Şirket İncelemeleri

Enflasyon Karşısında Hangi Hisseler Öneriliyor?

June 10, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Enflasyon Karşısında Hangi Hisseler Öneriliyor?

🔐 Kilit Noktalar:

  • Kiplinger’a göre artan enflasyonist dönemlerde, 1973’ten 2020’ye kadar S&P 500’de yer alan 11 sektörden beşi (sağlık, tüketim ürünleri, kamu hizmetleri, gayrimenkul ve enerji) güçlü performans gösteriyor.
  • Hangi Şirketler? Enflasyona karşı S&P 500’de yüksek performans gösteren üç farklı sektörden üç farklı şirket öne çıkıyor: ConocoPhillips (COP), IQVIA Holdings (IQV), Mondelez (MDLZ) 
  • ConocoPhillips: Petrol arama ve üretim şirketinin hisseleri, yılbaşından bu yana 66% yükselirken, artan enerji fiyatlarıyla, analistler şirket hakkında oldukça iyimser. S&P Global Market Intelligence’a göre, COP için 16 analist GÜÇLÜ AL, 8’i “AL” ve 4’ü “TUT” notu veriyor.
  • IQVIA: Pandeminin en etkili olduğu yıl olan 2020’de de kârını korumayı başaran şirket, 2016’da Quintiles ve IMS Health şirketlerinin birleşmesinden bu yana yükselişte.
  • Mondelez: Mondelez hissesine Al notu veren UBS Global Research analisti Sean King, “Mondelez hissesinde yapıcı bir tutum izlenmesinin nedeni, küresel hareketliliğin istikrarlı bir şekilde iyileşmesinden fayda sağlayan kategorilere yönelik pazar payındaki artıştır” yorumunu yapıyor.

Enflasyon kelimesini duyunca çok önemsemesek de tüketici fiyatları esasen günlük hayatın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Alım gücümüzü etkileyen enflasyon sebebiyle finansal olarak büyük kayıplar verme riskiyle karşı karşıyayız.

Hatta sert bir enflasyon oranı bir ürünün fiyatını bir yıl gibi kısa bir sürede 5-10 katına çıkartabiliyor.

Şu günlerde dünya genelindeki ülkelerin çoğu yüksek enflasyonla mücadele ederken, tüketiciler oldukça endişeli.

Bu endişelerin başında ABD’de son 40 yılın en yüksek oranı olmak üzere yüzde 8 üzerine yükselen tüketici fiyat endeksinin yanı sıra küresel tedarik zinciri sorunları geliyor.

Finansal dalgalanmaların arttığı ve merkez bankalarının enflasyonla mücadelelerini güçlendirdiği bu ortamda yatırımcılar da haklı olarak kendilerini hazırlamak istiyor.

Kiplinger’a göre artan enflasyonist dönemlerde ABD hisse senetleri performansına ilişkin bir araştırma, 1973’ten 2020’ye kadar S&P 500’de yer alan 11 sektörün beşinin güçlü performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Gerçekten de Hartford Funds’ın analitik stratejisti Sean Markowicz’in bir araştırmasına göre bu dönemde sağlık, tüketici ürünleri, kamu hizmetleri, gayrimenkul yatırım fonu ve enerji sektörleri, yatırımcısına enflasyonun üzerinde bir getiri sağlıyor.

Enflasyondan istediğimiz zaman kurtulamayacağımız doğru. Bunun yerine, kendimizi artan tüketici fiyatlarına karşı korumak için yatırımlarımızı doğru yerlere koyabiliriz.

Gelin şimdi de enflasyona karşı S&P 500’de yüksek performans gösteren üç farklı sektörden üç farklı şirket ve hisse senetlerine bir göz atalım.

Enerji: ConocoPhillips (COP)

Enerji sektöründeki iyi performansa paralel olarak, ConocoPhillips de 2021’i iyi bir konumda tamamladı.

Bağımsız petrol arama ve üretim şirketinin hisseleri, bu yıl şu ana kadar 66% yükselirken, artan enerji fiyatlarıyla, analistler ConocoPhillips konusunda son derece iyimser.

S&P Global Market Intelligence’a göre, ConocoPhillips hissesi için on altı analist Güçlü Al (Strong Buy), sekizi Al (Buy) ve dördü Tut (Hold) notu veriyor.

Bunun arkasında tabi ki şirketin güçlü finansal performansı ve 2022 için verdiği güçlü vaatler var.

2021’i 8 milyar dolarlık net kârla kapatan şirket, bu yıl hissedarlara ödenen temettülerde 16% artış öngördüğünü açıklamıştı.

ConocoPhillips için “AL” notu veren Argus Research analisti Bill Selesky “Bir şirketin bilanço gücünün ve maliyet eğrisindeki yerinin kritik olduğuna inanıyoruz ve potansiyel olarak değişken petrol fiyatlarını yönetme kapsamında iyi konumlanmış keşif ve üretim şirketlerini (E&P) tercih ediyoruz. Boyutu, ölçeği ve hem uzun vadeli hem de geleneksel olmayan kısa vadeli projelerin birleşiminden yararlandığı için ConocoPhillips’in bu şirketlerden biri olduğuna inanıyoruz” diyor.

Sağlık: IQVIA Holdings (IQV)

IQVIA, sağlık sektöründeki sorunlara teknolojik çözümler getiren şirketlerden biri.

Şirket, 42 milyar dolarlık piyasa değeriyle yaşam bilimi ve ilaç geliştirme gibi alanlar üzerinde çalışıyor.

IQVIA ayrıca hasta bakımında faaliyet gösteren şirketlerin veri toplamasına ve analiz etmesine ve bu verileri pazara yeni ürünler sunmak için kullanmasına destek oluyor.

Pandemiyle birlikte sağlık sektöründe ortaya çıkan daha hızlı ve etkili çözüm ihtiyacına yanıt verme konusunda başarılı olan şirket, 2021’i 966 milyon dolarlık net kâr ve 5,05 dolarlık hisse başına kârla tamamladı.

Pandeminin en etkili olduğu yıl olan 2020’de de kârını korumayı başaran şirket, esasen 2016’da Quintiles ve IMS Health şirketlerinin birleşmesinden bu yana yükselişte.

Ve buna, BofA Securities analistleri de katılıyor. BofA analisti Derik de Bruin, IQVIA’yı şöyle değerlendiriyor:

“Temel faaliyet hızlanıyor ve klinik deneyler piyasası daha merkeziyetsiz br hale geldikçe ve gerçek kanıtlara odaklandıkça, bilgi teknolojisine yapılan yoğun yatırım karşılığını veriyor. Yönetimin (IQVIA’nın) 2022-2025 hedefleri beklentilerimizi aştı ve şu an COVID-19 ile ilgili ters rüzgarlara ve enflasyonist baskılara rağmen 2019-2022 seviyelerinin üzerinde.”

Tüketici Ürünleri: Mondelez International (MDLZ)

Ağırlıklı olarak atıştırmalık ürünleriyle tanınan ABD’nin çok uluslu şirketlerinden Mondelez International, 86 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Şirketin hisseleri, 2022’de şimdiye kadar enflasyona karşı korumalı pozisyonunu korudu. Ekim 2021’den bu yana S&P 500’de görülen 4%’lük kayba karşılık Mondelez hisseleri 9%’a yakın yükseldi.

Şirket finansal açıdan 2021’de iyi bir yıl geçirdi. 2021 net kârı yıllık 20,9% artışla 4,30 milyar dolara ulaşan şirketin hisse başına kârı ise 3,06 dolara ulaştı.

2021’de Mondelez yatırımcılarınıda memnun etti ve hissedarlarına ödenen toplam getiri 3,9 milyar dolar oldu.

Yatırım gurusu Warren Buffet’ın da portföyünde hissesini bulundurduğu şirket, yılı büyük kayıplar vermeden tamamlasa da artan enflasyona karşı bazı önlemler aldı.

Mondelez CEO’su Dirk Van de Put, CNBC’ye yaptığı açıklamada şirketin maliyet enflasyonunda bu yıl artan emtia fiyatları ve ulaşım sıkıntıları sebebiyle 6%’lık bir artış beklendiğini söyledi.

Bu belirsizliklere karşı Van de Put şirketin Oreo, Toblerone ve Milka gibi bazı atıştırmalık fiyatlarında 7%’lik bir artışa gideceğini açıkladı.

Fakat Mondelez, uzun süredir devam eden finansal korunma önlemleri sayesinde yüksek girdi maliyetlerinin üstesinden gelebiliyor.

Mondelez hissesine Al notu veren UBS Global Research analisti Sean King, “Mondelez hissesinde yapıcı bir tutum izlenmesinin nedeni, küresel hareketliliğin istikrarlı bir şekilde iyileşmesinden fayda sağlayan kategorilere yönelik pazar payındaki artıştır” yorumunu yapıyor.

Kaynaklar:

Fool.com – Inflation Stocks

Kiplinger – Inflation Stocks

Kiplinger – Consumer Staples

Enflasyon Karşısında Hangi Hisseler Öneriliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı