Ekonomi ve Finans Haberleri

Faiz Beklentilerindeki Zayıflık Petrole Olumsuz Yansıdı 

Faiz Beklentilerindeki Zayıflık Petrole Olumsuz Yansıdı 
Google News Icon Takip Et

Petrol fiyatları, Fed’in faiz indirimlerinin en az iki ay daha ertelenebileceği beklentileriyle gerileyerek haftalık düşüş yolunda ilerledi.

Brent TSİ 18.00’de 1,76% düşüşle varil başına 82,19 dolardan, ABD ham petrolü de 1,97% düşüşle varil başına 77,06 dolardan işlem gördü. 

Her iki gösterge de iki haftalık kazancın ardından bu haftayı ekside tamamlamaya hazırlanıyor. Ancak sağlıklı yakıt talebine ilişkin göstergeler ve arz endişeleri önümüzdeki günlerde fiyatları canlandırabilir.

Fed Başkanı Christopher Waller, dün yaptığı açıklamada, Fed politika yapıcılarının faiz indirimlerini en az birkaç ay daha ertelemesi gerektiğini, bunun da ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini ve petrol talebini azaltabileceğini söyledi.

Waller ayrıca Fed’in faizleri düşürmek için çok uzun süre beklemesi halinde ekonomiyi resesyona sokma riski taşıdığı fikrini de reddetti ve Fed’in “biraz daha beklemeyi” göze alabileceğini söyledi.

Ancak bazı analistler, ABD de dahil olmak üzere yüksek faiz oranlarının etkisine rağmen talebin büyük ölçüde sağlıklı kaldığını söylüyor.

JPMorgan’ın talep göstergeleri, 21 Şubat’a kadar petrol talebinin aylık bazda günlük 1,7 milyon varil arttığını gösteriyor.

Bankanın analistleri, “Bu, bir önceki hafta gözlemlenen 1,6 milyon varillik artışla karşılaştırıldığında, muhtemelen Çin ve Avrupa’da artan seyahat talebinin olumlu etkisini yansıtıyor.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC