Ekonomi ve Finans Haberleri

Fed Açıklamalarının Talebi Baskılamasıyla Petrol 1% Düştü

May 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Fed Açıklamalarının Talebi Baskılamasıyla Petrol 1% Düştü

Petrol bugün 1 dolar düşerek, ABD’deki yapışkan enflasyonun faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma ve tüketici ve sanayi talebini baskılama potansiyeli nedeniyle kayıplarını genişletti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 1,10% düşüşle varil başına 82,79 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri de 1,13% düşüşle varil başına 78,90 dolardan işlem gördü. 

Her iki göstergedeki düşüş, Fed yetkililerinin faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyonun yavaşladığına dair daha fazla işaret beklediklerini söylemesinin ardından geldi.

Fujitomi Securities analisti Toshitaka Tazawa, “Zayıf talep korkusu, Fed’in faiz indirimi ihtimalinin daha uzak hale gelmesiyle satışa yol açtı.” yorumunu yaptı.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson enflasyondaki yavaşlamanın uzun süreli olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu, Başkan Yardımcısı Michael Barr da kısıtlayıcı politikanın daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Öte yandan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, merkez bankasının fiyat artışındaki yavaşlamanın sürdürülebilir olduğundan emin olmasının “biraz zaman alacağını” belirtti.

Fed Açıklamalarının Talebi Baskılamasıyla Petrol 1% Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters