Borsa İstanbul Notları

Endeks Zirvesinde Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

February 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endeks Zirvesinde Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

📊 1 Şubat tarihi itibarıyla PPK kararı sonrasında BIST100 endeksinde tarihi zirvenin aşılarak 8.600 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların gerçekleştiği görüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 26 Ocak haftasında 1,76%’lık düşüş kaydetti. Kur korumalı mevduat (KKM) toplamından net çıkış 44,1 milyar TL ile iki haftanın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Diğer yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın son toplantısında 250 baz puan artırarak politika faizini 45%’e çıkarmasına karşın tüketici kredi faizlerinde düşüş devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ihtiyaç kredileri geçen haftaya göre 61,90%’dan 60,7%’ye gerilerken, veri son üç haftadır düşüşün sürdüğüne işaret etti.

Yukarıda paylaşılan bilgi ve gelişmeler ışığında ekonomide yeni yol haritasında hedeflendiği üzere; KKM’nin kaldırılması, ihtiyaç kredilerine olan talebin düşürülmesi gibi hedeflerde olumlu ilerlemeler kaydedildiği görünüyor.

12.00 saatleri itibarıyla 8.680 seviyelerinde 0,40% yükseliş sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

👉 Bankalarda beklenti üzeri kâr rakamları açıklanmaya devam ederken NUHCM için muhasebe uygunlanmış bilanço rakamları piyasa tarafından olumsuz fiyatlandı.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda endeks ağırlığı yüksek olan ulaştırma ve holdinglerin olduğu ilk sıralarda olduğu görülüyor. Burada SAHOL için J.P. Morgan tarafından yayınlanan raporun etkili olduğu söylenebilir. Rapor hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Ulaştırma
  • Holding ve Yatırım
  • Madencilik
  • Mali
  • Turizm

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅ADEL: 499,00 TL

🏅AVHOL: 38,78 TL

🏅AYES: 35,92 TL

🏅DOFER: 43,56 TL

🏅GRSEL: 78,00 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Endeks Zirvesinde Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.