Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (15 Şubat)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (15 Şubat)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 14 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 5-9 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Gübre Fabrikaları (GUBRF) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 312,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Katı gübreler, sıvı gübreler, toz bazlı gübreler ve organik gübreler dahil kimyevi gübrelerin üretimi ve pazarlanması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket GUBRF, ilginin arttığı hisseler arasında. Yüksek volatilitede fiyat hareketleri ile gündeme gelen şirkette sektöre görece yüksek çarpanlar dikkat çekiyor.Son günlerde yaşanan fiyat hareketi de oldukça agresif denebilir.

2- İş Bankası (ISCTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 146,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İştiraklerin bir çatı altında toplanması ve geri alım programları ile gündemde yerini almaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisinin bankacılık sektöründeki fiyatlama anlamında ivmelenmesinden neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar.

3- Eis Eczacıbaşı İlaç (ECILC) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 141,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Holding olarak faaliyet gösteren şirket inşaat, kozmetik, sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlere iştirak etmekte olan olup ilgi artan şirketlerde yerini aldı.

4- Tav Havalmanları (TAVHL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 138,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Havaalanları, uçak hangarları, duty free mağazalar, oteller, cafeler ve restoranların yanı sıra yolcu salonları geliştirme, inşa etme ve yönetme işi ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirket olan TAVHL, açıklanan bilanço sonrasında yükseliş kaydetti. Mevsimsel anlamda zayıf bir dönem olmasına karşın beklentiler üzerinde güçlü sonuçlar açıklayan şirket listede yerini aldı.

5- Hektaş (HEKTS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 107,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Tarım ilaçları ve veterinerlik ürün ve ilaçları üretim ve pazarlaması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket olan HEKTS, son günlerde fiyat hareketlerinde volatilitenin arttığı ve işlem gören şirketler arasında yer aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000