Borsa İstanbul Notları

Endekste Haftalık Kapanış

Şubat 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endekste Haftalık Kapanış

📊 Endeksin yukarı yönlü seyrinde 9.400 seviyesi barajının henüz aşılamadığını ve bu bölgede kâr realizasyonlarının arttığını izliyoruz.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık sağlandığı sürece genel görünümde pozitif havanın korunduğundan ancak 9.400 seviyesi aşılmadıkça bu aralıkta konsolidasyonun kâr realizasyonları ile devam edebileceğinden bahsetmek mümkün olabilir.

👉 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizinin sabit tutulacağı yönündeki kararından sonra özellikle GYO sektöründe hareketlilikler dikkat çekti. Yüksek faiz oranlarından satışların direkt etkilenmesiyle negatif etkilenen GYO sektörü, faiz döngüsünde duraksamaları pozitif karşılamış olabilir.

Bunlara ek olarak Türkiye’nin gri listeden çıkma hedefi üzerine geçmiş dönemde yetkililerce yapılan açıklamalar ve atılan adımların pozitif karşılandığını söylemek mümkün. Yakın dönemde de bu durumun gündemde olabileceği söylentilerinin artması endeks adına pozitif bir beklenti olarak karşımıza çıkıyor.

Saat 16.30 itibarıyla 9.373 seviyelerinde 0,28% ile sınırlı pozitif seyir sürüyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 ve 9.400 olduğu izleniyor. 9.000 seviyesi üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor. Ancak 9.400 aşılmadığı sürece konsolidasyonun devam edebileceği düşünülebilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda bilişim ve yeniden güç kazanan GYO sektöründeki pozitif seyir dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Bilişim
  • İnşaat
  • GYO
  • Taş Toprak
  • Halka Arz

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ACSEL: 181,50 TL

🏅 CMENT: 41,50 TL

🏅 ISATR: 1.426.550,00 TL

🏅 KENT: 739,50 TL

🏅 KSTUR: 4.142,50 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti