Apple Haberleri

3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple: Bilmen Gerekenler

January 4, 2022 • 4 dakika okuma süresi
3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple: Bilmen Gerekenler

Bir yandan en gözde teknoloji ürünlerini piyasaya sürmeye devam ederken bir yandan otonom araçlar, sanal gerçeklik ve metaverse gibi yeni pazarları da keşfetmeye başlamasıyla yatırımcı beklentilerini oldukça yükselten Apple (AAPL), 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu!

  • 2022’nin ilk işlem gününün sonunda, şirket hisseleri 182,88 dolarla gün içi rekor seviyeye ulaştı ve Apple’ın piyasa değerini 3 trilyon doların biraz üzerine çıkardı. Hisse senedi, seans kapanışında ise %2,5 artışla günü, yaklaşık 182 dolar ve 2,99 trilyon dolar piyasa değeri ile tamamlamış oldu. 

📲 Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın bu konuma yükselmesi; yatırımcıların, tüketicilerin iPhone, MacBook, Apple TV, Apple Music gibi ürün ve hizmetleri ne pahasına olursa olsun almaya devam edeceklerine olan inancından besleniyor.

3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple: Bilmen Gerekenler

💰 Apple, 2 trilyondan fazla piyasa değerine sahip şirketler kulübünde şu anda yaklaşık 2,5 trilyon dolar değerinde olan Microsoft (MSFT) ile beraber yer alıyor. Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Tesla (TSLA) ise 1 trilyon doların üzerinde piyasa değeriyle henüz 2 trilyon barajının altında. 

  • Wells Fargo Investment Institute kıdemli küresel pazar stratejisti Scott Wren; Apple’ın bu başarısı hakkında, “Piyasa, güçlü temelleri ve bilançoları olan şirketleri ödüllendiriyor ve bu tür devasa piyasa değerlerine ulaşan şirketler, güçlü işletmeler olduklarını ve spekülasyon olmadığını kanıtlamış oluyorlar.” yorumunu yaptı.

🎯 Apple hisseleri, kurucu ortağı ve eski CEO’su Steve Jobs’un Ocak 2007’de ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden bu yana, yaklaşık %5,800 arttı ve aynı dönemde S&P 500’ün ortalama %230’luk kazancının çok üzerinde bir yükselişe imza attı.

3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple: Bilmen Gerekenler

🤔 2011’de Jobs’un ölümünün ardından CEO olan Tim Cook’un yönetimindeki Apple, video yayını ve müzik gibi hizmetlerden elde ettiği geliri de keskin bir şekilde artırdı. Bu, Apple’ın ürün yelpazesi içerisinde iPhone’a olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olarak, 2018’de toplam gelirin %60’ını oluşturan iPhone satışlarından elde edilen gelirin 2021’de %52’ye kadar düşmesine ortam hazırladı. Böylece, Apple’ın en çok satan ürününe çok fazla bel bağladığını düşünen yatırımcıların da fikirleri değişmeye başladı. 

Yine de bazı yatırımcılar, Apple’ın kullanıcı tabanını daha fazla ne kadar genişletebileceği ve gelecekteki ürün kategorilerinin iPhone kadar kazançlı olup olamayacağı konularında endişeli.

💥 5G, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojilerin hayatımıza hızla dahil olmasıyla, Apple ve diğer “Big Tech” şirketlerinin cazibesi de gitgide artmaya başladı.

  • CounterPoint Research’ün son verilerine göre, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de, Apple; Vivo ve Xiaomi gibi rakiplerini geride bırakarak üst üste iki ay liderliğini sürdürdü.

Wall Street’in elektrikli araç sektörüne olan yüksek ilgi ve beklentisinin etkisiyle, Tesla şu anda dünyanın en değerli otomobil üreticisi konumundayken, birçok yatırımcı Apple’ın da önümüzdeki birkaç yıl içinde kendi aracını piyasaya sürmesini bekliyor.

3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaşan İlk Şirket Apple: Bilmen Gerekenler

🚀 Apple’ın 3 Trilyon Yolculuğu 

Aralık 1980: $1 Milyar

Mayıs 2007: $100 Milyar

Mart 2010: $200 Milyar

Ocak 2011: $300 Milyar

Ocak 2012: $400 Milyar

Şubat 2012: $500 Milyar

Nisan 2012: $600 Milyar

Kasım 2014: $700 Milyar

Mayıs 2017: $800 Milyar

Kasım 2017: $900 Milyar

Ağustos 2018: $1 Trilyon

Haziran 2020: $1,5 Trilyon

Ağustos 2020: $2 Trilyon

Temmuz 2021: $2,5 Trilyon

Ocak 2022: $3 Trilyon

📁 Bu Yazıyı Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Apple becomes first company to hit $3 trillion market value, then slips

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı