Ekonomi ve Finans Haberleri

FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

March 10, 2023 • 5 dakika okuma süresi
FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Tarım Dışı İstihdam Verisi, işgücü piyasasının tam olarak ne kadar sıkı olduğuna ve bunun enflasyon ve Merkez Bankası’nın para politikası kararları için ne anlama geldiğine dair yanıt niteliğinde.

Şaşırtıcı derecede güçlü ocak ayı verisi ekonomik yavaşlama ve FED’in faiz patikasına ilişkin tahminlerin yeniden gözden geçirilmesine yol açmıştı ve tabi Powell’ın bu hafta gerçekleştirdiği şahin açıklamaların da ana dayanağıydı.

  • ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, şubat ayında ise 311 bin artarak beklentilerin (205k) oldukça üzerinde geldi. 
  • Ülkede ortalama saatlik kazançlar Şubat ayında bir önceki aya göre 0,2% artış kaydetti. Yıllık bazda ise artış 4,6% oldu.
  • Verilere göre işsizlik oranı şubat ayında 3,6% oldu. Bu veriye ilişkin beklenti de 3,4% olarak kaydedilmişti.

ABD’de son iki ayın istihdam verisi, 34 bin aşağı yönlü revize edildi. Veri sonrası ilk fiyatlamalar ortalama saatlik kazançlardaki beklenti altı yükseliş ve işsizlik oranındaki artış sebepli olumlu oldu. Piyasa, bir önceki ay açıklanan güçlü istihdam verisinin bir miktar olsun soğuduğunu görmekten de memnun gözüküyor.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, tarım sektörü dışında çalışan kişilerin sayısının bir ayda gösterdiği değişimi gösteren oldukça önemli bir makro analiz verisidir. 

  • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Çünkü enflasyonla mücadele ederken FED’in amacı ekonominin canlılığını kırmak, istihdamı azaltmak ve işsizliği çoğaltmak ve böylece kısa vadede talebin önünü keserek enflasyonu dizginlemek.
  • İstihdam beklenenin üstünde gelirse, tüm artışlara rağmen gücünü sürdürürse normalde iyi haber olsa da bu durum borsalar için kötü bir haber anlamına gelebilir. Dolayısıyla güncel durumda verinin beklentilerin üstünde gelmesi ekonomik anlamda olumlu olsa da FED’in faiz artışı sürecinde daha agresif hareket etmesi anlamına gelebileceği endişeleriyle riskli yatırım araçları açısından negatif fiyatlamalara sebep olabilir.
FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!
  • Ayrıca verinin beklentilerin üstünde yahut altında gelmesine bağlı olarak dolardaki yükseliş yahut düşüş ihtimalleriyle pariteler ve altın, gümüş gibi kıymetli varlıklarda yukarıdaki tablodaki gibi hareketler gözlemlenebilir.
FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Powell Agresif Faiz Artışına Devam Edecek mi?

FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı ve FED’in yakın gelecekte faiz artırımlarını durdurabileceğine yönelik umutları söndüren şahin açıklamalar, salı günü Wall Street satışlarını tetiklemişti.

● Seeking Alpha’ya konuşan analist Andrew Hecht şu ifadeleri kullandı: “FED Başkanı Powell’ın sözleri, birincil para politikası aracı FED Fon Faizini kullanarak enflasyonu zor bir hedef olan 2%’ye kadar düşürme kararlılığını piyasalara tekrar hatırlattı.”

Powell’ın açıklamalarına ilişkin detaylı okuma için buraya bakabilirsin.

Powell’ın açıklamaları sonrası 21-22 Mart tarihinde gerçekleşecek FOMC toplantısına ilişkin fiyatlamalar neredeyse tersine dönmüştü. Açıklama öncesi piyasada 25 baz puan ağırlıklı olarak fiyatlanırken açıklama sonrası 50 baz puan 70%’in üstünde bir ihtimalle fiyatlandı.

İstihdam verisi öncesinde bu ihtimaller 58,7% 50 baz puan 41,3% 25 baz puan olacak şekilde bir görünüme sahipti.

Güncel fiyatlamalar ise şu şekilde:

FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Verilerin açıklanmasının ardından FED swaplarında da fiyatlamalar mart toplantısında 50 baz puan artış olasılığının 50% altına geldiğine işaret etti.

external link icon
Schlumberger-image

FED Şahin Olsa Bile Yükselebilecek Hisseler

Öncü İstihdam Verilerindeki Görünüm Nasıldı?

ABD’de istihdam verileri geçtiğimiz hafta boyunca karışık sinyaller verdi.

Haftalık olarak yayınlanan işsizlik maaşı başvuruları 4 Mart ile biten haftada 211 bin ile beklentilerin üzerine çıktı. Bu oldukça şaşırtıcıydı ancak ABD’de özel sektör istihdamı Şubat’ta 242 bin artarak ekonomistlerin medyan tahmini 200 bini artıştı.

İşsizlik maaşı başvurularına baktığımızda, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 4 Mart ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 21 bin kişi artarak 211 bine yükselirken, Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.Piyasa beklentilerinin üstünde artan işsizlik maaşı başvurularının, bu dönemde 195 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Öte yandan ABD’de özel sektör istihdamının bir göstergesi olan ADP özel sektör istihdamı verisi güçlüydü.  Özellikle küçük ölçekli işletmelerde 61 bin kişilik istihdam kaybı olurken orta ölçekli işletmeler istihdama en büyük katkıyı yaptı. Pandemi sonrası sıkıntı yaşanan hizmet sektöründe de hizmet sektöründe işe alımlar arttı.

ADP Baş Ekonomisti Nela Richardson istihdam piyasasının güçlü olduğunu belirterek “Bu ekonomi ve çalışanlar için iyi ancak ücret artışları hala çok yüksek. Burada görülecek ılımlı yavaşlama kısa vadede enflasyonu düşürecek etki yaratmayabilir” değerlendirmesini yaptı.

FED’in Öncelikli Olarak Dikkate Aldığı ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı