Dolar Yorum

Enflasyon Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum

Enflasyon Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, düne göre hafif yatay bir seyirle güne başladıktan sonra enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yükseldi. Küresel piyasalarda ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları karşısında dolar zemin kaybetti.

Serbest piyasada güne 32,5480 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.15’te 32,5689 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 34,9650 liradan başladıktan sonra toparlanarak 35,0369 liradan işlem gördü. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon, haziran ayında aylık bazda 1,64% olarak gerçekleşirken, yıllık bazda ise 71,60%’a geriledi.

Ekonomistlerin beklentisi haziran ayında TÜFE’nin 2,28% oranında artması, yıllık bazda ise 72,68% seviyesine gerilemesi yönündeydi. Enflasyon, mayıs ayında yıllık bazda 75,45%’e çıkarak zirveye ulaşmıştı.

🎯 Dolarda Powell Baskısı

Enflasyon Sonrası Döviz Kurlarında Son Durum

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, doğrudan faiz indirimleriyle ilgili ipuçları vermese de Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin açıklamalarının ardından hafif gerileyerek 105,648 seviyesinden işlem gördü.

Powell’ın enflasyonu düşürme konusunda bazı ilerlemelere işaret etmesiyle dolardaki kayıplar artarken, Powell’ın konuşmasının ardından ABD Hazine tahvil getirileri de düştü.

Ancak Powell’ın Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamak için hâlâ daha fazla güvene ihtiyacı olduğu konusunda uyarıda bulunmasıyla dolardaki kayıplar sınırlı kaldı.

Powell’ın yorumları, bu hafta ABD para politikası ve ekonomisine ilişkin diğer önemli sinyallerden önce geldi. Bugün Fed’in haziran ayı toplantı tutanakları açıklanacak ve ayrıca diğer Fed yetkililerinin konuşmaları takip edilecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing