Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (23 Şubat)

February 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (23 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 22 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 12-16 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Kontrolmatik (KONTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 377,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Başta elektrik üretim, iletim ve dağıtım tesisleri olmak üzere pek çok sektördeki kuruluşlara; operasyonel teknolojiler ve endüstriyel yazılım-kontrol sistemleri, haberleşme, bilgi güvenliği ve nesnelerin interneti, güç sistemleri ve proje yönetimi alanlarında hizmet vermekte olan KONTR, ilginin arttığı hisseler arasında.

2- Karsan (KARSN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 273,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 1998 yılından itibaren İnan Kıraç yönetiminde hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan Akçalar, Nilüfer, Bursa merkezli otomotiv şirketi olan KARSN son dönemde arge yatırımları ve yeni girişimleri ile dikkat çekiyor.

3- Bera Holding (BERA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 175% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kağıt-Karton, Makine, Gıda, Petrol, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Mermer, Tekstil, Turizm gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdürmekte olan BERA listede yerini aldı. Son günlerde endeksten pozitif ayrışmasıyla dikkat çekti.

4- Doğan Holding (DOHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 172,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji, medya, turizm, otomotiv ticareti, sanayi ve finansal hizmetler sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan DOHOL, ilgi artan şirketler arasında yer alıyor. Şirketin yüksek net nakit yapısı ile finansman maliyetlerin arttığı mevcut şartlarda avantajlı bir mali yapıya sahip olduğu görülüyor.

5- Alarko Holding (ALARK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 171,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son yıllarda enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ile enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen ALARK listede yerini aldı. Holdingin yayınlamış olduğu sunumda paylaşılan hedef rakamlar ve tarım tarafında agresif yatırımlar şirkette ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir. Son dönemlerde turizm ve tarım tarafında da önemli yatırımlar yapan ALARK son haftalarda endekse görece pozitif ayrışmaya devam ediyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (23 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000