Borsa İstanbul

BofA ve Morgan Stanley’e Göre TCMB’nin Yeniden Faiz Artırması Olasılık Dahilinde

Şubat 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BofA ve Morgan Stanley’e Göre TCMB’nin Yeniden Faiz Artırması Olasılık Dahilinde

Bank of America (BofA) Securities ve Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeniden faiz artırmasının “olası” olduğu görüşünde.

BofA Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, ücret artışlarının talebe etkisinin beklenenden güçlü çıkması durumunda TCMB’nin ikinci çeyrekte ek faiz artışına gidebileceğini düşünüyor. İmamoğlu, bu durumun baz senaryoları olmadığının altını çizerek, bu yıl için faiz indirimi öngörmedi.

Morgan Stanley ekonomisti Hande Küçük ise 45%’lik politika faizinin yılın son çeyreğine kadar sabit tutulacağı tahminlerini koruduklarını belirterek şöyle ekledi:

“Ancak ikinci çeyrekte ek faiz artırımı risklerinin arttığını görüyoruz”

Raporda “Enflasyon risklerinin daha güçlü vurgulanması, bizce, geçen aya kıyasla ek faiz artırımlarının daha muhtemel olduğu anlamına geliyor” değerlendirmeleri yer aldı.

Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 45%’te sabit bırakılmasına karar verdi. PPK metninde ise faizin gerektiği ölçüde artırılacağı mesajını vermişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti