Borsa Haberleri

Efsane Yatırımcılar Portföylerini Güncelledi: Kim, Ne Alıp Sattı?

May 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Efsane Yatırımcılar Portföylerini Güncelledi: Kim, Ne Alıp Sattı?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) sunulan ve 100 milyon doların üzerinde varlık yönetimine sahip kuruluşların özsermaye varlıklarının listelendiği 13F belgeleri güncellendi. 

13F belgelerinde portföylerini güncelleyen ve en merak edilen isimler arasında yer alan Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i ve Michael Burry’nin Scion Asset Management portföyüne yeni hisseler eklerken, bazı isimlerle de vedalaştı. 

Dilersen efsane yatırımcıların güncel portföylerine birlikte bakalım.

👨🏻‍🦳 Buffet ile başlayalım. Yılın ilk çeyreğinde Berkshire, 950 milyon doların üzerinde değere sahip 9 milyon 922 Capital One Financial (COF) hissesi satın aldı. 

🏦 Buffett’ın bankacılık karmaşası devam ederken Capital One’ı tercih etme sebebi belki de şirketin kaostan pekala yara almadan çıkmasıydı. Capital One, ilk çeyrekte 3% yükseldi. 

Bankacılık demişken, Buffett birinci çeyrekte Bank of New York Mellon (BK) ve US Bancorp (USB) hisselerinin de tamamını sattı. 

🕰️ Yenileri geldi, eskiler gitti: Omaha merkezli konglomerat, Capital One’ın yanı sıra 227.750 Diageo (DEO) hissesi ve 51.026 Vitesse Energy (VTS) hissesi satın alarak bu şirketleri de portföyüne ekledi. 

Berkshire ayrıca Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) ve RH (RH) hisselerinin de tamamını sattı. 

🔽 Şirket, portföyünde tutmaya devam ettiği hisseler arasında ise Amazon (AMZN), Aon (AON), Ally Financial (ALLY), Activision Blizzard (ATVI) Celanese (CE), Chevron (CVX) McKesson (MCK) ve General Motors (GM) şirketlerinin payını düşürdü. 

Önemli: Buffett’ın portföyündeki payını azalttığı Activision için dün büyük bir gündü. Neden dersen, seni Avrupa’dan İzin Çıktı: Microsoft, Activision’ı Satın Alıyor içeriğimize alalım.

🔼 Öte yandan Berkshire’ın portföyünde halihazırda en çok payı olduğu şirketlerin de yer aldığı Apple (AAPL), Occidental Petroleum (OXY), Bank of America (BAC), Markel (MKL), Citigroup (C) ve Paramount (PARA) şirketlerindeki payını artırdı. 

Buffett’ın portföyüne buradan daha detaylı ulaşabilirsin.

👨🏻 Sıra Michael Burry’de: 2008’deki mortgage krizini öngörerek Michael Lewis’in “The Big Short” kitabına ve aynı isimli Oscar ödüllü filme konu olan Burry’nin Scion Asset Management’ı rüzgara ters ilerleyerek bankacılık hisselerine olan bahsini artırdı. 

🐲 Şirket, Çinli teknoloji devleri JD.com (JD) ve Alibaba’daki (BABA) payını artırarak ikiliyi portföyünün en değerli isimleri statüsüne taşıdı. Yılın ilk çeyreğinde Burry, 50 bin Alibaba ve 175 bin JD hissesi satın aldı. 

Mart ayında Silicon Valley Bank iflası sonrası krizin sektöre ciddi bir zarar vermeden sona ereceğini söyleyen Burry, “Bu kriz oldukça hızlı bir şekilde çözülebilir. Burada ciddi bir tehlike görmüyorum.” demişti. 

Ancak Burry’nin bu tahmini isabetli olmamış ve 1 Mayıs’ta First Republic Bank, 2008 küresel finans krizinden bu yana görülen en büyük iflasa imza atmıştı. 

👾 Yine de Burry bankacılık sektörüne güvenmeye devam ediyor gibi görünüyor. Scion, yılın ilk çeyreğinde 150 bin First Republic Bank (FRC), 125 bin Western Alliance (WAL), 850 bin New York Community Bank (NYCB) 250 bin PacWest (PAC), 184 bin Huntington Bancshares (HBAN) ve 125 bin Wells Fargo (WFC) hissesi satın aldı. 

Dikkat: Bankacılık sektöründe ilk çeyrek sonundaki gelişmelere paralel, Burry’nin 13F bildirimi ile bugün arasında portföyünde değişiklik yapmış olması veya bankalardaki kısa pozisyonlarını düzeltmiş olması muhtemel. 

👀 Bu dönemde Burry’nin bankacılık sektörünün yanı sıra sağlıktan finansa çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketler de dikkatini çekmiş. Sicon, ilk çeyrekte ayrıca Signet Jewelers (SIG), Zoom (ZM), Capital One Financial (COF), Sibanye Stillwater (SBSW), Liberty Lilac Group (LILAK), Coterra Energy (CTRA), Nov (NOV), Devon Energy (DVN), RealReal (REAL) ve Ovintiv (OVV) hisseleri satın alarak portföyüne bu şirketleri de ekledi. 

Burry’ninn portföyüne buradan daha detaylı ulaşabilirsin.

Efsane Yatırımcılar Portföylerini Güncelledi: Kim, Ne Alıp Sattı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CNBC