Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

March 17, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eksun Gıda’nın halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda Eksun Gıda’nın halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; HDM Çelik Boru halka arz & Europower Halka Arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Eksun Gıda Ne İş Yapar?
 • Eksun Gıda Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Eksun Gıda Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Eksun Gıda Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Eksun Gıda Kimin?
 • Eksun Gıda Halka Arz Yorum
 • Eksun Gıda Nereden Para Kazanıyor?
 • Eksun Gıda Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eksun Gıda Ne İş Yapar?

1996 yılından beri sektörde faaliyetlerini sürdürmekte olan Eksun Gıda 2’si Tekirdağ’da 1’i Konya’da olmak üzere 3 fabrikada üretim yapıyor. Yaklaşık 96 bin metrekare açık ve kapalı alana sahip olan Eksun Gıda, yıllık 600.000 ton buğday kırma kapasitesi, organize dağıtım ağı ve yaklaşık 42.000 ton buğday depolama kapasitesi ile ülkemizin lider un üreticisidir.

Eksun Gıda, endüstriyel un segmentinde Sinangil Profesyonel ürün grubu altındaki Ekmeklik, Çeşitlik, Tam Buğday, Gofretlik, Bisküvilik, Kek Un, Lüks Sandviçlik, Tostluk ve Ramazan Pidesi yapımında en çok tercih edilen Pidelik Atbazar markalarıyla üretimine devam ediyor. Bunun yanı sıra, perakende ürün grubunda ise Sinangil ve Gluten Yok markalarıyla bir mutfak markası olarak çok sayıda ürünü tüketicinin beğenisine sunuyor. Eksun Gıda Silobas sevkiyatları da dahil olmak üzere müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap veriyor.

Kurum bünyesinde istihdam ettiği çok sayıdaki gıda ve ziraat mühendisiyle Eksun Gıda, ürün kalitesinde yakaladığı standart ve satış sonrasında sağladığı uzman desteği sayesinde yüksek müşteri memnuniyeti sağlıyor. Bu başarısını devam ettirmek için en üst seviyedeki sağlık ve güvenlik şartları altında üretim yapıyor. Eksun Gıda, TSE-ISO 22000, TSE-ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgeleri ile Gimdes helal belgelerine sahiptir.

Gelirlerinin yaklaşık 25%’i ihracattan oluşan Eksun Gıda’nın yıllık ihracat geliri 50 Milyon dolara ulaşmaktadır. 30’dan fazla ülkeye ihracat yaparak bu alanda da sektörünün lider firmalarından olan Eksun Gıda’nın Batı Afrika, Endonezya ve Filipinler başlıca ihracat pazarları arasındadır.

Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eksun Gıda Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Eksun Gıda hissesi 48,90 TL’den halka arz olacak.

Eksun Gıda Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Eksun Gıda halka arz tarihi 15-16-17 Mart 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi 3 gün olacak.

Eksun Gıda Sembolü Ne Olacak? Eksun Gıda Borsa Kodu

Eksun Gıda hissesinin sembolü “EKSUN” olacak.

Eksun Gıda Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Eksun Gıda halka arzının büyüklüğü 980.07 milyon TL olarak açıklandı.

Eksun Gıda Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Eksun Gıda’nın halka arz açıklık oranı 28,63%’dür. Toplamda 20,04 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Eksun Gıda Kimin? Eksun Gıda Ortaklık Yapısı

Eksun Gıda şirketindeki çoğunluk payların sahibi 100% ile “Eksim Yatırım Holding” olarak gözükmektedir.

Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir.

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve tavsiyenin verildiği günkü kapanış fiyatının yaklaşık 95% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Eksun Gıda Halka Arz Yorumu

Değişen beslenme eğilimleri ve eğilimlerden etkilenen tüketicilerin tüketim tercihlerini değiştirmesi ile birlikte un tedarikinde ve tüketiminde de değişiklik gözlenebilir. Şirketin gelecekteki başarısı üretim kapasitesini iyi planlayarak AR-GE faaliyetlerine önem vermeyi sürdürmesine, hedef kitlesinin taleplerini tespit edebilmesine ve doğru ürünler geliştirerek bunlara cevap verebilmesine bağlıdır. Şirket, yurt dışı ve yurt içi piyasalardaki farklı ürün talep ve eğilimlere hızlı cevap verebilecek donanıma sahiptir.

Söz konusu eğilimler aşağıda özetlenmiştir:

 • Değişen tüketim eğilimleri ve artan sağlık yönünde bilinçlenmeye ilişkin olarak tüketicinin beklentilerindeki farklı eğilimler,
 • Marka ve ürün bilinirliğini artırmak için çeşitli segment ve coğrafi bölgelerde ürünleri müşterilere etkili sekilde pazarlama eğilimleri,
 • Çeşitli yaş gruplarına ve farklı beklentilere sahip müşterilere hitap edecek nitelikli ürünler geliştirilmesi ve arzında artış / azalış eğilimleri,
Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eksun Gıda Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

2019 Yılı: 925.935.187 TL

2020 Yılı: 1.040.949.662 TL

2021 Yılı: 1.549.398.092 TL

2021 İlk 9 Ay: 979.183.494 TL

2022 İlk 9 Ay: 2.811.679.098 TL

30.09.2022 tarihi itibariyle, 1.686.566.506 TL’ye ulaşan dönen varlıklar, aynı dönem itibariyle, toplam aktiflerin 93,5% ini oluşturmaktadır. Dönen varlıklar, 31.12.2019’dan 31.12.2020’ye 51,3%, 31.12.2020’den 31.12.2021’e 113,3% ve 31.12.2021’den 30.09.2022’den 43,2% oranında artış göstermiştir.

30.09.2022 tarihi itibarıyla, toplam varlıkların 2,5%‘ini nakit ve nakit benzerleri, 32,8%’ini ticari alacaklar ve 37,5%‘ini stoklar oluşturmaktadır. Toplam varlıkların 20,6%’sini ise geri kalan dönen varlıklar olan diğer alacaklar, peşin ödenmiş giderler, cari dönem vergisiyle ilgili varlıklar ve diğer dönen varlıklar oluşturmaktadır.

(Kaynak: Eksun Gıda Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Akfen Yenilenebilir Enerji Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet!

Eksun Gıda Nereden Para Kazanıyor?

Eksun Gıda, endüstriyel un segmentinde Sinangil Profesyonel ürün grubu altındaki Ekmeklik, Çeşitlik, Tam Buğday, Gofretlik, Bisküvilik, Kek Un, Lüks Sandviçlik, Tostluk ve Ramazan Pidesi yapımında en çok tercih edilen Pidelik Atbazar markalarıyla üretiminde elde ettiği satış geliri ile para kazanıyor. Bunun yanı sıra, perakende ürün grubunda ise Sinangil ve Gluten Yok markalarıyla bir mutfak markası olarak çok sayıda ürünü tüketicinin beğenisine sunuyor. Eksun Gıda Silobas sevkiyatları da dahil olmak üzere müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap veriyor.

Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eksun Gıda Halka Arz Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

1  boyunca ihraççı ve ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.

30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanacak.

Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirketin paylarının halka arz edilmek suretiyle primli fiyattan satılması ile şirkete nakdi kaynak sağlanacak olup, şirket paylarının gerçek değeri üzerinden satılması mümkün olacaktır. Böylece şirketin büyümesi, şirkete fon girişinin ve $şirketin borsada işlem görmesinin sağlanması ile beraber kurumsal yönetim ilkelerine uyum sürecinin başlatılması, kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığının pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, şirkete değer katacak yatırımların fonlanması hedeflenmektedir.

Şirketin sermaye artışı yoluyla elde edeceği halka arz gelirinin kullanım yerleri ile ilgili özet bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

 • 20% Yenilenebilir enerji santrali yatırımları.
 • 10% Un silosu, tesis, makine ve cihaz yatırımları.
 • 30% Finansal borçların ödenmesi.
 • 40% İşletme sermayesi.

Eksun Gıda Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Eksun Gıda halka arz edilen paylarının tamamı eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Eksun Gıda Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname