ABD Borsası Notları

Fed Faiz Kararı Açıklandı. Powell’ın Açıklamaları Önemli!

January 31, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Fed Faiz Kararı Açıklandı. Powell’ın Açıklamaları Önemli!

Fed, faizleri piyasa beklentisine paralel olarak 5,25% – 5,50% seviyesinde sabit tuttu. 🏦

Elbette bu karar piyasa için sürpriz olmadı. FedWatch anketine göre ekonomistlerin yaklaşık 98%’i faiz oranında bir değişiklik beklemiyordu. Dolayısıyla gözler Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarında olacak. 

Yatırımcılar sadece tek bir sorunun cevabını merak ediyor: Faiz indirimleri ne zaman başlayacak?

Sadece yatırımcılar değil, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi de bu sorunun cevabını merak ediyor. Çünkü son haberlere göre Komite, Fed Başkanı Powell’a bu yılın başında faiz oranlarının düşürülmesini talep ettiği bir mektup yolladı. 

Yani tıpkı demokratların konut maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olması için faiz oranlarını düşürmesi için Powell’a yazdığı mektubun bir benzeriydi. Komite, mektupta yüksek faiz oranlarının küçük işletmelere zarar verdiğini ve birçok Amerikalı için ev sahibi olmayı neredeyse imkansız hale getirdiğini söyledi. 

Öte yandan Fed’in en başından beri mücadele ettiği enflasyon verisi, aralık ayında aylık bazda 0,3%, yıllık bazda ise 3,4% ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Ancak Fed’in öncelikli olarak izlediği bir diğer veri olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi neredeyse üç yılın dip seviyesinde ve son 6 aylık yıllıklandırılmış ortalaması da 1,9% ile Fed’in 2% hedefinin altında yer alıyor. Enflasyondaki soğuma Fed’i memnun edebilecek bir patikaya girmiş olsa da hâlâ güçlü gözüken işgücü piyasası faiz indirim süreciyle ilgili açıklamaları etkileyebilir.

Dolayısıyla bugün Fed Başkanı Powell’ın TSİ 22.30’daki açıklamaları yakından takip edilecek. 👀

Fed Faiz Kararı Açıklandı. Powell’ın Açıklamaları Önemli!

📢  Powell’ın Açıklamaları

 • Enflasyon, işgücünde büyük bir artış olmadan soğudu. Ancak hâlâ çok yüksek ve enflasyonu düşürmeye yönelik süregelen çabalarımızın bir kesinliği yok.
 • Ekonomik aktivite sağlam bir tempoyla büyümeye devam ediyor.
 • Son iki yıl içinde para politikasını oldukça sıkı tuttuk. Agresif hamlelerimizle faiz oranı kısıtlayıcı bölgeye girdi. Bunun etkisini ekonomide ve piyasa koşullarında görüyoruz.
 • Enflasyon soğumaya başladı ama hâlâ %2’lik nihai hedefimizin üzerinde seyrediyor.
 • Gerileyen enflasyon verilerini hoşnutlukla karşılıyoruz ancak (ikna olabilmek için) sonraki verilerde de aynı düşüşü görmeye ihtiyacımız var.
 • Yüksek enflasyonun ikili görev mandamıza sunduğu risklerin farkındayız. Enflasyonun 2%’lik hedefimize ulaşması için çalışmaya devam edeceğiz.
 • Para politikasını çok erken veya çok fazla gevşetmenin enflasyonda gördüğümüz ilerlemeyi tersine çevireceğini düşünüyoruz ve enflasyonu yeniden düşürmek için daha da sıkı politikalar gerektireceğine inanıyoruz. Ayrıca para politikasını çok geç veya çok az gevşetmenin de ekonomik faaliyeti ve işgücünü zayıflatacağının farkındayız.
 • Eğer ekonomik veriler beklediğimiz gibi giderse, bu sene içerisinde faiz oranlarını aşağıya çekmeye başlayacağız.
 • Politika faiz oranı aralığını belirlerken komite; verileri, görünümü ve riskler dengesini değerlendiriyor. Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye düştüğünü görmeden faiz oranı hedef aralığını düşürmeyecek.
 • Faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce, enflasyon oranlarının düştüğüne çok daha fazla güvenebilmeliyiz. Ekonomik verilerin bize daha fazla güven verebilmesi lazım.
 • Eğer ihtiyaç olursa faiz oranlarını daha uzunca bir süre sabit tutmaya da hazırlıklıyız.
 • Komitedeki her üye bir noktada faizleri indirmenin doğru olacağını düşünüyor. Ama enflasyon konusunda gerçekten emin olmak istiyoruz, bu olmadan politikayı gevşetmeyi değerlendiremeyiz.
 • Çekirdek enflasyondaki düşüş oldukça umut verici ve muhtemelen bu düşüş devam edecek.
 • Eğer işgücü piaysasında bir zayıflık görürsek, bu durum faiz indirimi kararının lehine olur. Ancak aksi olursa ve enflasyonun daha yüksek olduğunu görürsek, faiz indirimleri ertelenir.
 • Bu ayki toplantıda faiz indirimi yapmaya yönelik herhangi bir teklif yoktu.
 • Henüz yumuşak inişe yaklaştığımızı düşünmüyorum, önümüzde gidecek yol var. Henüz zafer ilan etmiyoruz.
 • Tedarik zincirileri henüz olmaları gerektiği seviyede değil ve iyileşme sürecinin fiyatlara yansıması zaman alıyor.
 • Dezenflasyon süreci çoğu tedarik zincirlerinin iyileşmesi ve işgücünden etkileniyor. Bunun gibi birçok faktör diğer döngülerden oldukça farklı ve bu faktörlerin sıkı para politikalarıyla birleşmesi arz tarafında bir iyileşmeye yol açtı.
 • Enflasyonun 2%’lik hedefin çok üzerinde bir noktada uzun süre kalması, enflasyonun yükselmesinden daha büyük bir risk.
 • Büyümenin, tedarik zinciri ve işgücündeki normalleşmeyle bir miktar yavaşlamasını bekliyoruz.
 • Enflasyonun bir anda 2%’nin altına düşmesini değil, 2% civarında seyrettiğini görmek istiyoruz.
 • Güçlü büyüme ve işgücüyle, komitenin faiz indirimi konusunda dikkatli ilerleyeceğini söylemiştik. Bugünkü toplantıya bağlı olarak, üyelerin mart ayındaki toplantıda faiz indirimine gidilmesi için bir fikir birliğine sahip olacağını düşünmüyorum.
 • Mart ayında faiz indirimine gidilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum. Olası bir faiz indiriminin, faiz indirimi döngüsünü başlatıp başlatmayacağı verilere bağlı olacak.
 • Fed başkanlığında üçüncü görev dönemiyle ilgili bir yorumum yok. İşimizi yapmaya odaklanıyoruz. Bu yıl para politikası için oldukça kritik bir yıl olacak.
 • Eğer altı aylık enflasyon oranının gerçekten düştüğünü görürsek politikamız farklı bir şekil alır. Enflasyonun sürdürülebilir bir düzeyde düşük olduğu konusunda emin olmak istiyoruz.
 • İşsizliğin tarihi olarak düşük olduğu bir ortamda tüketici güveninin zayıf olması, fiyatların yüksek olmasından kaynaklanıyor. Fiyatlar, son birkaç yıldır 2%’nin üzerinde yükseliyor ve insanlar, iki yıl öncesine göre temel ihtiyaçları için daha fazla para harcıyor.
 • Enflasyon düşüyor ama fiyatlar yüksek kalmaya devam ediyor. Tam olarak bu yüzden fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor.

Sonuç Olarak

Fed karar metnindeki güvercin ifadelerin Fed Başkanı Powell’ın hafif şahin açıklamalarıyla çeliştiği belirtilebilir. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın “Henüz yumuşak inişe yaklaştığımızı düşünmüyorum, önümüzde gidecek yol var. Henüz zafer ilan etmiyoruz.” sözü risk iştahını düşürürken yatırımcılar tarafından mart ayında gerçekleşmesi beklenen ilk faiz indirimine “Mart ayında faiz indirimine gidilmesinin mümkün olacağını düşünmüyorum. Olası bir faiz indiriminin, faiz indirimi döngüsünü başlatıp başlatmayacağı verilere bağlı olacak.” ifadesiyle karşı çıkılması hisse senedi endekslerinde satışı beraberinde getirdi. Konuşma boyunca altın fiyatları da oldukça volatil hareket ederken düşen risk iştahı ile geriledi.

FedWatch anketinde karar öncesi Mart toplantısında faiz indirimi beklentisi 50% seviyelerine yakın bulunurken açıklamalar sonrası beklenti 36% seviyelerine gerilemiş bulunuyor.

20 Mart’ta gerçekleşecek bir sonraki Fed faiz kararına kadar enflasyon başta olmak üzere makroekonomik göstergeler dikkatle takip edilecek.

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Federal ReserveCME FedWatch

Fed Faiz Kararı Açıklandı. Powell’ın Açıklamaları Önemli!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı