Borsa Haberleri

Deutsche Bank’a Göre Faiz Mart Ayında 50%’ye Çıkabilir

March 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Deutsche Bank’a Göre Faiz Mart Ayında 50%’ye Çıkabilir

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizi tahmininde değişikliğe gitti.

Banka, Türkiye’de enflasyon dinamiklerindeki kötüleşme nedeniyle politika faizinin mart ayındaki toplantıda 500 baz puan artırmasının “yüksek ihtimal” olduğunu söyledi ve politika faizinin söz konusu toplantıda 45%’den 50%’ye yükseltilebileceğini öngördü.

TCMB, şubat toplantısında faizi 45%’de sabit tutarken, enflasyon görünümünde yaşanabilecek bir bozulma halinde parasal sıkılık düzeyinin artırılabileceğini ifade etmişti. TCMB’nin mart ayındaki Para Politikası (PPK) toplantısı ise 21 Mart’ta gerçekleştirilecek.

“Kısa Vadede Ekonomik Zorluklar Devam Ediyor”

Banka analistleri, para politikasının doğru yönde ilerlediğini ve Fitch’in son not artışının da bunun bir yansıması olduğuna vurgu yaparak “Ancak kısa vadede ekonomide zorluklar devam ediyor. Bunların arasında kalıcı enflasyonist baskılar ve bankanın net rezervlerindeki belirgin düşüş de var” değerlendirmesini yaptı.

“Seçim, Belirsizliği Artıyor”

31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerin belirsizlikleri artırdığını da ifade eden analistlere göre TL’deki değer kaybının döviz talebini artıracağı endişeleri mevcut. Değerlendirmede “Uzun vadede TCMB’nin son çeyreğe kadar beklemede kalmasını ve faiz indirimlerinin kademeli olmasını bekliyoruz. Yıl sonu politika faizi tahminimiz 45%” denildi.

Deutsche Bank'a Göre Faiz Mart Ayında 50%'ye Çıkabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT