Borsa Yorumları

Elon Musk: İstediğimi Söylerim, Eğer Para Kaybedersek de Kaybederiz

May 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Elon Musk: İstediğimi Söylerim, Eğer Para Kaybedersek de Kaybederiz

Tesla’nın (TSLA) 2023 yıllık hissedar toplantısı, dün Teksas’ın Austin bölgesinde düzenlendi. Tahmin edileceği üzere, CEO Elon Musk’ın da söyleyeceği iki çift laf vardı. 

Musk, öncelikle Tesla CEO’su olarak Twitter’a sahip olmasının “ironik” olduğunu düşünüyor çünkü sosyal medya platformu ağırlıklı olarak reklamlara dayanıyor ve Tesla şimdiye kadar otomobil satmak için sırtını reklamlara dayamadı. 

Ancak Musk’a göre bu durum değişiyor. 2019’da attığı bir tweette reklamcılıktan “nefret ettiğini” söyleyen Musk “O parayı ürünlerimizi daha iyi hale getirmek için kullanıyoruz” demişti. 

Dünkü hissedar toplantısında ise Musk birçok kişinin Tesla’nın ne kadar uygun fiyatlı olduğunu ve muhteşem özelliklerini bilmediğini fark ettiğini belirterek, “Biraz reklamları deneyeceğiz ve nasıl bir etkisi olacağını göreceğiz” dedi. 

Musk ayrıca, CNBC’ye verdiği röportajda milyarder yatırımcı George Soros’un portföyündeki tüm Tesla hisselerini elinden çıkarmasından Twitter dramasına, yapay zekâ gelişmelerinden uzaktan çalışma trendine birçok konuyu ele aldı. 

Musk nelerden bahsetmiş, dilersen birlikte bakalım.

👀 Özgüven yüksek: 13F belgelerinin güncellendiği son bir iki günde George Soros’un tüm Tesla hisselerini sattığından Efsane Yatırımcılar Portföylerini Güncelledi: Kim, Ne Alıp Sattı? içeriğimizde bahsetmiştik. Soros’un bu satışı, Musk’ın kendisiyle ilgili attığı komplo tweetlerinin ardından yaptığı iddialarıyla ilgili Musk, “İstediğimi söylerim ve bunun sonucu para kaybetmekse, öyle olsun.” yorumunu yaptı. 

🚗 Tesla’yı zor bir dönem bekliyor: Musk, makroekonomik perspektiften bakıldığında Tesla için gelecek 12 ayın zorlu geçeceğini çünkü artan faiz oranlarının tüketici bütçelerini zorladığını düşünüyor. Öte yandan Musk’a göre Tesla fiyatlandırmayı etkili bir şekilde düzenlemek için otomobillerine yönelik “gerçek zamanlı talep bilgilerinden” de yararlanarak bu zorlu dönemlerden pek zarar almadan çıkabilir. 

📊 FED faizleri indirecek mi? Tesla CEO’suna göre ekonomide öngörülen durgunluk döneminde FED faizleri düşürmek için pek acele etmeyecek ve bu durum da tüketici talebini olumsuz etkileyecek. “Açıkçası FED’in faiz artışlarını fren pedalı olarak düşünebilirsiniz” diyen Musk, “Bu durum birçok şeyi daha da pahalılaştırıyor. Bu yüzden otomobil veya mortgage taksitleriniz aylık bütçenizin büyük bir kısmını eritiyorsa başka şeyler alabilmek için daha az paranız kalıyor.” yorumunu yapıyor. 

🤖 Herkesten önce O vardı: Musk’a göre ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI şu an var olabiliyor çünkü Musk Google’ın (GOOG) yapay zekâ alanındaki artan liderliğine ticari olmayan bir alternatif üretmek istemiş. Bilmiyorsan, Musk OpenAI’ın kurucu ortaklarından biri. 

Elon Musk: İstediğimi Söylerim, Eğer Para Kaybedersek de Kaybederiz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Atom Finance