Borsa İstanbul Notları

Endekste Sıkışma Hareketi Stresi Artırıyor

January 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endekste Sıkışma Hareketi Stresi Artırıyor

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi çevresinde fiyatlamalar ısrarla devam ediyorken; günlerdir yön arayışının sürdüğünü söyleyebilmek mümkün. Endeks kısa vade adına konsolide olmaya devam ediyor. Bu sıkışıklık; kırılım olacak yön yukarı ya da aşağı her hangisi olursa olsun, ivmeli olabileceğine işaret ediyor.

16.58 saatleri itibarıyla 7.969 seviyelerinde 0,50% ile negatif seyir sürüyor. Bu hafta perşembe günü saat 14.00’te düzenlenecek olan PPK toplantısı önemli başlıklar arasında sırada yer almaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi 42,04% oldu. Bu anlamda enflasyonun borsayı beslemeye devam edeceği düşünülebilir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan tüketici güven endeksi Ocak ayında yüzde 3,9 oranında artarak 80,4 oldu.

JPMorgan’ın Türk Bankaları için gün içinde yayınladığı raporda negatif katalistlerden bahsetmesi; bankacılık tarafında satışların ivmelenmesine ve sabahki 8.100 üzeri seyrin bozulmasında etkili olmuş olabilir. Buna paralel olarak Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ile Yapı Kredi’nin ‘Negatif Katalizör İzleme’ listesine alındığı biliyor.

Bunun dışında 2 trilyon dolarlık fon Amundi’nin gelişmekte olan piyasa tahvilleri yöneticisi Sergei Strigo, Bloomberg’e verdiği söyleşide Türk tahvillerine yatırım yapmak için enflasyondaki düşüş trendinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 seviyesi üzeri alınan kapanışlar sonrası endeksin teknik anlamda güç kazandığı düşünülebilir. Ancak aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar yeniden algılarda negatif düşüncelere yol açabilir. Karar aşaması uzadıkça teknik anlamda stresin arttığını söylemek de mümkün görünüyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda son günlerde pozitif ayrışmaya devam eden turizm ve spor endekslerinin yerini koruması göze çarpanlar arasında.

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

Endeksin zirvede olmamasına rağmen tarihi zirveside fiyatlanan hisseler olabilir. İşte tarihi zirvede fiyatlanan 5 şirket!

🏅AVTUR: 2,38

🏅BINHO: 2,33

🏅BUCİM: 2,28

🏅SURGY: 2,27

🏅SKBNK: 2,21

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Turizm
  • BIST Ticaret
  • BIST Halka Arz
  • BIST Spor
  • BIST Hizmetler

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “Rüzgarı Arkasına Alan Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Endekste Sıkışma Hareketi Stresi Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.