Borsa İstanbul Notları

Endeks Zirve Tazeleyecek mi?

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeks Zirve Tazeleyecek mi?

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesinin aşılmasının ardından soluklanmaya başladığı hissediliyor. 8.000 üzeri 3 gün kapanış gerçekleştiren endeks yerini bir miktar sağlamlaştırdı denebilir. Piyasa bu kalıcılık sonrası ‘endeks eski zirvesine doğru hareket eder mi?’ sorusunun cevabını aramaya başladı.

17.30-17.40 itibarıyla 8.074 seviyelerinde 0,61% ile pozitif seyre devam ediyor. Yukarı yönlü hareketlenme çabaları da devam ediyor.

👉Son fiyatlamalara bakarak 8.000 üzeri kalıcılık sağlama çabası aşamasına geçildiğini söylemek mümkün. 8.000 seviyesi üzeri alınan kapanışlar sonrası endeksin teknik anlamda güç kazandığı düşünülebilir. Ancak aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar yeniden algılarda negatif düşüncelere yol açabilir.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda turizm ve spor sektör endekslerinin listede yer almaya devam etmesi dikkat çekiyor. Halka arz endeksinde yer alan enerji şirketlerinde yaşanan sert düşüşler ardından toparlanmalar kaydedilmeye devam ediyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Turizm
  • BIST Spor
  • BIST Bilişim
  • BIST İnşaat
  • BIST Gıda İçecek

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “Rüzgarı Arkasına Alan Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Endeks Zirve Tazeleyecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.