Borsa Yorumları

Efsanelerin Portföyünde Dikkat Çeken Bir Hisse

May 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Efsanelerin Portföyünde Dikkat Çeken Bir Hisse

Geçtiğimiz haftaya damga vuran konulardan biri de efsanevi yatırımcıların ilk çeyrek portföyleriydi. Özellikle iki isim vardı ki ABD borsalarında ne alıp ne sattığı her zaman gündem konusu olmuştur. Birisi 92 yaşındaki yatırım dehası nam-ı diğer Omaha’nın kâhini Warren Buffett, diğeri ise 2008 mortgage krizini önceden bilen nam-ı diğer kriz kâhini Michael Burry.

Efsanevi yatırımcıların portföylerini konuştuğumuz içeriğe buradan ulaşabilirsin.

İki yatırım dehasının portföylerini de konuşmuştuk ama dikkatlerden kaçmaması gereken asıl konu iki ismin de ilk çeyrekte portföylerine ekledikleri ortak bir hisse: Capital One Financial. En ilginç olan ise bu hissenin öyle çok da bilindik bir yanının olmaması. 

Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway, 31 Mart’ta şirketin 954 milyon dolar değerinde 9,9 milyon hissesini aldı. Aynı çeyrekte Burry’nin Scion Asset Management’ı ise şirketin 7,2 milyon dolar değerindeki 75.000 hissesini satın aldı.

Dahası Steve Cohen, Jeremy Grantham, Jim Simons ve Ken Fisher gibi diğer önde gelen yatırımcılarla bağlantılı fonlar da geçtiğimiz çeyrekte Capital One hisselerini satın aldı.

Peki, madem çok bilindik bir hisse değil neden iki isim de ilk çeyrekte COF hisselerini portföylerine ekledi?

Capital One ABD’de özellikle kredi kartları, otomobil kredileri, bankacılık ve tasarruf hesaplarında uzmanlaşmış kredi kartı reklam sloganı “Cüzdanınızda ne var?” ile ünlü bir Amerikan banka holding şirketidir.

Şirket, ekonomide durgunluk yaşanma ihtimalleri artarken ve enflasyon halen tüketicilerin yakasındayken kredi zararları için karşılıklarını artırdı. Ancak şirketi, çekici kılan ise bankacılık sektöründeki mevcut korkulara kapılmamış olmasıydı. 

KBW banka endeksindeki 26%’lık düşüşe kıyasla, hisseleri bu yıl sağlam kalabildi. Son gelişmelerin ardından da güncelde yılbaşından bu yana neredeyse 6% yükselmiş durumda.

Efsanelerin Portföyünde Dikkat Çeken Bir Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: SEC 13F