Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

January 8, 2022 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

Merhaba Midaslı! ☀️

Dilersen, bu hafta kaçırmış olabileceğin tüm gelişmelerin üzerinden tekrar bi’ geçelim. 🔍

İyi okumalar dileriz.

Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

❓ Neden yükseldiler, neden düştüler?

📊 S&P 500 %-1,87 & Nasdaq %-4,53 & Dow Jones %-0,29

 • ABD Merkez Bankası FED, çarşamba akşamı toplantı tutanaklarında merkez bankasının faiz oranlarını beklenenden daha erken ve daha hızlı artırabileceğinin sinyalini verdikten sonra özellikle borsalarda satışlar derinleşti.
 • Değer kaybından bütün S&P sektörleri etkilenirken Wall Street’in korku göstergesi olan Volatilite endeksi (VIX) 21 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.
 • Dow Jones ve Nasdaq birbirlerinden oldukça ayrışarak haftayı zıt kutuplarda geçirdi. Artan tahvil faizleri büyüme hisselerini negatif etkilerken değer hisseleri tam tersine haftayı yükselişle tamamladı.
 • Büyüme hissesi yoğun Nasdaq, haftayı büyük bir düşüşle tamamlarken değer hissesi yoğun Dow Jones ise haftanın lideri oldu.
 • Haftanın yüz güldüren hisse grupları; banka, fosil yakıt ve değer hisseleri oldu.
 • FED sonrası hisse senetlerindeki sert düşüşler sadece ABD Borsalarında değil, Asya ve Avrupa Borsalarında da varlığını gösteriyor. Kaynak
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

📉 Shopify (SHOP, %-14,71) & Netflix (NFLX, %-9,49) & Adobe (ADBE, %-7,93)

 • Enflasyon endişeleri ve FED’in faiz artırımlarına yönelik tutunduğu daha sert tutumunun ateşlediği tahvil faizlerindeki artış, büyüme hisselerini negatif etkiledi.
 • Tahvil faizlerinin yükselişiyle, risksiz yatırımın getirisi arttığı için çok daha riskli bir yatırım aracı olan hisse senetlerinin daha özel olarak ise büyüme hisselerinin cazibesi düşüyor. Tahvil ve altın gibi “güvenli limanlara” olan talep ekonomik belirsizlik ve endişe zamanlarında yükseliyor.
 • Artan tahvil faizlerinden etkilenen büyüme hisseleri ise günü çoğunlukla negatif bölgede tamamladı. Büyüme hisselerine sahip “Russell 1000 Growth Index” haftayı %-4,82 ile tamamladı.

📈 AT&T (T, +%4,32) & Coca-Cola (KO, +%2,97)

 • Büyüme hisselerinin tam zıttında yer alan değer hisseleri ise haftayı daha güçlü performanslarla tamamladı.
 • Değer hisselerini içinde bulunduran “Russell 1000 Value Index” haftayı +%0,75 yükselişle tamamladı.
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🏦 Berkshire Hathaway (BRK.A, +%5,68) & JPMorgan (JPM, +%3,81)

 • Tahvil faizlerindeki artıştan pozitif etkilenen banka hisseleri haftanın değer kazanan hisseleri arasındaydı.
 • Bazı stratejistler, yatırımcıların FED’in yüksek enflasyonu dizginlemek için yıl ortasına kadar gerçekleştireceği faiz artırımına hazırlanması nedeniyle, finans sektörünün ve değer hisselerinin kısa vadede piyasaları yönlendirebileceğini söyledi. Kaynak
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

⛽️ Exxon Mobil (XOM, +%9,99) & ConocoPhillips (COP, +%9,55)

 • Petrolün varil fiyatının artmasıyla hareketlenen fosil yakıt hisseleri hafta başındaki yükselişlerine haftanın geri kalanında da devam etti.

🚗 Tesla (TSLA, %-10,62)

 • Tesla (TSLA), 4. çeyrekte yeni bir rekor kırarak 308.600 adet araç teslimatı gerçekleştirdiğini açıkladı. 
 • Şirket böylece 2021 yılında toplam 936.172 adet aracının teslimatını gerçekleştirmiş oldu. 4. çeyrekte 267 bin, 2021’nin tamamı için de 897 bin araç teslim etmesi beklenen Tesla, böylece analist beklentilerini aşmış oldu. Kaynak
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🔋 Nio (NIO, %-9,53) & Li Auto (LI, %-8,84) & Xpeng (XPEV, %-8,24)

 • Geçtiğimiz cumartesi günü Çin’in ABD Borsalarındaki EV girişimlerinden NIO, XPEV ve LI, aralık ayı araç teslimatlarında çok güçlü rakamlar açıkladı.
 • Şanghay merkezli NIO, aralık ayında 10.489 araç teslimatıyla bir önceki yıla göre teslimatlarını %49,7 artırırken kasım ayının rakamlarına (10.878) kıyasla teslimat adetlerini düşürdü. Kaynak
 • XPEV teslimatları ise %181 artarak 16 bin araca ulaştı. Kasım ayındaki 15.613 adetlik teslimat hacmini de geçerek yeni bir rekor kırdı. Kaynak
 • LI, aralık ayında 14.087 adet Li One hibrit SUV teslimatıyla bir önceki yıla oranla %130 artış yakaladı. 4. çeyrekte 35.221 adet aracının teslimatını gerçekleştirerek 30-32 bin adetlik 4. çeyrek hedefinin ve 3. çeyrekteki 25.116 adetlik teslimatının üzerine çıkmış oldu. Kaynak

⛏ Uranium Energy (UEC, +%3,95) & Uranium Royalty Corp. (UROY, +%2,53)

 • Kazakistan’da başlayan gösteriler ve iç karışıklıkların ardından uranyum arzına yönelik endişelerin artmasıyla birlikte uranyum madenciliği, keşfi ve yatırımı yapan şirketlerin hisseleri hafta başından bu yana yükselişteydi.
 • Kazakistan’ın dünyanın en büyük uranyum tedarikçisi olmasıyla, ülkedeki iç karışıklıklar global uranyum arzına yönelik endişeleri ortaya çıkarıyor. Kaynak
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

📈 S&P 500 sektörlerinden enerji (+%10,61), finans (+%5,36), sanayi (+%0,65) ve temel tüketim ürünleri (+%0,38) sektörleri haftanın tek yükselen sektörleri oldu.

📉 ABD imalat faaliyetleri, mal talebindeki düşüş nedeniyle aralık ayında yavaşladı. Bununla beraber, arz kısıtlamaları ve fiyat baskıları gevşemeye başladı ve fabrikalar tarafından girdiler için ödenen fiyatlar son on yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🦠 Covid – Özel

 • ABD’de koronavirüs vaka sayısı 56,14 milyona, ölümleri ise 847 binin üzerine çıktı. Kaynak
 • Avustralya’daki vaka sayıları rekor kırsa bile Omicron’un etkileri çok daha hafif olduğu için hükümet, kapanmaları sonlandırma planlarını ilerletebileceklerini belirtiyor. Kaynak
 • Kingsview Investment Management’ın Portföy Yöneticisi Paul Nolte, dünkü yükselişin ana nedenleri arasında -artan Covid-19 vaka sayılarına rağmen- Omicron varyantının etkilerine yönelik hafifleyen yatırımcı endişelerine dikkat çekerek ekledi:

“Gerçek haber şu ki, insanlar bu son Covid-19 varyantının ekonomik olarak çok da zayıflatıcı olmayacağını düşünmeye başladı. Daha fazla kapanmanın ve ek karantina önlemlerinin gerekli olmayacağı düşüncesi, borsalardaki alımları hızlandırıyor.” Kaynak

Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🚨 FED Tutanakları

 • FED’in 14-15 Aralık tarihinde gerçekleştirdiği politika toplantısının tutanakları çarşamba akşamı TSİ 22.00’de açıklandı. 
 • Tutanaklarda, FED üyelerinin olası bir parasal sıkılaştırma (faiz artırımı ve varlık alımlarıyla ekonomiye para enjekte edilmesinin sonlanması) konusunda aynı fikirde oldukları anlaşıldı.
 • Tutanaklarda öne çıkan önemli tartışma noktalardan biri, FED’in “Quantitative Tightening” olarak adlandırdığı ve kabaca, dolaşımdaki para miktarını azaltarak enflasyonu dizginlemeye çalıştığı programı oldu.
 • Merkez bankası politika yapıcıları, iş piyasasındaki verimsizlik ve yükselen enflasyon sebebiyle FED’in faiz oranlarını daha erken yükseltmesini gerektirebileceğini söyledi.
 • Şimdilik gölgede kalan tek konu, bu sıkılaştırma politikalarının ne zaman ve nasıl başlayacağı…
 • FED’in bu seneki ilk iki toplantısı 26 Ocak ve 16 Mart’ta yapılacak.
Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

⚡️ Haftanın Öne Çıkanları

📈 Apple (AAPL); 3 Ocak Pazartesi günü, kapanıştan önce 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olma unvanıyla rekor kırdı!

 • Şirketin 1 trilyon dolarlık piyasa değerinden 2 trilyon dolara ulaşması 2 senesini almıştı.
 • 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara ulaşması ise yalnızca 16 ayını aldı.

Apple’ın bu yükselişi için analistler, Apple’ın sermaye getiri programının gücünden kaynaklandığı görüşünde. Şirket 2021 mali yılında, hisseleri geri satın almak için 85,5 milyar dolar ve temettüler için 14,5 milyar dolar harcamıştı. Haberin Devamı…

​​📉 Amerikan spor ekipmanları şirketi Peloton Interactive (PTON), JMP Securities analistlerinin cuma günü hisse notunu düşürmeye karar vermesiyle birlikte geride bıraktığımız yıl yaklaşık %75 değer kaybetmiş oldu.

Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🚘 Sony (SONY); eğlence ve elektronik sektöründeki güçlü yönlerinden yararlanarak elektrikli araç pazarına girmek için bu bahar bir şirket kurmayı planlıyor.

🛻 Ford (F), Michigan’daki bir fabrikada üretilecek olan elektrikli F-150 kamyonetinin yıllık üretim kapasitesini yılda 150 bin araca çıkarmayı planladığını söyledi.

✍️ General Motors (GM)’un elektrikli ticari araç işletmesi BrightDrop; dün yaptığı açıklamada, perakende devi Walmart (WMT)’a elektrikli araç tedarik etmek için yeni bir anlaşma imzaladığını ve teslimat firması FedEx (FDX) ile tedarik anlaşmasını da genişlettiğini söyledi.

Haftanın Özeti #10: Elektrikli Araç Sektörünün Hareketli Haftası

🤝 Amazon (AMZN) ve Stellantis NV (STLA), çarşamba günü yaptıkları ortak bir açıklamada işbirliklerini duyurdu. 

 • İki şirketin bu yeni işbirliği; Amazon yazılımı bulunan otomobil ve kamyonları geliştirmeyi ve Stellantis tarafından üretilen elektrikli kamyonetleri Amazon’un dağıtım filosuna katmayı kapsıyor.

🛍 Costco (COST) hisselerinin, şirketin aralık satışlarının %16,2 arttığını açıklamasına rağmen perşembe günü yatay olarak seyretmesi, şirketin genişleyen pazar payından en iyi şekilde yararlanmak isteyen yatırımcılar için umut verici bir işaret oldu.

💣 Petrol şirketleri hisseleri 2021’i piyasa endeksinin üzerinde tamamlayıp 2022’ye güçlü başladı. Petrol fiyatları da çeşitli Covid-19 varyantları ve tedarik zinciri darboğazları gibi diğer ekonomik zorluklara rağmen %50 arttı. 

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple’s rise to $3 trillion market cap shows the value of its massive share buybacks

After a Strong Year, Oil Is Facing 3 Big Unknowns. What Could Come Next.

Peloton Stock Ends 2021 Down 76% After One Last Bit of Bad News 

Sony looks to electric cars for its next big hit

Ford plans to nearly double production of its new all-electric F-150 Lightning pickup

U.S. manufacturing catches breath; supply logjam starting to break up

Amazon and Stellantis partner to deploy smarter cars, cleaner vans

GM’s electric commercial vehicle unit signs deals with Walmart, FedEx

Costco’s December Sales Were Stellar. Here’s What It Means for Investors

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı