Şirket İncelemeleri

Enphase Energy Bilançosu Neden Satışlara Sebep Oldu?

Enphase Energy Bilançosu Neden Satışlara Sebep Oldu?
Google News Icon Takip Et

Enphase Energy’nin hisseleri, hem gelir hem de hisse başına kâr açısından beklentileri aşan bir bilanço açıklamış olmasına rağmen şirketin mevcut çeyrekte beklenenden düşük gelir çağrısı yapmasının ardından kapanış sonrası işlemlerde 15%’ten fazla düştü.

Şirketin gelirleri, bir yıl önceki 441 milyon dolara kıyasla 60%’tan fazla artarak 726 milyon dolar ile beklentileri aştı. Ayrıca 1,37 dolar olarak açıklanan hisse başına kârda önceki çeyreğe kıyasla düşüş söz konusu olsa da yıllık 70%’in üzerinde bir yükseliş kaydedildi. 

Enphase, 2023’ün ikinci çeyreği için 700 milyon dolar ile 750 milyon dolar arasında bir gelir açıklayabileceğini belirtti. Beklentiler, ikinci çeyrek için 762 milyon dolarlık bir gelir açıklanması yönündeydi. Bu sebeple kapanış sonrası işlemlerde hisse satışları dikkatleri çekiyor.

Enphase Energy Bilançosu Neden Satışlara Sebep Oldu?

Enphase, sermaye harcamalarının dördüncü çeyrekteki 16,4 milyon dolardan 22,5 milyon dolara yükseldiğini, bunun büyük ölçüde araştırma ve geliştirme ve ABD imalatındaki yatırımlar sayesinde olduğunu söyledi.

Şirketin temel metriklerinden olan IQ8 Mikro invertörler, yılın ilk çeyreğinde tüm mikro invertör sevkiyatlarınn yaklaşık 65%’ini oluşturdu. IQ Battery sevkiyatları ise, 2023’ün ilk çeyreğinde 122,1 megavat/saate kıyasla 102,4 megavat/saat oldu. IQ Battery sevkiyatları yaklaşık 15% düşmesine rağmen, mikro invertörlerin sevkiyat hacmindeki 70%’lik artış sayesinde 2023’ün birinci çeyrek net geliri yıllık bazda 65% arttı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Enphase Energy