Borsa İstanbul Notları

Düşüş Sonrası Tepki Alımları Devam Ediyor

Şubat 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Düşüş Sonrası Tepki Alımları Devam Ediyor

📊 Endeks zirvede fiyatlamalara devam ediyorken kritik 9.000 seviyesi üzerine yükseliş izlenmesinin ardından güçlü kâr realizasyonları ile satışlar yaşandı. 9.000 seviyesinin aşağısına gerileyen endekste satış baskısı sürecek mi merak edilirken dün ve bugün güncel saate kadar olan yükseliş iştah kaybı olmadığını gösteriyor. Ancak yeni zirve oluşumu olmadan tam anlamı ile bu yorumu yapmak erken olabilir.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık endekste toparlanmayı sağlayabilir. İlk bakışta hızlı geri çekilme ürkütücü dursa da piyasaların doğası gereği yaşanan durumu olağan karşılamak mümkün.

👉 Endeksin düştüğü sırada bankacılık sektörünün görece daha güçlü durması dikkat çekti. TCMB başkanının yakın zamanda BDDK başkanı ile görüşmeleri ve sürdürülebilirlik üzerine verilen olumlu mesajlar olmuştu.

İzlenen süreçleri sürdürülebilir ekonomik yapıya geçiş anlamında pozitif değerlendirmek ve ekonomi hedeflerine paralel ilerlendiği şeklinde yorumlamak mümkün. Genel istikrar kazanıldığında borsaya da orta ve uzun vade de pozitif etkileri olabileceği düşünülebilir.

Saat 15:15 itibarıyla 9.261 seviyelerinde 2,08% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor. Bu seviyenin üzerinde kalınabilmesi yükselişin devam etmesi için önemli bir sinyal ve destek niteliği taşıyabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda kimya sektöründeki son günlerde sağlanan istikrar dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Taş Toprak
  • Ticaret
  • Madencilik
  • Kimya
  • Ulaştırma

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 AKFGY: 2,60 TL

🏅 ALCAR: 1.522,00 TL

🏅 BIENY: 51,25 TL

🏅 BNTAS: 14,09 TL

🏅 BORSK: 29,18 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.