verebilir, sınava hazırlık için koçluk yapabilirsiniz. Günümüzde üniversite hazırlık, kpss hazırlık, tus hazırlık vb. birçok sınav için kişisel koçluk talep eden öğrenciler bulunmaktadır. Son birkaç yılda bu sektörün oldukça geliştiğini gözlemledim.

Eğer zanaati olan mavi yakalı bir çalışansanız kendi işinizle ilgili ek gelir kaynaklarını araştırabilirsiniz. Haftasonları ev boyayabilir veya marangozluk yapabilirsiniz. Bu alanda armut.com kişisel ilanlarınızı paylaşabileceğiniz ve teklif verebileceğiniz bir pazaryeri olarak öne çıkmaktadır.

Yine e-ticaret kapsamına girse de tarım ve bahçecilikle ilgileniyorsanız ufak bir tarla satın alıp burayı işleyip ürünlerini internetten satabilirsiniz. Organik ve doğal ürünlere ulaşım talebi olan kitleye hitap ettiğiniz takdirde güzel gelir elde edebilirsiniz.

Sonuç ve Değerlendirme

Bu yazımda finansal özgürlüğün temel taşlarından olan gelirimizi nasıl artırabiliriz konusunu ele almaya çalıştık. İnsani yaşam standartlarının altına inmeden tasarruf oranını artırmak için ek gelirin önemli olduğunu vurguladık ve ek gelir elde edebileceğiniz yöntemlerden bazılarını inceledik. 

Burada belirtmem gereken nokta, yukarıda bahsettiğim tüm işlerin konfor alanımızdan çıkıp araştırmayı ve çaba sarfetmeyi gerektirmesidir. Emek harcamadan, risk almadan veya yorulmadan para kazanmak pek mümkün değil. Burada yazımı okuyanlara tavsiyem, kolay yoldan para kazanmayı vaat edenlere asla inanmamanız ve her iş fikrine şüpheyle yaklaşarak en ince ayrıntısına kadar incelemenizdir. 

Hayatta en değerli varlığımız olan zamanımızı geri kazanmak amacıyla finansal özgürlük için çaba gösteren tüm yolculara başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Bay Tutumlu

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı