Borsa Yorumları

“Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Büyüme”: Citi’nin 4 Favorisi

March 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
“Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Büyüme”: Citi’nin 4 Favorisi

Dünyanın enerji açısından “hızlı ve dönüşümsel bir değişimden” geçtiğini belirten Citi, yatırım yapılabilecek 4 hisse gösterdi.

Banka 9 Mart tarihli bilgilendirme yazısında, özellikle güneş enerjisi sektörünün; jeopolitik gelişmeler, ÇSY (çevresel, sosyal ve yönetişimsel) uygulamalarına yoğunlaşma, devlet teşvikleri ve diğer faktörler nedeniyle “eşi benzeri görülmemiş bir büyüme” kaydetmeye devam edeceği düşünülüyor.

Citi analistleri, “Enerjinin üretim, depolanma ve tüketim şekli açısından dünya en hızlı ve dönüşümsel değişimden geçerken, yenilenebilir enerji kaynakları devletler, yatırımcılar ve tüketicilerin odak noktası olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Citi, “AL” notu ile derecelendirilmiş aşağıdaki 4 hisseyi yenilenebilir enerji alanında “ilk tercihleri” olarak gösterdi:

  • ABD merkezli güneş enerjisi şirketi Enphase Energy (ENPH) (12 aylık ortalama fiyat hedefi 285 dolar, 32%’lik yükselme potansiyeli);
  • Monaco merkezli yenilenebilir enerji şirketi Eneti (NETI) (12 aylık ortalama fiyat hedefi 14 dolar, 40%’lık yükselme potansiyeli);
  • İsrail merkezli güneş enerjisi şirketi SolarEdge (SEDG) (12 aylık ortalama fiyat hedefi 429 dolar, 37%’lik yükselme potansiyeli);
  • ABD merkezli güneş enerjisi bileşenleri üreticisi Shoals Technologies (SHLS) (12 aylık ortalama fiyat hedefi 34 dolar, 46%’lık yükselme potansiyeli).

Citi analistleri, “Kendi alanlarında lider olan bu şirketler, pazar paylarını artırıyor ve sektördeki genel büyüme oranının daha üzerinde bir büyüme kaydediyor.” ifadelerini kullandı.

external link icon
gunes enerjisi tasarim (1)

Güneş Enerjisi Sektörünün Favori Hisseleri

Analistler, “yeterli” seviyede coğrafi çeşitliliğe ve bunun yanı sıra müşteri ve ürün çeşitliliğine sahip Enphase (ENPH) ve SolarEdge (SEDG)’i, ABD Enflasyonla Mücadele Yasası kapsamındaki teşviklerden doğrudan yararlanacak en büyük şirketler olarak gösterdi.

“Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Büyüme”: Citi’nin 4 Favorisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC