Al Sinyali Veren Hisseler

Durgunluğa Karşı Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

December 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Durgunluğa Karşı Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

Brandywine Global portföy yöneticisi Patrick Kaser ve şirketi, gelecek yıl bir resesyon için konumlanıyor. Kaser, bu görünüm kapsamında yatırımcıların değerlendirmesi gerektiğini düşündüğü beş hisse öneriyor. 

Kaser “Seneye bir resesyon olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha yüksek. Bu yüzden cazip değerlemelere sahip ve ekonomik dalgalanmara karşı daha dayanıklı hisseleri öneriyoruz.” diyor. 

CNBC’nin aralık ayında yaptığı bir Fed anketi, katılımcıların ABD ekonomisinin 2024’te yumuşak iniş gerçekleştirme ihtimaline karşı daha iyimser bir hale geldiğini göstermişti. 

Katılımcılar ayrıca gelecek yıl Fed’in faiz indirimlerine başlamasını bekliyor. Kaser ise geçmişe dayanarak “Gelecek altı ay içinde piyasalarda bir miktar stres görmeyi bekliyoruz. Bunu da defansif alanlarda harekete geçmek için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.” diyor. 

Kaser ve ekibi; sağlık, tüketici ürünleri, kamu hizmetleri ve telekomünikasyon alanlarında “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” değerlendirmesini koruyor.

🧐 İşte Kaser’in 2024 için önerdiği favori defansif hisseleri:

  • Global Payments (GPN)
  • General Motors (GM)
  • AerCap (AER)
  • Kroger (KR)
  • CVS Health (CVS)

💊 Sağlık alanında CVS’e dikkat çeken Kaser’e göre hisse, yatırımcıların düşük beklentileri sebebiyle oldukça ucuz ve bu da onu oldukça cazip bir yatırım haline getiriyor:

CVS hâlâ oldukça düşük beklentilerle işlem görüyor ve insanlar şirketin uygulama yetenekleri konusunda şüpheci.”

Şirket yakın zamanda reçeteli ilaç fiyatlandırma modelini 2025’ten itibaren eczanelerin geri ödeme şeklini değiştirecek şekilde yeniden tasarlama planlarını duyurdu. CVS hisseleri, 2023’ün başından bu yana 15%’ten fazla değer kaybetti.

🏪 Brandywine’ın listesinde ayrıca süpermarket zinciri Kroger de yer alıyor. Kaser, bu zincir marketin rakibi Albertsons (ACI) ile birleşmesinin tamamlanmasından faydalanabileceğini söylüyor.

Kroger, ABD’deki en büyük özel süpermarket zinciri olmasına rağmen, şirketin ana işi Albertsons’ınkiyle birleştiğinde hâlâ Walmart’ın (WMT) büyüklüğünün gerisinde kalacak. Ancak bazı ABD’li milletvekilleri, tüketicilerin büyük gıda enflasyonu gördüğü bir dönemde açıklanan bu birleşmeye itiraz ediyor.

Kaser, Albertsons anlaşmasının başarısız olması durumunda Kroger’in büyük bir hisse geri alımı açıklayabileceğini ve benzer şekilde hisselerini artırabileceğini söyledi. Kroger hisseleri, 2023’te yalnızca 1,5% değer kazandı.

🚘 Makroekonomik koşullara daha fazla maruz kalan şirketler arasında Kaser, General Motors’un hâlihazırda resesyon beklentisiyle fiyatlanan ve United Auto Workers grevinin çözülmesinden yararlanabilecek bir hisse olduğuna inanıyor:

GM gerçekten olumlu bir arka plana sahip. İnsanların otomobillerin ekonomik yavaşlamaya girmesi konusunda şüpheci olduklarını düşünüyorum ancak biz hissede bunu zaten fiyatlandırdığını düşünüyoruz.

Kaser’in yanı sıra UBS de GM konusunda oldukça iyimser. Banka, ocak ayından bu yana 8%’e yakın yükselen şirket hissesini 2024 için en iyi seçim olarak adlandırdı. 

Durgunluğa Karşı Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC