Borsa Haberleri

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?

Faiz Kararına 1 Kala: Piyasalar TCMB’den Ne Bekliyor?
Google News Icon Takip Et

Yarın gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararında olacak. Merkez Bankası 21 Mart Perşembe (yarın) saat 14.00’da faiz kararını duyuracak.

Peki Merkez Bankası’nın yarın vereceği faiz kararı için piyasalarda beklentiler ne? Faiz kararının açıklanmasına bir gün kala yurtiçi ve yurt dışından TCMB faiz kararına ilişkin beklentiler gelmeye devam ediyor. Diğer yandan yarın açıklanacak olan faiz kararı 31 Mart yerel seçimlerinden önceki son faiz kararı olmasıyla da dikkat çekiyor.

📃Son PPK Metninden Önemli Kısımlar

Merkez Bankası, 22 Şubat tarihli son PPK toplantısında 45% olan politika faizinin sabit bırakılmasına karar vermişti. Karar metninde yer alan ifadelerde, dezenflasyonun düşüşü için gerekli parasal sıkılığa ulaşıldığı ifade edilirken, enflasyon görünümünde bozulma halinde sıkılık düzeyinin gerektiği ölçüde artırılabileceği mesajı verildi.

Yabancılar Ek Faiz Artışı Öngörüyor

Faiz kararı öncesi tahmin açıklayan kurumların arasında yer alan Deutsche Bank’a göre Türkiye’de enflasyon dinamiklerindeki kötüleşme nedeniyle politika faizinin mart ayındaki toplantıda 500 baz puan artırması ihtimali “yüksek”. Bankaya göre politika faizi 45%’den 50%’ye yükseltilebilir.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Bank of America (BofA) Securities ve Morgan Stanley ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeniden faiz artırmasının “olası” olduğu görüşünde. BofA Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, ücret artışlarının talebe etkisinin beklenenden güçlü çıkması durumunda TCMB’nin ikinci çeyrekte ek faiz artışına gidebileceğini düşünüyor.

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük ise 45%’lik politika faizinin yılın son çeyreğine kadar sabit tutulacağı tahminlerini koruduklarını ancak yılın 2. çeyreğinde ek faiz artışı riskinin arttığını öngördüklerini kaydetti.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

📊Piyasalar Perşembe Günü Ne Bekliyor?

Yurt içinde Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 20 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre TCMB’nin faiz oranını perşembe günü 45%’de sabit tutması bekleniyor. Ekonomistlerin faize ilişkin medyan beklentisi 45% olurken, görüşler, 45% ila 47,50% arasında yer aldı.

Enflasyonda Son Durum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre şubat ayında enflasyon bir önceki aya göre 4,53%, bir önceki yılın aralık ayına göre 11,54%, bir önceki yılın aynı ayına göre 67,07% ve on iki aylık ortalamalara göre 55,91% olarak gerçekleşti.

Bu veriler, tüketici enflasyonunun önceki aya göre hızlandığını ve Merkez Bankası’nın fiyat artışlarının mayısta tepe yapmasını beklediği 70%’ye yaklaştığını gösterdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA, TUİK, TCMB