Döviz Haberleri

Döviz Kurları Zirvelerinde

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Zirvelerinde

Döviz kurları geçen haftaki zirve seviyelerinde seyretmeye devam ederken, küresel piyasalarda ise merkez bankalarının faiz kararları öncesi dolar endeksi 103 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. 

Serbest piyasada güne 30,2160 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 0,15% artışla 30,2407 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da geçtiğimiz haftayı 32,9303 lira seviyesinde tamamladıktan sonra yeni haftada yükselişini sürdürdü ve 32,9713 liraya yükselti. 

🎯 Dolar Endeksi Kazançlarını Korumaya Çalışıyor

Döviz Kurları Zirvelerinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yoğun veri gündeminin damgasını vurduğu geçtiğimiz haftayı artıda tamamladıktan sonra yeni haftaya yatay başladı ve 103,228 seviyesinden işlem gördü. 

Endeks, geçtiğimiz yılın sonlarında faiz indirimi beklentilerinin artmasıyla zorlu günler geçirdikten sonra şimdiye kadar yatırımcıların yeni veriler ışığında beklentilerini revize etmesi karşısında çalkantılı bir performansa imza attı. 

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler, ABD ekonomisinin faiz oranlarının tarihi zirvelerinde olmasına rağmen gücünü koruduğunu gösterdi. Bu da piyasaların Fed’in mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine gideceği beklentilerine gölge düşürdü. 

Eastspring Investment gelir yatırımı direktörü Rong Ren Goh, “Piyasalarda baskı altında kalan mevcut beklentiler, doların yükselişini engelliyor.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurları Zirvelerinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters